Intel'den 4 Çekirdekli İşlemci

2451810 - Intel'den 4 Çekirdekli İşlemci

Dünyanın önde gelen yonga üreticilerinden Intel'in Türkiye Müdürü Ege Ertem, çift çekirdek (Intel Core 2 Duo) teknolojisinin oturduğunu, 4 çekirdekli işlemciyi çıkarmak üzere olduklarını bildirdi.

Intel Türkiye Müdürü Ertem, iki çekirdek teknolojisinin oturduğunu, bir yıldan fazla süredir satılan çift çekirdekli işlemcilerin şu anda en çok tercih edilen işlemciler olduğunu belirtti. Ertem, Intel'in 4 çekirdekli işlemcileri çıkarmak üzere olduğunu kaydetti.

Çift çekirdekli işlemcilerin, “biri fiyatına iki tane almak” anlamına geldiğini vurgulayan Ertem, “Çift çekirdekli işlemciler virüs kapmaz, arıza yapmaz. Virüs kapmaz, çünkü virüs programları normalde bilgisayarları yavaşlatıyor. Çift çekirdekli işlemcilerde çekirdeklerden biri normal işleri yaparken, diğer çekirdek virüs programını çalıştırıyor” diye konuştu.

Yeni işlemcilerin çok daha az elektrik tükettiğini dile getiren Ertem, ”Yeni Intel core 2 duo işlemcili bilgisayarı bir yıl açık tuttuğunuzda, 2 ay boyunca evdeki çamaşır makinesinin 24 saat çalışması kadar elektrikten kazancınız oluyor. Yeni işlemciler daha az ısınıyor ve daha az arıza yapıyor. Bu da işlemcinin ömrünü uzatıyor. Hem performansta artış var, hem de tasarruflu” dedi.

Ertem, perakende mağazalarında satılan bilgisayarların yüzde 50'sinin Intel core 2 duo işlemcili olduğunu, bunun ciddi bir rakam anlamına geldiğini söyledi.

“FİRMA SATIN ALMAMIZA GEREK YOK”

Ege Ertem, grafik işlemci pazarında yaşanan şirket birleşmeleri anımsatılarak, Intel'in bu konudaki refleksinin ne olacağının sorulması üzerine, Intel'in şu anda dünyada en fazla grafik işlemcisi sevk eden şirket olduğunu ifade etti.
Harici ekran kartının arıza sebebi olması nedeniyle kesinlikle istenmediğini anlatan Ertem, Intel'in entegre ekran işlemcisiyle 3 boyutlu oyunların tamamının oynanabildiğini belirtti. Ertem, “Biz zaten dünyanın en büyük ekran işlemcisi üreticisiyiz.

Bu konudaki yatırımlarımız da artarak devam ediyor. Çünkü araştırma geliştirme faaliyetlerine her yıl, bir önceki yıldan daha fazla para ayırıyoruz. Oradaki açılımlarımız da gittikçe artarak devam edecek” diye konuştu.
Intel'in ürün planlamalarını 5 yıldan 2 yıla düşürdüğünü dile getiren Ertem, piyasada olabilecekleri daha önceden tahmin etmek ve ona göre ürünleri dizayn etmek gerektiğini, bu nedenle ürün stratejilerinin zaten öngörülü olarak ilerlediğini kaydetti.

Pazardaki açılımlar sonrasında stratejilerinin değişmediğini ifade eden Ertem, rakiplerinden daha kaliteli ürünler çıkarmaya çalıştıklarını vurguladı. Ertem, “Biz zaten önden gidiyoruz. Kısa zamanda refleks vermemizi gerektirmiyor. Dizayn kapasitesi açısından ve dünyanın en büyük ar-ge dizayn ekibine sahibiz. Üretim ve dizayn kapasitemizi değiştirmek için bir firmayı satın almaya ihtiyacımız yok” dedi.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Intel'in Türkiye'deki sosyal sorumluluk projelerine de değinen Ertem, bilgisayar kullanımının Türkiye'de hızlı bir şekilde arttığını, ailelerin bilgisayar ihtiyacının farkında olduğunu, iş yerlerinin de bilgisayar teknolojileri kullanarak maliyetleri düşürebileceğini belirtti.

Devletin, e-devlet projeleriyle vatandaşlara bazı hizmetleri internetten sunarak bu dönüşüme katkı sağladığını anlatan Ertem, Türkiye'yi İngiltere, Fransa ve ABD ile eşit düzeyde bilgisayar teknolojilerini kullanan ülke olarak görmek istediklerini, bunun için çalıştıklarını ifade etti.

Ertem, Türkiye'nin genç nüfus potansiyeline dikkati çekerek, Intel'in eğitim alanında çalışmalar yaptığını, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile başlattıkları projede 75 bin öğretmenin yıl sonuna kadar bilgisayar teknolojisi eğitiminin tamamlanacağını, 2010 yılı sonuna kadar ise 500 bin öğretmenin eğitilmesinin hedeflendiğini kaydetti.