Aslına bakarsanız aynen bilgisayarımızda çalısan diger programlar gibi virüsler de birer bilgisayar programıdır. Onları bilgisayarda çalısan diger programlardan ayıran özellik ise zarar vermek amacıyla yazılmıs olmaları.

Elbette bilgisayar programlarının kusursuz oldukları söylenemez. Kullanmıs oldugumuz her programın açıgı ve eksik yönleri olabilir. Aynı durum virüsler için de geçerli. Sonuçta hepsi insan yapımı. Tabii ki hal böyle olunca kimisi daha hızlı, kimisi daha sinsi, kimisi ise çok gereksiz olabiliyor.

Virüsleri her zaman bilgisayarlara ve bilgilere zarar veren progrgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netlar olarak tanıdık. Ama onların dünyasına hiç farklı bir gözle bakmadık. En çok duydugumuz ifadeler "en tehlikeli virüs" veya "en çok zarar veren virüs" gibi seyler oldu. İsterseniz virüslerle ilgili önyargılarımızı bir kenara bırakıp onların dünyasına biraz daha farklı bakmaya çalısalım.

Virüsler bilgisayara bulasmak için 3 farklı yol izlerler. Kullanıcıların bilgi eksiklikleri, bosanları ve zaafları. Biz de tersinden ilerleyip virüslerin bu özelliklerine göz attık ve bugüne kadar piyasada kola gezen virüsleri inceledik. Bakın ortaya nasıl bir sonuç çıktı.

En modern virüs

Modern olmak deyince aklımıza cep telefonları gibi güncel ve sık kullanılan teknolojik aletler gelir. En modern virüs ise tabii ki bu cihazlara yönelik olusturulanlar. ComWar.A.worm adlı virüs de yayılmak için en modern yöntemleri kullanıyor. Cep telefonlarının SMS ve MMS hizmetlerini kullanarak yayıldıgı için en modern virüs olma ödülü kendisinin.

En sinir virüs

Sizi gerçekten sinir edebilen ve gerebilen Wazoo, Ofis programlarından Word'e bulasıyor. Klavyeden "w" harfine bastıgınız zaman Wazoo yazdıgı için adı Wazoo olarak kalan virüsün ilk defa Washington universitesi'nde görüldügü biliniyor. universiteden birinin insanları sinir etmek için yazdıgı düsünülen virüs "en sinir virüs" ünvanını hakkediyor.

En yeteneksiz virüs

Yeteneksiz virüs olur mu dediginizi duyar gibiyim. Ama insan yapımı oldukları için hata barındırmaları normal karsılanmalı. Banker.APM yeteneksizlik konusunda bir numara olmayı basarmıs bir truva atı. Aslında insanların bankacılık bilgilerini çalmak için yazılmıs olan virüs fikir olarak her ne kadar ilginç görünse de programlama hatalarından dolayı tam bir fiyasko olmus. Tasıdıgı hatalardan dolayı amacına ulasamayan truva atı, soymaya gittigi evin alarmını kapatmayı unutan hırsızlara benziyor.
En fanatik virüs

Olay futbol olunca pek çok kisinin dikkatini çekmek çok daha kolay oluyor. Futbolun keyfi ise onu stadyumda izledikçe artıyor. Tabii ki bilet bulabilirseniz... Sober.V de iste bu fırsatı kullanıyor. Almanya futbol finalleri için bedava bilet verme vaadiyle insanları kandıran Sober.V'nin bilgisayara bulasması diger virüslere oranla daha kolay oldu. Futbol fanatigi virüsün insanların futbola olan zaafından faydalanarak izledigi bu yol onun hem hızlı, hem de çok sayıda bilgisayara kolayca yayılmasını sagladı.

En yalancı virüs

Hiç bir virüs ben virüsüm ve bilgisayarına bulasmak istiyorum demez. Tabii ki bir takım yan yollara basvuracaklardır. Yalan söylemek de bunlardan bir tanesi. Tam anlamıyla virüs tehdidi olarak ifade edilemese de çok tehlikeli olabilen phishing (sanal dolandırıcılık) saldırıları da yalan üzerine kuruludur. Downloader.EJD bu konuda en yalancı virüs ödülünü almayı basarıyor. cünkü virüs Microsoft'tan geliyormus gibi mesajlar gönderiyor.

Mesajda (e-postada) sizi Zotob ve IRCBot'lara karsı uyarıyor. İndireceginiz bir yama ile bilgisayarınızı daha güvenli hale getireceginizi söyleyen mesajdaki linke tıkladıgınızda güncelleme paketini bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Paketi kurdugunuz zaman ise virüs bilgisayarınıza bulasmıs oluyor. Buyrun cenaze namazına...

En tehlikeli virüs(ler)

Gelmis geçmis en tehlikeli virüse karar vermek biraz zor. sünkü belirli zamanlarda bilgisayarlara çok ciddi zararlar veren virüsler oldu. Her geçen gün de bir digeri gün ısıgına çıkıveriyor. Bir tanesini seçip bu en tehlikeli virüstür demek imkansız gibi. Bu yüzden birkaç isim belirleyip bugüne kadar basa fazlaca bela açanları bu kategoride toplamayı uygun gördük.

En tehlikeli virüslerden birisi Netsky. İlk defa kendi e-posta gönderme motorunu kullanan virüs olarak ortaya çıktı. Aynı anda onlarca e-posta adresine kendini göndermeyi basaran bu virüs özellikle de Norton yüklü bilgisayarlarda Windows'un kilitlenmesine kadar isi ileriye götürebiliyor.

Sober ve benzeri türevleri de liste basında yer alan virüslerden. Bu virüsler de kendi e-posta gönderme motorunu kullanarak yayılmasıyla bir anda milyonlarca kullanıcıyı etkiledi. Bu tarz yayılma modasını Netsky'dan alan virüs halen en tehlikeli olanlar arasında denilebilir.

Mytob'u unutmus degiliz. ozellikle antivirüs programını kapatması ve diger kisilerin bilgisayarınıza girmesine izin vermesi sayesinde virüs tarihine adını yazdırmıs olan virüsün halen ortalarda dolastıgını da belirtelim. Piyasaya çıkalı uzun zaman olmasına ragmen degisik türleri internette kol geziyor.

Mydoom ise Mytob ile isim benzerligi tasımasına ragmen Mytob kadar zarar verici degil. Ancak Kazaa gibi paylasım programlarına kendini kopyalaması ve Kazaa ile diger bilgisayarlara yayılmaya çalısması onu farklı kıldı. Mydoom ayrıca e-posta programındaki kisilere de kendini gönderiyor.

RPC (Remote Procedure Call) servisine sinyal göndererek bir dakikada bilgisayarı kapatan Blaster, özellikle Windows NT 4, 2000, XP ve 2003 isletim sistemlerinde kendini gösteriyor. Windows'un önceki sürümleri RPC servisinin olmaması yüzünden virüsten etkilenmedi. Ancak Blaster ile virüs yazarlarının Windows 98/98 ve ME gibi isletim sistemlerini hedef almadıklarını ortada.

IIS'ye yönelik saldırılarıyla tanıdıgımız Nimda, bilgisayar aglarına saldıran Bugbear, ILOVEYOU konulu e-postalar gönderen LoveLet, Word dosyalarına bulasan Melissa, BIOS'u silmesi ile tanıdıgımız CIH yine tehlikeli virüsler arasında yer alıyor. Tabii ki liste daha da uzatılabilir. Ancak adını yazdıgımız ve yazabilecegimiz bu tarzdaki virüsler en tehlikeli virüs olmayı fazlasıyla hakkediyorlar.

En hızlı virüs

"Dakika bir, gol bir" lafını hak eden Download.AEE, 2005 yılının ilk çıkan virüsüydü. Virüs muhtemelen 2005 yılına girilmeden birkaç dakika önce veya tam yeni yıla girerken internete bırakıldı. Galiba virüs yazarları partiye gitmek istemeyip can sıkıntılarını birkaç satır kod yazarak giderdiler.

En sadık virüs

Virüslerin organize olmak veya yaratıcısına baglı kalmak gibi bir sıkıntısı aslında yok. cünkü onların amaçları zarar vermek ve virüsü gönderen herhangi bir kisi adına bilgi çalmak. Rona.A isimli virüs de bilgi çalmak için yazılmıs virüslerden biri. Ancak virüsün çaldıgı, daha dogrusu virüs yazarına gönderdigi bilgiler arasında kendine ait sürüm ve tarih bilgisi de yer alıyor. Hani bilgi çalınır ve baska yerlere gönderilir ama hangi mantıkla, yazılmıs bir virüs kendine ait sürüm bilgisini de çalıp virüs yazarına gönderir ki?

En alçak virüs

Asya'da yasanan tsunami felaketinde zarar görenler için yardım kampanyası niteliginde gönderilen bir e-postada, resmin hemen altında bir tane de link yer alıyordu. Linke tıkladıgınız zaman gittiginiz siteden de Zar.A.worm isimli bir solucan siz farkında olmadan bilgisayarınıza indiriliyordu. Aynı yöntemi kullanan Downloader.ENC de benzeri bir truva atı ve insanların iyi niyetlerini suistimal ederek bulasanlardan. Yardım kampanyalarında dogal afetlerde zarar gören insanlara yardım etmek tabii ki insani bir görev ve takdir edilesi bir durum. Ancak birilerinin bunu kötü emeller için kullanması kadar alçakça birsey olamaz.

En güzel virüs

Olur olur, virüsün güzeli de olur. Anna Kournikova isimli bu solucan (kızdan bahsetmiyorum ) kendini meshur tenisçinin resimlerinin içine gizliyor. Resimler size e-posta yoluyla geliyor. Siz de e-posta kutunuzda gördügünüz zaman yanlıslıkla gönderildigini düsünebiliyorsunuz ama resme bakmadan da edemiyorsunuz. unlü tenisçi hem tenis kariyeri hem de verdigi pozlarla bu kadar gündeme gelmisken siz de ister istemez resmi açıyorsunuz. Resmi açtıgınız zaman tabii ki Anna Kournikova'nın resmini görüyorsunuz. Ama resmi açmanızla birlikte solucan da bos durmuyor ve bilgisayarınıza bulasıyor. Siz en güzel bayana bakıyorken bilgisayarınız da en güzel virüse sahip oluveriyor.

Aman ha!

Virüs dünyasının "en"lerini sizler için bir araya getirmeye çalıstık. Tabii ki yazıda bahsetmedigimiz ancak virüs tarihinin ilklerinden veya ses getirenlerinden olan virüsler de var. Mesela programlama hatası yüzünden hiç çalısamamıs olanlar, veya hata mesjaları verenler, gernobil gibi bilgisayarın sürekli kendini kapatmasına yol açanlar ve daha nicesi... Anlayacagınız, virüs dünyasının "en"leri kolay kolay bitmez.
Her ne kadar yazıda olaya eglenceli yaklastıgımız zamanlar olsa da antivirüs programınızı güncel tutun. Hatta tek bir antivirüs programının bile kifayetsiz kaldıgı durumlar olabilir. Tedbiri elden bırakmayın ve asla bana birsey olmaz diye yaklasmayın. Virüslerin sakası olmaz.

__._,_.___