AMD'nin yeni bir performans arayışındaki kullanıcılara yönelik üreteceği HD 3870 X2 kendinden Cross Fire X destekli kartını Varşova'da görüntüledik.


AMD yeni geliştirdiği Cross Fire X sistemiyle ikiden fazla grafik kartını tek bir sistemde çalıştırabiliyorsunuz. Tabii bu bir başka imkânı da beraberinde getiriyor. Cross Fire X'ten önce ikiz kartları sadece bir tanesini sistemde kullanabiliyordunuz. Şimdi ise iki tane ikiz kartı makinede kullanabileceksiniz. Bu bilgi ışığında sadece iki tane kartla dört grafik işlemcisini sistemde kullanmanıza değecek yeni bir kartın müjdesini verelim istedik.

3870 X2: Daha Fazla Performans, Tek Kartta

AMD, 2900 XT'nin performansını %10'dan daha az farklarla geçebilen HD 3870 konusunda, neden daha hızlısı, yüksek performanslısı yok şeklinde eleştirilere maruz kalmıştı. Şimdi ise buna makul bir çözüm getirecekler gibi görünüyor. Teknik olarak tek kart iki slot kaplıyor ve üzerine iki tane HD 3870 işlemcisi var. Ayrıca bunlardan iki tanesini bir araya getirip dört işlemciyi çalıştırabiliyorsunuz. Hayır dört tanesiyle sekiz grafik işlemcisi olmuyor; zaten AMD'nin yeni örümceğinin de on iki değil sekiz bacağı var

Güç Gereksinimleri HakkındaGrafik kartında, fotoğraflardan gördüğünüz üzere, birer 6 iğneli birer de 8 iğneli güç girişi bulunuyor. Kart başına ise 200 Watt'ı geçen bir tüketim olduğunu düşünüyoruz. Yani bu kartlardan bir tanesi için bile çok sağlam bir güç kaynağına ihtiyacınız var. Bunun yanında soğutucular çift yuva kaplıyor. Bu da önemli bir durum; zira bellekler de etkin şekilde soğutuluyor. Varşova'da kurulan gösteri sisteminde ne kadar sesli veya sessiz olduğunu anlayamadık; fakat çok sessiz olmasa gerek. Zira o kadar ısının bir şekilde karttan uzaklaştırılması gerekiyor.

Çıkış TarihiKartlar yeni yılda bizimle olacak. O vakte kadar siz isterseniz dört tane tekli HD 3870 ile bütün performans gereksinimlerinizi sağlayabilirsiniz.