Bilgisayarınızdaki sabit disk sesinden kurtulma zamanı yakın. SanDisk'in ilk önce laptoplar için geliştirdiği 32 GB'lık flash diski, birçok avantajıyla geliyor.


SanDisk, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan klasik harddisklerin yerine flash diskleri koyarak dizüstü bilgisayarlarınızı daha hızlı ve daha güvenilir yapmayı istiyor. Tabii bu size fazladan bir kaç yüz dolara mal oluyor. SanDisk'in 32 GB büyüklüğündeki flash hafızası verileri klasik harddisklerdeki gibi manyetik tabakalar yerine hafıza çiplerinde saklıyor.

SanDisk - Laptoplarda 32 GB Flash Disk

2007'de piyasada!
Bu sistem şimdilik sadece dizüstü bilgisayar üreticilerine yönelik ve fiyatı konusunda SanDisk'ten henüz bir açıklama gelmedi. Fakat bu sisteme sahip dizüstü bilgisayarların 2007'nin ilk yarısında piyasaya olacağı belirttildi.

Daha az enerji, daha hızlı işlem
Geçtiğimiz yıl, flash disklerin kapasiteleri neredeyse kullandığımız harddisklerle yarışır duruma gelmişti. An itibariyle kullanmakta olduğumuz harddisklerin yerini alacak olan flash diskler hareketli parçalar içermiyor. Bunun sonucu olarak daha az enerji harcıyorlar. SanDisk'in açıklamalarına göre; az enerjiye ihtiyaç duyan flash disklerin dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünüde yaklaşık yüzde 10 artırdığı belirtiliyor.

Bunun yanında flash disklerin veri aktarma hızına da diyecek yok. SanDisk'in kendi testlerinde kullandığımız harddiskten Windows Vista'nın boot edilmesi 55 saniye sürerken, flash diskte bu işlem yaklaşık yarım dakika daha erken bitirerek, 35 saniyede tamamlandığı belirtiliyor.

Kafalardaki fiyat yüksek
SanDisk'in sistemi ne kadar mükemmelmiş gibi gözüksede bazı eksi yönleride gözümüzden kaçmıyor. 32 GB piyasadaki çoğu dizüstü, masaüstü bilgisayarlar, hatta mp3 çalarların bile kapasitelerinden daha az. Bunun yanında bu sisteme sahip bir dizüstü bilgisayara sahip olmak için yaklaşık 600 $ fazladan ödemeniz gerekiyor.

Şimdilik yapacağımız en iyi hareket beklemek gibi görünüyor. Ne de olsa teknolojinin sonu yok.