Samsung, ilk gerçek çift taraflı LCD’yi geliştirdiğini duyurdu. Yeni teknoloji, bir ekranın iki farklı yüzünde, aynı anda farklı görüntüler izlenebilmesine olanak tanıyor.

samsung double sided - Samsung la aynı ekranda,aynı anda, iki farklı görüntü

Dünyanın en büyük TFT ve LCD panel üreticisi Samsung, taşınabilir bir LCD ekranın her iki tarafında bağımsız görüntüler üretebilen ilk LCD paneli geliştirdi. Samsung’un yeni çift taraflı LCD’si, aynı ekranın ön ve arka yüzlerinde aynı anda, farklı görüntüleri sergileyebilme imkanı veriyor. Piyasada bulunan diğer çift taraflı LCD ekranlar ise, arka yüzlerinde sadece ön yüzlerindeki görüntünün ters yansımasını verebiliyor. Bu gelişme ile tek ekranın yerini iki ekran alacak, böylece taşınabilir ürünler en az 1 milimetre incelecek.


Samsung Electronics LCD Taşınabilir Ekran Bölümü Başkan Yardımcısı Yun Jin-hyuk, yeni geliştirilen ekranla ilgili şunları söyledi: “Yeni çift taraflı taşınabilir ekranımız, müşterilerimize her zaman en yeni ve taşınabilir cihazlarda en ince ürünleri sunma sözümüzün bir göstergesidir. 2007 yılının ilk yarısında seri üretime geçtiğimizde bu ürünümüzün büyük bir talep göreceğini tahmin ediyoruz.”


Devrim yaratacak bu ürün, Samsung’un yeni çift girişli TFT mimarisinin ilk kullanımlarından biri. TFT girişleri, ekrandaki görüntüleri yeniden üretmek için gereken sıvı kristal dizisini kontrol eden piksel tabakasındaki voltajı dönüştüren elektronik bileşenlerdir. Samsung’un yeni çift taraflı LCD’si her pikseli çalıştıran bir yerine iki girişe sahip, böylece öndeki ekranla arkadaki ekran, aynı anda birbirinden farklı görüntüler sergileyebiliyor. Bu çift taraflı ekran, sürücü entegre devrelerinin boyutlarını büyütmeden TFT girişlerinin sayısını artıran Samsung’a özel şekilsiz silikon girişinin (ASG) kullanımına da olanak sağlıyor. Sürücü entegre devreleri, TFT girişleri kullanılmaya başlandığında boyut olarak büyüyor.


Samsung’un yeni taşınabilir ekranı sadece bir arka ışığa ihtiyaç duyarken, piyasadaki diğer çift taraflı LCD’ler iki arka ışık gerektiriyor. Panellerden biri aktarıcı moda çalışırken, diğeri yansıtıcı görevi görüyor. Özel yansıtıcı tasarımla bu, karşıt ekranın aktarıcı modunda ışığın hapsedilmesini sağlıyor, yansıtıcı mod da sadece güneş gibi dış ışık kaynaklarına dayanmıyor. Çift taraflı, çift görüntülü LCD’nin hem yansıtıcı hem aktarıcı modlarıyla ekranda etkin ışık kullanımı, daha ince ve daha uygun fiyatlı ürünleri ortaya çıkaracak.


2,6 milimetre kalınlığında olan 2,22 inçlik yeni çift taraflı LCD, QVGA çözünürlük (240x320 piksel) sunuyor ve ön ekranda 250, arka ekranda 100 nit’lik parlaklık değerlerine sahip. Samsung’un devrim yaratan teknolojisi, ilk olarak bu ay içinde Las Vegas’ta düzenlenen Consumer Electronis Show’da sergilendi.


Özellikler
Ön Ekran Arka Ekran
Ekran boyutu 2,22inç 2,22 inç
Çözünürlük qVGA (240x320) qVGA (240x320)
Mod a-Si a-Si
Ekran itpi Aktarıcı Yansıtıcı
Parlaklık 250 nit 100 nit
Renk 256 K 256 K
Renk doygunluğu yüzde 60 yüzde 10
Kalınlık 2,6 milimetre


Küçük ve orta boyutlu LCD’ler için çözünürlük formatları
qqVGA: 128 x160
qCIF: 176x220
qVGA: 240x320
qSVGA: 300x400
VGA: 480x640


Şekilsiz silikon (a-Si)
Silikonun kristalleştirilmemiş şekli.


Nit
Parlaklık ölçümü için kullanılan bir kısaltma. Metrekareye düşen mum sayısına işaret ediyor (cd/m2).