Tarayıcılar savaşı başlıyor!


Dünyanın bir numaralı yazılım şirketi olarak bilinen Microsoft'un yeni internet tarayıcısı IE7'yi çıkarmasından kısa bir süre sonra 'açık kaynak kodlu' Firefox 2.0 web tarayıcısını hizmete sunan Mozilla, şimdi de tüm dikkatini Firefox 3.0 sürümünü çıkarmaya çevirdi.

Mozilla mühendislik bölümü yöneticisi Mike Schroepfer, resmi adı Firefox 3.0, kod adı 'Gran Paradiso' olan yeni tarayıcıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, yeni hizmeti gelecek yıl içinde çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Schroepfer, yeni sürümde, Firefox 2.0'de yer almasından nisanda vazgeçtikleri 'places' adlı sık gezilen siteleri ve yer imlerini günlük olarak yedekleyen 'bookmark' eklentisini ekleyeceklerini söyleyerek, insanların web'de kendi bölümlerini nasıl düzenleyecekleri konusunda pekçok fikirleri bulunduğunu ifade etti.

Mozilla, açık kaynak geliştirenlerin ve kullanıcıların şimdiden Firefox 3.0'ün yeni özellikleri konusunda 'beyin fırtınası' yapmalarını istedi.

Bu arada Firefox 2.0'de geçtiğimiz salı günü hizmete girer girmez iki küçük açık tespit edildi. Mozilla şirketinin mühendisleri, fazla önemseyen bu açıkları gidermeye çalışıyor.

Microsoft IE7 ile atakta

Microsoft, 18 ekimde, uzun bir 'uyku dönemi'nden sonra 6. sürümün ekim 2001'de çıkmasının ardından hizmete sunduğu Internet Explorer 7 (IE7) ile Mozilla'nın Firefox tarayıcısı karşısında, 'geçen yüzyıl' Netscape ile yaptığı mücadeleye benzer duruma girdi.

90'lı yıllarında başında Netscape'in 'Navigator' adlı tarayıcısıyla internet geniş kitlelere açılmış, 1995'te tüm kullanıcıların yüzde 70'i ücretsiz verilen bu hizmetten yararlanmaya başlamıştı.

Rakibine 'büyük bir ders vermek' isteyen Microsoft da, aynı yıl Microsoft Explorer hizmetini ücretsiz sunmaya başlamış ve bu yazılımını Windows 95 işletim sistemiyle entegre hale getirmeye karar verince rakibi Netscape de otomatik olarak kullanıcıların bilgisayarları dışında kalmıştı.

Navigator ile internetin önderlerinden olan Netscape, sonunda 'oyun dışı' kalmış ve AOL tarafından satın alınmıştı.

İnternet istatistik kuruluşu 'onestat.com'un ekim 2006 verilerine göre, Netscape yazılımını tüm dünyada kullananların oranı sadece yüzde 0.12.

Özgür, bedava, açık kaynak: Firefox

Microsoft Netscape'ten tamamen kurtulmuş görünürken, Navigator'u oluşturan mühendislerden kurtulamadı ve 2003'te Netscape'in eski programcıları tarafından kar amacı gütmeyen Mozilla vakfı kuruldu.

Mozilla bir yıl sonra da, özgür, ücretsiz, açık kaynak ve 'imece' şeklinde hazırlanan Firefox tarayıcısını çıkardı. Başarılı olan Firefox, giderek pazar payını artırmaya başladı.

'onestat.com'a göre, global çerçevede Firefox tarayıcısını kullananların oranı yüzde 11.49, Internet Explorer'ınki ise yüzde 85.85, Apple Safari'ninki yüzde 1.61 ve Opera'nınki de yüzde 0.69.

Microsoft ile Mozilla arasında büyük fark bulunmasına karşın, Firefox'un giderek pazar payını artırması ve geleceğe yönelik olumlu tablo çizmesi, Microsoft yöneticilerini endişelendirmeye devam ediyor.

IE7'nin, Mozilla'nın geliştirdiği pek çok yenilikten önemli ölçüde etkilenmesi ve kendi kullanıcılarına da bunları sunmak istemesi, Microsoft'un açık kaynak olan Mozilla'dan ne kadar çekindiğini gösteriyor.

Yeni sürüm ayrıca, bilgisayarın kendiliğinden veya kazara kapanması ya da yeniden başlaması durumunda, kalınan oturumdan devam etme olanağı sağlıyor.

Mozilla yöneticileri, 40 dilde kullanıma uygun Firefox'un yeni sürümünün IE7 ile aynı tarihlerde çıkmasının 'tesadüf' olduğunu savunarak, yeni sürümü çıkarmak için özel bir tarih belirlemediklerini söylüyor.