İşlemci arenasındaki yarış hız kesmeden yoluna devam ediyor. AMD ile Intel arasındaki rekabet her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor, bu sebeple zaman zaman biz bile onların hızına yetişmekte zorlanabiliyoruz. Takip edenler bilir AMD'nin Athlon64 işlemcileri ile birlikte elde ettiği ciddi ivmelenme son döneme kadar etkisini oldukça belli ediyordu. Fakat bir süredir işlemci tarafında Intel tekrar eski günlere dönüş sinyali verircesine etkisini arttırmaya başladı. Bunda firmanın 65nm üretim sürecine giren ilk firma olması, Core 2 Duo işlemcileri ile ciddi başarı elde etmesi, 4 çekirdekli (Quad-Core) işlemcilerini piyasaya sürmesi ve 45nm üretim sürecine geçiş hakkında ilk sinyalleri vermesi etkili oldu diyebiliriz. Fakat kısa bir süredir AMD tarafında da ciddi bir hareketliliğin başladığı dikkatlerden kaçmıyor.
opteron rev f - AMD 4 doğal çekirdeğe sahip Opteronlar ile iddialı geliyor
AMD uzun bir sürecin ardından 5 Aralık tarihinde, ürün gamının ilk 65nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemci modellerini piyasaya sürmesiyle başlayan hareketlilik, fiziksel olarak 4 ayrı çekirdeğe sahip olan Opteron işlemciler ile devam edecek gibi. Bilindiği gibi Intel bir süre önce kod adı Kentsfiled olan 4 çekirdekli işlemcisini piyasaya sürmüştü. Intel'in 4 çekirdekli QX6700 işlemcisi için aslında işlemcilerin 7950GX2'si bile denebilir. Zira Nvidia'nın çift ekran kartını tek yapı üzerinde piyasaya sürmesinden sonra Intel'den mantık olarak benzer bir yol izleyerek ve iki adet Core 2 Duo E6700 işlemcisini tek pakette buluşturarak çekirdek sayısını 4'e çıkarmayı başarabildi. Gerçi Intel'in sunucu tarafındaki işlemcileri ile yeni Opteronları mukayese etmek gerekir ama bu noktada AMD ilk etapta farkını ortaya koyma çabasında. Firma gün yüzüne çıkardığı 4 doğal çekirdeğe sahip soket F formundaki yeni Opteron işlemcileri ile bu alanda etkili olma peşinde.
Gelen ilk bilgilere göre AMD, 4 çekirdekli Opteron işlemcileri ilk etapta 3 farklı kategori altında pazara sunacak. Sadece 68 watt ile düşük güç tüketimi konusunda iddialı olması beklenen Opteron 8000/2000HE modelleri 1.9GHz ve 2.0GHz hızlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 68 watt'lık güç tüketimi oldukça iyi bir değer olarak gözlerden kaçmıyor. Zira bugün Kentsfiled 130 watt'lık tolam güç tüketimine sahip. Yine Intel'in Core 2 Duo "Conroe" serisi çift çekridekli işlemcilerininde 65 watt'lık güç tüketimine sahip olduğunu düşündüğümüzde bu modelin gücü daha net ortaya çıkıyor. Firmanın üzerinde çalıştığı diğer 4 çekirdekli Opteron modelleri ise Opteron HE 8000/2000, 8000/2000 SE, Opteron 1000, Opteron 1000SE.
quad core barcelona shot - AMD 4 doğal çekirdeğe sahip Opteronlar ile iddialı geliyor
Belirtilen modeller arasında sadece Opteron 1000 ve 1000SE modelleri soket AM2+ formunda hazırlanacak. Diğer modeller ise soket F yapısını kullnacaklar. Yine soket F Opteronlar DDR2-667MHz DDR2 bellek desteğine sahipken, soket AM2+ modeller DDR2-800MHz bellek desteği ile birlikte gelmekteler. Yine soket AM2+ destekli 4 çekirdekli Opteron işlemciler, yeni soket mimarisinin getirisi olarak 2,5 kat arttırılmış HT veri yoluna sahip olcaklarının altı çiziliyor. Duyurulan tümyeni 4 çekirdekli Opteron işlemciler ortak noktaları sahip oldukları 2MB Level 2 ve 2 MB Level 3 paylaşımlı bellek miktarları. İşlemcileri bibirinden ayıran temel farklılıklar ise, frekans değerleri ve toplam güç tüketimi konusunda.
amd opteron quad core - AMD 4 doğal çekirdeğe sahip Opteronlar ile iddialı geliyor
Tablo HKEPC sitesinden alınmıştır
AMD Intel'in ataklarına uzun süre sessiz kaldıktan sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Gerçi her ne kadar Intel'in 65nm üretim teknolojisi ile ürettiği ilk Pentium D işlemcilerin üretimini sonlandırma döneminde AMD'nin ilk 65nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemcilerini duyurması eleştiriler alsa bile firma adım adım yeni mimarisine sahip işlemcileri için sona yaklaşıyor. Bu noktada firma zaten son dönemde oldukça güçlü olduğu sunucu tarafında, düşük güç tüketimine sahip 4 çekirdekli Opteron işlemciler ile daha da iddialı olacaktır. Hatta soket AM2+ formatındaki 4 çekirdekli Opteronların aynı Opteron 1xx serisinde olduğu gibi masa üstü platformlara gelme ihtimali de olabilir. AMD 4 çekirdekli yeni Opteron işlemcilerini 2007 yılının 2. çeyreği ile birikte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Anlaşılan iki firma arasındaki rekabet 2007 yılını en azından donanım tarafından işlemcilerin yılı yapabilir. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.