VIA, Güney Afrika için düşük maliyetli ve x86 uyumlu bilgisayar üretimi için Mecer adlı şirketle ortaklığa gidiyor. Darısı başımıza diyorum ve devam ediyorum.


Ara sıra VIA'nın önemli derecede güç tasarrufu sağlayan ürünlerinden ve küçültülmüş sistemlerinden bahsederiz. Şimdi ise Güney Afrika Cumhuriyeti'nin önde gelen sistem bütünleştiricisi olan Mecer ile bir projeye imza atarak, büyük bir kitleye ucuza ama teknolojik enkaz olmayan ürünler sağlamayı hedefliyor. Burada teknolojik enkaz konusunu açıklayalım: Bu tür projelerde x86 uyumlu olmayan ve hiçbir şekilde kullanıcısının müdahale edemediği bilgisayarlar dağıtıldığını biliriz. Enkaz dediğimiz de işte bu tür ürünler.

VIA'nın PC1 HareketiTayvanlı işlemci ve yonga seti üreticisi VIA, hakim olduğu konularda bileşenleri oldukça küçültmeyi iyi becerebilen bir şirket durumunda. Neyse ki bu küçültme işlemlerine ürünlerin fiyatları da dahil. Her türlü işletim sistemini çalıştırabilen işlemcilerin yanında dünya markası olmuş anakart üreticilerinin kullandığı yonga setleri olunca, VIA birçok şirketin pahalıya yaptığını sadece işlemci gücünden kısıp elektrik faturasını düşürerek, ama sistemi herhangi bir bağlanabilirlik veye çevre birim desteğinden mahrum bırakmadan daha ekonomik şekilde halledebiliyor.PC1 hareketi, VIA'nın düşük performanslı ama güç tüketimi düşük; tek bir kart üzerine bütünleştirilmiş, dolayısıyla benzerlerine göre daha makul fiyatlarla sunulan (ama görünene göre şükür ki herhangi bir yazılımsal veya donanımsal kilide sahip olmayan) bilgisayar sistemlerinin, dünya çapındaki kitleleri bilgi teknolojileriyle tanıştırma çabası olarak tanıtılıyor. Bizce VIA barındırdığı ve şu anda geliştirdiği ürünleriyle tek karttan sonra tek yongada da geniş kitlelere en ucuz x86 uyumlu çözümleri sağlayabilecek şirket gibi görünüyor. Ülkemizde de bu tür çalışmaların yaygınlaştırılmasını ve gerçekten ucuz bilgisayarların son kullanıcıya ulaşması temennisindeyim.