İşlemci üreticisi AMD, Intel ile devam eden rekabetinde "İstanbul" kozunu oynamaya hazırlanıyor...

İşlemci savaşlarında AMD yeni kozlarını birer birer oynamaya hazırlanıyor. AMD'nin ilk hamleleri arasında, sizlere daha önce detaylarınıaktardığımız İstanbul kod adlı 6 çekirdekli işlemcisi de yer alıyor.

AMD'nin özellikle sunucular için tasarladığı yeni işlemcilerinden ilk çıkacak olan 45 nanometrelik işlemcilerin 40 watt versiyonu olan dört çekirdekli Opteron işlemcisi. Piyasaya çıkan Opteron'un ardından %30 daha fazla performans sağlayacak 6 çekirdekli İstanbul, daha önce açıklandığı gibi Temmuz'da değil, Mayıs ayında piyasada olacak.

AMD'nin bir sonraki nesil işlemcileri ise 2010'dan daha önce piyasaya çıkmayacak. Opteron 6000 serisine dahil olan 8 ve 12 çekirdekli işlemcilerin 2010'un ilk bölümünde piyasada olması bekleniyor.

2011 yılında ise 12 ve 16 çekirdekli Interlagos kod adlı işlemcilerini piyasaya sürecek olan AMD, bu işlemcilerin 32 nanometre işlemciler olacağını açıkladı. 2011 yılında çıkacak olan bu ileri düzey işlemcilerin hem kapasitesi çok daha yüksek olacak, hem de enerji tüketimi minimuma indirilecek.