Sisteminizde kurulu olan internet tarayıcısı üzerinden çalışan bu pratik uygulamalar sayesinde ihtiyaç duyduğunuz anda Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Bu online uygulamalar sayesinde metin dosyalarını düzenlemenin yanında hesap tablolarını yaratıp düzenleyebiliyor ve slayt gösterileri de hazırlayabiliyoruz.

hbr 403 d - İnternetten çalışan ofis yazılımları

Online ofis konusunda birçok şirket çalışmalara başlamış olsa da, Zoho çok yakın zamanda sonuca ulaşacak gibi görünüyor. Zoho Show, Zoho Writer ve Zoho Sheet yılların ofis yazılımlarına diş göstermeye başladı. Zoho uygulamalarında yarattığınız ve sakladığınız belgeler Zoho sunucularında sizin kullanıcı adınıza ayrılmış bir alanda tutuluyor. Bu özellik belgelerinize internete bağlanabildiğiniz her yerden ulaşmanızı sağlarken, rahat çalışmanız için yüksek bağlantı hızını gerekli kılıyor.

Sunum Show’un işi
Zoho Show, Zoho’nun tamamen ücretsiz olarak çalışan üç web uygulamasından biri. Bu uygulama sayesinde http://show.zoho.com adresinde ücretsiz hesap açtıktan sonra slayt gösterileri hazırlayabiliyorsunuz. Bir slayt gösterisi hazırlamak için ihtiyaç duyulabilecek temel araçları sunabilen uygulama, ne yazık ki çok sayıda kullanıcı tarafından standart olarak kabul edilen PPT formatını desteklemiyor. Hazırladığınız slayt gösterilerini bilgisayarınıza HTML formatında kaydedebiliyorsunuz. Tabii HTML formatı, web tarayıcısı içeren tüm bilgisayarlarca tanındığından bu durum slayt gösterinizin kullanılabilirliğini azaltmıyor. Tüm web tarayıcıların, içeriği ‘tam ekran’ gösterme özelliği (genellikle F11 kısayol tuşu ile yapılabiliyor) bulunduğundan rahatça görüntüleme şansına sahip oluyorsunuz. Kaydettiğiniz sunumu sonrasında eğer isterseniz taşınabilir belleğe almak ya da doğrudan bir başka arkadaşınıza göndermek de elinizde.

Metin editörü Zoho Writer
Görsel olarak başarılı bir arayüze sahip olan Zoho Writer DOC, ODT, SXW, HTML, RTF, JPG, GIF ve PNG dosyalarını kabul ediyor. Bu, Open Office’de ya da Microsoft Word’de hazırlanmış bir metin dosyasını Zoho Writer’la açarak istediğiniz şekilde düzenleyebilmeniz ve resimler ekleyebilmeniz anlamına geliyor. Desteklenen çıkış formatları ise PDF, DOC, ODT, SXW, RTF, HTML ve düz metinler. Uygulamanın bir metin dosyasını PDF formatına çevirebilmesi, Word’ün tek başına yapamadığı bir işi yapabilmesi demek. ZohoWriter metin biçimlendirme konusunda alışılagelmiş ofis yazılımlarını aratmayacak kadar başarılı. Son dönemlerde yükselen bir trend olan blog’lara destek verilmiş. Online editörle hazırlanan metinler birçok blog sitesine kolayca gönderilebiliyor. ZohoWriter’da göze çarpan ilginç özelliklerden biri de çok sayıda belgenin aynı anda, farklı sekmelerde açılabilmesi. Aynı yeni nesil web tarayıcılar gibi Zoho Writer’da da sekmeli bir yapı bulunuyor.

Hesap tablolama yazılımı: Sheet
Zoho Sheet, Zoho’nun Microsoft Excel’e benzeyen web uygulaması. Zoho Sheet, XLS uzantılı Excel hesap tablolarının başarılı şekilde aktarabiliyor. Uygulamanın bu konudaki tek eksiği Excel’deki kenarlıklar ve gölgelendirmeleri desteklemiyor oluşu. Bunun dışında Zoho Sheet devrik çarpım (DÇARP) gibi fonksiyonların kullanıldığı karışık hesap tablolarını hatasız olarak içe aktarabiliyor. Bu, günümüzün ofis standartlarıyla uyum açısından gerçekten çok önemli bir özellik. XLS, CSV ve Open Office Calc dosyalarını kullanabilen programda herhangi bir uyum problemi yaşanmıyor. Zoho Sheet’de hazırladığınız ya da düzenlediğiniz hesap tablolarını XLS, CSV, Open Office Spreadsheet, HTML ve PDF formatında bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz