AMD soket 940 piyasada

156920812xe - AMD soket 940 piyasada

AMD yaptığı açıklamada, masaüstü bilgisayarlar için lider teknoloji sağlama kararlılığının bir parçası olarak, bilgisayar meraklıları için dünyanın bir numaralı işlemcisi olan AMD Athlon 64 FX-62 çift çekirdekli işlemcinin ve yeni masaüstü soket 940 platformu için AMD Athlon 64 X2 5000+ çift çekirdekli işlemcinin piyasaya çıktığını duyurdu.

Soket 940’a geçiş, AMD Sanallaştırması gibi yeni kuşak platform yeniliklerinin ve yüksek performanslı, tamponsuz DDR2 belleğin ödüllü AMD64 mimarisine uygulanmasını sağlıyor. Ayrıca ana kart üreticilerinin daha yalın tasarımlar yapmasına olanak sağlayan soket 940, daha iyi ürünlerin düşük fiyatlara sunulabilmesini sağlayan niteliğiyle maliyetleri de düşürüyor.

Soket 940 işlemciler kullanacak OEM’ler arasında Alienware, HP, FSC ve Lenovo’nun yanı sıra 40’tan fazla önde gelen sistem kurucu yer alıyor. AMD, açık standartlar yaklaşımıyla müşterilerinin ticari ve son kullanıcıya dönük ihtiyaçlarını karşılayan farklı çözümler üretilmesine olanak tanıyor.

Yeni AMD işlemcileri, kullanıcılarına yeni Windows Vista işletim sisteminin gücünü sonuna kadar kullanmayı vaat ediyor. AMD, Microsoft ile yakın temas halinde çalışarak Windows Vista için temel donanım ve sistem ihtiyaçlarını belirlemiş.

AMD soket 940 ile hem ticari hem kişisel kullanıcılara AMD Sanallaştırması gibi yeni olanaklar getiriliyor. Masaüstü bilgisayarlarda sanallaştırma, tek bir bilgisayarın birden fazla sanal makine gibi çalışmasını sağlıyor. AMD Sanallaştırması, istemci bilgisayarların birden çok işletim ortamını destekleyebilmesine olanak tanıyor. Böylece BT yöneticileri yazılımlarını tek bir bilgisayar üzerindeki çok sayıda işletim sisteminde geliştirip test ederek yazılım göçünü kolaylaştırabilecek, güvenliği ve güvenirliliği artırmak için ticari ve kişisel işletim ortamlarını birbirinden soyutlayabilecek. AMD Sanallaştırması ayrıca bilgisayar meraklılarının sistemlerini yükseltmesini ve genel bakım yapmasını da ‘emülasyon’ yoluyla kolaylaştırıyor.

Yeni işlemciler

Çok sayıda karmaşık ve yoğun uygulamayı aynı anda işleten profesyonel kullanıcıların ve bilgisayar meraklılarının ihtiyaçlarını düşünen AMD, AMD Athlon 64 X2 çift çekirdekli işlemci serisinin tümünü yeni soket 940 platformuna geçirirken bu seriye AMD Athlon 64 X2 5000+ ve 4000+ çift çekirdekli işlemcileri de ekledi.

AMD Athlon 64 tek çekirdekli masaüstü işlemcileri, bugünün yazılımları için yüksek performans sağlarken geleceğin 64 bit uygulamalarına da hazır bulunuyor. AMD64 teknolojisiyle 64 bit uygulamaların yeni boyutlarını kendi istedikleri hızda keşfe çıkan kullanıcılar, mevcut yazılımlarını ve işletim sistemlerini de koruyabiliyorlar. AMD Athlon 64 işlemcilerinden hem soket 939 hem de soket 940’ta AMD Athlon 64 3500+ ve 3800+ modelleri bulunacak.

AMD Sempron işlemcileri, tam özellikli ve sınıfının en iyi performansına sahip ekonomik modeller arayan kullanıcılara sesleniyor. AMD Sempron işlemcilerinin hem soket 745 hem de soket 940’ta AMD Sempron 64 3000+ ve 3400+ modelleri bulunacak. Sadece soket 940’ta bulunacak AMD Sempron modelleri ise 3200+, 3500+ ve 3600+.