Çıkışıyla birlikte dünyanın en süper bilgisayarları listesinin ilk sırasına yerleşen Çin menşeli Tianhe-1A'nın içi tıkabasa Nvidia Tesla GPU'ları ile dolu.

tianhe 1 550x385 - Tianhe-1A: Gezegenimizin 'en süper' süper bilgisayarı

HPC 2010 etkinliği dahilinde tanıtımı yapılan yukarıda gördüğümüz bu süper bilgisayar tam 2.507 petaflops'luk işlem gücüne sahip. (1 petaflop= saniyede 1 katrilyon işlem) Bu güce erişmesi için de bünyesinde 14,336 tane Intel Xeon tabanlı mikro-işlemci ve 7,168 tane de Nvidia'nın Fermi tabanlı Tesla M2050 GPGPU'suna yer verilmiş. Yani CPU ve GPU'lar arasında 2:1'lik orantılama mevcut. Ve en önemli kısmı ise bu canavarın çalışması için sadece 4.04 megawatt'a ihtiyaç duyması.

Sadece dememizin sebebini ise Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang'ın ağzından dile getirelim:

Eğer 2.507 petaflops'luk işlem gücüne sahip bir süper bilgisayar bu güce sadece mikro-işlemciler kullanılarak ulaşsaydı, güç tüketimi 12 megawatt'ı geçecekti. Fakat Tesla sayesinde bu gereksinim 3 kat daha aşağıya çekildi. GPU'lar sayesinde yüksek performanslı hesaplamalar artık yeniden tanımlanıyor.

Çin'in Tianjin eyaletinde bulunan Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi'nde yerleşik Tianhe-1A, diğer türdeşlerinde olduğu gibi geniş ölçekli bilimsel hesaplamaların kotarılması yolunda açık geçiş sistemi formunda kullanılacak.

Bu arada bir de dipnot sunalım: CPU'ları bir kenara bırakıp sadece cihazda yer alan GPU'ların liste fiyatından hesapladığımızda karşımıza 18 milyon dolar gibi bir meblağ çıkıyor


[ALINTIDIR]