CNET
NTV-MSNBC
Güncelleme: 05:44 ET 10 Temmuz 2006 Pazartesi
SAN FRANCISCO - Microsoft Temmuz ayı paketinde Windows işletim sistemi için 4, Office için ise 3 yama çıkarıyor. Bunlardan Windows’ta 1 ve Office’te de 1 açık yaması ‘kritik’ olarak derecelendirildi. ‘Kritik’ düzey Microsoft’un en yüksek ve en tehlikeli risk düzeyi.


Şirket ayrıca Zararlı Yazılım Ayıklama Aracı’nı da (Malicious Software Removal Tool) yine bu güncelleme ile yayılayacak.

Redmond-merkezli yazılım şirketi, her ayın ikinci Salı günü ürünlerinde çıkan açıklar için güvenlik yamaları yayınlıyor. Kullanıcıların bu yamaları çıkar çıkmaz bilgisayarlarına yüklemeleri gerekiyor.

EXCEL’DE AÇIK
Öte yandan, Fransız güvenlik şirketi French Security Incident Response Team (FrSIRT) Microsoft Excel’de, bilgisayarın uzaktan ele geçirilmesini sağlayan bir yama buldu. Bu Microsoft’un ürünlerinde son bir ayda çıkan üçüncü açık. Açığın Excel 2000, 2002, 2003 ve Office 2000, XP ve 2003’ü etkilediği belirtildi. Microsoft sözcüsü yazılım uzmanlarının açıkla ilgili çalıştığını, şimdiye dek bunu suiistimal eden bir saldırıya rastlanmadığını ifade etti. Açık, Excel’in Çince, Korece ve Japonca versiyonlarını etkiliyor.