20110516034710 ms - Bilgisayar dünyasını değiştiren 8 satın alma !

Büyük balığın küçük balığı yuttuğu bu olaylar hiç unutulmadı: İşte tarihe geçen "yutma" olayları...

Microsoft, geçtiğimiz Salı günü Skype'ı tarihindeki rekor bir fiyatla, 8.5 milyar dolara satın aldı. Şirketin buna tek yaklaşan alımı ise 6.3 milyar dolarla aQuantive.
Bu satın almanın Microsoft ve Skype için neler getireceğini ancak zamanla göreceğiz. Bu arada, Skype kullanıcıları, ücretsiz hizmetin Microsoft altında devam edip etmeyeceğinden de endişeli. Bunu da zaman gösterecek, bildiğimiz tek bir şey var: dev satın almaların hiç biri, ilk fiyatı kadar değerli kalmıyor; hem satın alanın, hem de alınanın fiyatını düşürüyor. Bu yazımızda ise bilgisayar dünyasını değiştiren bazı istisnai satın almaları bir araya getirdik.


Microsoft, 86-DOS'u SCP'den satın aldı
Tarih: 27 Temmuz 1981
Fiyat: 75.000 dolar
Lisanslı kişisel PC işletim sistemi konseptini MS-DOS'la ortaya çıkaran Microsoft, dünyanın en zengin yazılım şirketi haline geldi.

IBM, Lotus Development Corp'u satın aldı
Tarih: Temmuz 1995
Fiyat: 3.5 milyar dolar
IBM, Lotus Development Corporation'ın birçok yazılımından faydalandı, bunlar arasında en önemlisi ise Lotus Notes'du. 2008'de yaklaşık 145 milyon Lotus Notes lisansı satıldı.


Apple, NeXT'i satın adlı
Tarih: 7 Şubat 1997
Fiyat: 404 milyon dolar
Satın almanın asıl değerinin NeXT CEO'su Steve Jobs'ı geri getirmek olduğunu düşündüğünüzde, Mac OS X bu alımın yanında bir güzel bir hediyeydi.Microsoft, Hotmail'i satın aldı
Tarih: 31 Aralık 1997
Fiyat: 500 milyon dolar
Windows Live Hotmail, hala dünyanın en büyük web tabanlı e-posta hizmeti.

HP, Compaq'ı satın aldı
Tarih: 3 Mayıs 2002
Fiyat: 25 milyar dolar
Carly Fiorina'nın HP'deki CEO görevinin sonunu getiren satın alma, zaman içinde iyi bir hal aldı. HP, artık PC ve sunucu alanında yazdırma ve resim segmentine göre daha çok gelir elde ediyor.Google, Android'i satın aldı
Tarih: 17 Ağustos 2005
Fiyat: Açıklanmadı
Google onu satın alana kadar Android hakkında çok fazla şey bilinmiyordu. Ancak mobil işletim sistemi, 2010'un dördüncü çeyreğinde evrensel akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahipti.


Lenovo, IBM'in PC bölümünü satın aldı
Tarih: 8 Aralık 2005
Ücret: Açıklanmadı
Onlarca sene kişisel PC'lerle anılan IBM'in adı artık tüketicilere yönelik hiçbir istemci cihazında yok. Lenovo ise artık dünyanın en büyük PC üreticilerden bir tanesi.


AMD, ATI'yı satın aldı
Tarih: 24 Temmuz 2006
Ücret: 4.3 milyar dolar
Geçirdiği zor zamanların ardından, AMD şimdi CPU-GPU teknlojisinde önemli bir yere geldi.