Intel, Penryn ailesini "Intel Geleceği Sunar" temasıyla destek verdiği Bilişim Kurultayında tanıttı.

Intel, enerji tasarrufu için tamamen yeni bir transistör formülü ile tasarlanan ve gelecekteki bilgisayarlar için bir yenilik adımı olarak görülen Penryn ailesini, "Intel Geleceği Sunar" temasıyla destek verdiği Bilişim Kurultayı 07'de tanıttı. Intel'in gelecek teknolojisini bugüne taşıma vizyonunun bir ifadesi olan Penryn ailesi, 16 adet yeni sunucu ve 1 adet üst seviye bilgisayar işlemcisi olmak üzere toplamda 17 adet işlemciden oluşuyor. Bilgi işlem performansını artırmanın ve enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra bu yeni işlemciler ile birlikte çevreye zarar veren kurşun ve 2008'de de halojen malzeme kullanımı ortadan kalkacak.

16 Kasım'daki 'Intel Geleceği Sunar Forumu'nun açılış ve kapanış konuşmasını yapan Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Ertem şunları ifade etti: "Geleceğin teknolojisini bugüne taşıyan Penryn işlemci ailesinin tanıtımını Bilişim Kurultayı 07'de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. 45 nm işlemci teknolojisinde üretilen ilk işlemci ailesi olma özelliği taşıyan Penryn, Intel'in sektör için daha çevreci, hızlı ve yüksek performanslı teknolojiler geliştirme hedefinin bir örneğidir."

Intel'in geleceği bugüne taşıma vizyonunu değerlendiren Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem: "Biz Intel olarak başarıyı yenilikçiliğin öncüsü olmak ve geleceği inşa etmekle eşdeğer tutuyoruz. Performans ve enerji verimliliğinde bir devrim niteliği taşıyan Penryn işlemci ailemiz de bu vizyonumuzun bir parçasıdır. Endüstrinin en zorlu konularını çözmeye yönelen zeka, fizik ve tasarımlar insanı gerçekten büyülüyor. Intel, insanlığın hayallerini bilişimle gerçekleştirmek için bu tasarımlara imza atıyor. Bu başarılar aynı zamanda endüstri lideri mimarilerimizle birlikte geliyor. Sektör için daha hızlı ve güçlü bilgisayarlar, daha uzun pil ömrü ve daha iyi bir enerji tasarrufu sunuyoruz. İnsanlara daha küçük ve daha taşınabilir bir biçimde tam bir İnternet deneyimi sağlayan yeni bir bilgisayar sınıfını sunma hedefinde ilerliyoruz. Tüm bunlar, 65 nm'den 45 nm'ye geçişin, işlemci tasarımlarının küçülmesinden daha fazla şeyi ifade ettiğini çok güzel anlatıyor" dedi.

Penryn: Transistör tasarımında son 40 yılın en önemli gelişmesi

Penryn işlemci ailesi, Intel'in kurucularından Gordon Moore tarafından son 40 yılda transistörler açısından en önemli gelişme olarak gösteriliyor. Bu işlemciler aynı zamanda içindeki yüz milyonlarca transistör için Intel'in Hafnium tabanlı High-k metal geçit (Hi-k) formülünü kullandığı ilk işlemciler olma özelliğini taşıyor. Intel® Core™ 2 Extreme ve Xeon® işlemciler ayrıca, performansı daha da artırırken, enerji tüketimini azaltan Intel'in 45 nm'lik işlemci teknolojisinde üretilen ilk işlemciler de oluyor.

Crysis, yeni Intel 45 nm teknolojisi ile eşsiz bir oyun deneyimi sunuyor

Intel Bilişim Kurultayı 07 etkinlikleri kapsamında 2007'nin en çok merak edilen oyunu Crysis'in dünya lansmanı da gerçekleştirildi. Dünyanın ilk 45 nm Hi-k masaüstü işlemcisi olan Intel Core 2 Extreme QX9650 dört çekirdekli işlemci, sıkı oyuncuların talep ettiği daha fazla adrenalini sağlıyor. Daha büyük bir L2 ön bellek ve yeni Intel® SSE4 medya komutları için destek gibi gelişmeler, masaüstü performansının oldukça üst sınırlara çıkarılmasına yardımcı oluyor. Fiziksel ve parçacık efektleri ile sesin ayrı çekirdeklerde işlenmesine olanak tanıyan yeni 45 nm Hi-k Intel Core 2 Extreme işlemcileri Crysis'in şaşırtıcı bir oyun deneyimi yaratmasını sağlıyor.

Hız ve performans artıyor, boyutlar küçülüyor, enerji tüketimi azalıyor

Intel çevre açısından daha iyi olan, daha hızlı ve daha enerji tasarruflu işlemciler üretme yolunda ilerliyor. Bu yeni gelişmeler, gelecek yıl için yeni ultra mobil ve "bir yonga üzerinde sistem" tüketim elektroniği fırsatları sunarken, Intel'in önceki sürümlerinden %25 oranda daha küçük boyutlarda ürünler tasarlamasına ve böylece maliyetlerin daha da düşmesine olanak tanıyor.

65 nm'ye oranla 2 kat fazla transistör

Intel'in yeni 45 nm (bir nanometre bir metrenin milyarda biridir) teknolojisine dayanan işlemcileri, 65 nm teknolojisine dayanan daha önceki işlemcilerindeki transistör yoğunluğunu iki katına çıkarıyor. Intel'in yeni formülünü kullanan dört çekirdekli işlemcilerin her birinde 820 milyon transistör bulunuyor.