Li on baslik - Li-on bataryanın ömrünü uzatma yolları-->
Günümüzdeki elektronik cihazların bir çoğunda kullanılan Li-on(Lityum iyon) bataryaların ömrünü uzatmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Günümüzdeki elektronik cihazların(laptop, akıllı telefon, normal telefon, digital fotoğraf makinesi vBulletin.) neredeyse tamamında kullanılan Li-on pillerden nasıl daha fazla yararlanılır? İşte bunun cevabını arayan Ars Technica şirketi bazı sonuçları tespit etmiş. Eskiden beri süre gelen bir alışkanlık vardır. Yeni alınan bir cihazın ilk kullanımdan önce uzun bir süre şarj edilmesi gerektiğini hepimiz biliriz; fakat bu uygulama yanlış mıdır değil midir düşünmeyiz. Li-on teknolojisi gelmeden önce diğer bataryalar için bu uygulama geçerliydi.
li on orta - Li-on bataryanın ömrünü uzatma yolları-->
Şimdi ise Li-on bataryaları ilk kullanımda uzun süreli şarja bıraktığınız taktirde bataryanızın ömrünü kısaltmış oluyorsunuz. İşte Li-on bataryanızın ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler:
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi yeni teknolojili Li-on bataryanızı ilk kullanımda uzun süreli şarjda bırakmayın.
  • Bataryayı tamamen bitmiş şekilde bırakmayın, aksi halde bataryaya ekstra yük binmiş olur ve bataryaya zarar verir.
  • Bataryanızı saklamayı düşünüyorsanız, bataryayı %40-50 arasında şarj ederek serin yerde muhafaza edin.
  • Bataryanızı tamamen dolu şekilde de bırakmayın bu şekilde batarya kullanılmadığı taktirde de bataryanın ömrünü kısaltmış olursunuz.

Ars Technica'nın bu araştırmaları bataryalarınızın ömrünü uzatıyor. Eski alışkanlıklarımızdan kurtularak yukarıdaki işlemleri uyguladığımız taktirde bataryalarımızın kullanım ömrü daha da artacaktır.