İsviçre bazlı soğutucu üreticisi Arctic Cooling firması yeni PST teknolojisine sahip fanlarını duyurdu. Peki nedir bu PST? PST, "PWM sharing technology" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltma. Getirdiği yenilik ise şöyle, yeni anakartlarla beraber 4 pinli fan bağlantısını ve dolayısı ile fan kontrolünü kasa içindeki bütün fanlara paylaştırmak. Böylelikle anakart, yani bios işlemcinin yük durumuna göre fan hızını ayarlarken diğer egzost fanlarınızı da yavaşlatıp hızlandırabilecek. Bu da masaüstünde az yük getiren uygulamalar kullandığınız zaman kasanızdan sinir bozucu seslerin çıkmayacağı anlamına gelmekte. Eskiden bunu yapabilmek için pahalı fan kontrolcüleri almak zorunda kalıyordunuz. Şimdi ise herşey bios kontrolünde.
arcticpstpwmender1 - Arctic Cooling den PWM PST fanlar
Bu yeni PST fanları, zincir methodu ile birbirine bağlıyorsunuz ve ilk fanı anakarta takıyorsunuz, bios ilk fanın hızını düşürünce, ilk fan diğerine yeni hız bilgisini gönderiyor böylece halkadaki bütün fanlar biosun istediği hızda çalışıyor. Basit ve etkili bir çözüm.
Aklında şöyle bir düşünce olanlar olmuş olabilir, 5 fan tek çıkıştan beslenirse anakarta bir zarar gelirmi? Açıkcası aynı soru benimde aklımı kurcalıyordu ve bende Arctic Cooling'e mail attım. Hemen cevap geldi, ve cevap açıkcası gayet tatmin ediciydi. Gelen maili kısaca özetlersek, 5 adet 12cm fanı bağlayarak yaptıkları testte elde ettikleri değerleri benimle paylaştılar. 12cm'lik fanların max devirde kullanılıdığı testte, her bir fanın başlangıçta 0.16 amper ani güç çekiminin ardından 1 sn. sonra 0.10 ampere düştüğünü belirtildi. Bu da 5 fanın toplamda 0.80amp lik bir ani yüklenmesinin ardından 0.50 amperde sabitlendiği anlamına geliyor. Peki bu çokmu? Intel'in 965 chipsetli bir anakartının teknik özelliklerine baktığımızda anakartın işlemci fan bağlantısına 3.0 amper verebildiği gözüküyor. Bizim hesabımızda ise 0.5amp çıkmıstı ki bunlar 12cm lik fanlar ve max devirde çalıştığı kabul edilmişti. Yani aslında 5 fandan daha fazla da bağlamak mümkün.
Eklemeden geçmeyeyim, bu fanlarda ilginç bir özellik var. Eğer fanın arasına birşey girerse vs. ve fan durursa 1 sn içinde motor gücü kesme noktasına getirip kendini korumaya alıyor. Böylelikle fan bozulmuyor. İyi düşünülmüş bir özellik.
Fan
Fan Hızı
Hava Kapasitesi
Ses Düzeyi
Fiyat
Arctic Fan 8 PWM
600 - 2000 RPM
28.0 CFM
9.0 dB(A) - 20.0 dB(A)
6.99$
Arctic Fan 9 PWM
600 - 2000 RPM
34.8 CFM
9.5 dB(A) - 23.5 dB(A),
7.99$
Arctic Fan 12 PWM
400 - 1500 RPM
56.3 CFM
10.0 dB(A) - 23.5.0 dB(A)
10.99$

Tablodan da görüldüğü üzere 80, 92 ve 120 mm'lik 3 modeli var Arctic PST fanların. Fanların devir aralığına ve çıkardıkları ses düzeyine bakarsak fanların sesinin ancak yüksek devirlerde duyulabileceğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Fiyatları ise gayet uygun, sessiz diye satılan ve çalıştığı devri bile gösteremeyen fanları daha pahalı fiyatlara satanlar var.
Sonuç olarak fanlar gayet iyi düşünülmüş, ama zaten kasanızda normal fanlar ve fan kontrolcünüz var ise almaya değermi? Bizce değmez ama yeni bir fan almayı planlıyorsanız bu fanları kesinlikle seçenekleriniz arasında bulundurun.