Sabit disk ürünleriyle bilgisayarlarımızı şenlendiren Seagate, plaka başına sığa konusundaki açığı kapatıyor ve rakipleriyle teorik olarak skoru eşitliyor.

Seagate 3,5 inçlik disklerdeki bu ilerlemeyle basitçe daha fazla sığayı daha az disk ve kafa sayısıyla sunabileceği için hem disk fiyatlarının düşüşünde bir aşama kaydetmiş olacak, hem de teknik imkansızlıklar veya yükselen hata oranları sebebiyle piyasaya sürmek istemediği modelleri geliştirip sunmaya başlayacak.


Disk başına 250 GB sığa, yani yüzey başına 125 GB, piyasada en çok rağbet görenler olduğunu tahmin ettiğimiz 400 GB altı disklerde, sınırın üstündekiler kadar maliyetleri düşürmeye aday. Tahminen artık 80 GB'lık disk görme ihtimalimiz azalırken, örneğin 120 GB'lık bir disk için eskiden bir disk ve iki kafa kullanırken şimdi bir diskin tek tarafının işlem görmesi ve tek bir kafanın olması yeterli olacak.


Seagate'ten de 1 TB Disk Yolda


Seagate'in bu yenilikle beraber rakiplerinden daha kararlı çalışan 1 TB'Lık sürücüyü duyurması mümkün olabilir. Çünkü örneğin Hitachi'nin 1 TB'lık diski 5 plakadan mamuldü. Bu durum aklımıza daha fazla ısı ve daha yüksek arama sürelerini getiriyor. Seagate ise 4 plakayı kendisine hedef belirleyerek 1 TB konusunda gecikse de kuralından vazgeçmedi. Yeni sürücü ufukta; gelsin de ifadesini sizlerin huzurunda alalım diyoruz.


Bilgi İçin: Seagate