paperphone 150x150 - Katlanıp Cebe Giren Bilgisayar!Mikroişlemci teknolojisindeki gelişmeler aldı başını gidiyor. Boyutu ufaldıkça işlem hacmi artan mikroişlemciler ile olmaz denilenler bir bir gerçek oluyor. Nano teknoloji de microişlemciler ve ekran üretimindeki tekniklere omuz verince işte sonuç cüzdan gibi katlanıp cebe giren bir bilgisayar…

Cep telefonları akıllı telefon olarak adlandırılmaya başlandığından beri cebimizdeki ufak akıllı şeylerler yapabildiklerimiz listesi her geçen gün kabarıyor. Mail alıp gönderebilmekteni web’de gezinmeye geçen; oradan full HD video çekme yeteneğiyle cebimizdeki medya üssü haline gelen akıllı telefonlar son iki yılın en gözde teknolojik ürünleri. Hepsi olmasa bile bilgisayarı açmaya ihtiyaç duymadan pek çok işimizi akıllı telefonlarla yapar olduk. Peki gerçek anlamda bilgisayarlar cep boyutunda olsa veya katlanıp cebimize girebilse?

Gelmesi çok uzun sürmeyecek olan esnek telefon ve bilgisayar sistemleri şimdiden ilk ürünlerini vermeye başladı. Ortaya çıkan son cihazlar, Kanada ve ABD’deki bilim insanlarının, katlanabilir kâğıt inceliğinde bir bilgisayar geliştirdiğini doğruluyor.Kanada’nın Ontario kentindeki Queen’s Üniversitesi ile ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nin ortak çalışması olarak belirtilen bu yeni tip bilgisayara ‘PaperPhone’ adı verilmiş. Kağıt inceliğindeki bilgisayar, prototip akıllı telefon ve ‘Snaplet’ ismindeki esnek bileklik cihazda kullanılıyor.