Yeni yüzyılın UZAY ÇAĞI olacağını umuyorduk. Ama şimdi görüyoruz ki, 21. Yüzyıl bir BİLİM ve İNTERNET (Bilgi paylaşımı) ÇAĞI olmaya doğru gidiyor. İNTERNET bütün dünyada giderek daha da önem kazanıyor. Hatta insanlar şimdilerde bilgisayardan önce İNTERNET'i öğrenmek ihtiyacını duyuyorlar. Peki nedir bu (Bilgi Otobanı) da denilen İNTERNET ?

muzafferdeligoz sihirbaz - 21.YÜZYIL : BİLGİ ve İNTERNET ÇAĞI

İNTERNET NEDİR ?

İnternet'i (Bilgisayarlar arasında, oluşturulan ortak bir ağ üzerinde, burada bulunan bilgilerin paylaşılması)'dır diye anlatabiliriz. Elinde yeterli donanıma sahip bir bilgisayarı olan kişinin, telefon hattı yoluyla bu ağa ulaşabilmesi, dahil olabilmesi ve buradaki bilgilerden istifade etmesi mümkün oluyor. Bunun için herhangi bir resmi kurum veya kuruluştan izin alınmasına da gerek olmuyor.


Zaten bu ağı meydana getirenler de tamamen kendi inisiyatifleri ile ellerindeki bilgilerini veya ürünlerini, kafalarındaki düşüncelerini veya eserlerini bu ağın içine koydular. Koyanlar çoğaldıkça, bilgi ve belgeler de arttı. Bu bilgiler bütün kullanıcıların istifadesine sunuldu.

Daha sonra bunlara; haberleşme (e-mail),(www), tartışma sahifeleri (Newsgroups), bilgi ve program transferi karşılıklı sohbet (IRC), başka makinelerin hizmetinden yararlanma (Tel net) ve Veri bankaları (Archie) ilave edildi. Böylece dev bir yazılım kütüphanesine ve her milletten, ırktan ve kültürden 50 milyon kişi ile tüm alanlarda ilişkiler kurulabilen bir ağa sahip olundu. Böylece ölçülmez boyutlarda bir yazılım ve her türden bilgiyle dolu bir hazine doğdu.İNTERNET’TE NELER VAR ?

İnternet'e iştirak eden meraklıların, tüm şirket ve kuruluşların buraya koydukları bilgilerden oluşan İNTERNET; Elektronik Ticaret, Video Konferans, evden alış-veriş, banka hizmetleri, evde çalışma, elektronik gazete, elektronik müze ve kütüphane, veri bankalarından oluşuyor.

İNTERNET'in kişisel kullanım için herhangi bir sınırlaması yok. Her türlü hobiler, spor türleri, Tv. ve radyo, müzik, online tartışma sahifeleri, karşılıklı oyunlar, yazılımlar, eğitim, borsalar, müzeler, veri bankaları vs. vs. kullanıma açık. Şirket bilgileri, üretim ve satışlar günün 24 saati incelemenize ve emrinize amade..

İNTERNET'te bütün dünya kütüphanelerine girip, istediğiniz bilgileri yazılı olarak alabiliyorsunuz. Her düzeyde eğitim yapabiliyorsunuz. En ciddi ihtiyaçlarınızı bile evinizde otururken temin edebiliyorsunuz.

Grafik, eğlence ve oyun da işin cabası. Bunlar, gençler kadar yaşlıların da ilgi duyduğu alanlar oluyor. İşte bu sebeple, "Artık, dünyaya açılmak isteyen şirket ve kurumların ötesinde, her insanın İnternet’te bir yer edinmesi gerekeceğini" savunuyor Naim ÜRESİN

"Gecenin saat 1'inde açık kitapçı bulmak İnternet'in başka bir imtiyazı" diyor Dr. Şeref OĞUZ(*) ve İNTERNET’e açtığı kitap sitesiyle dolar milyarderi olan (AMAZON) firmasında binlerce kitaba doğrudan erişimin, anında sipariş vermenin mümkün olduğunu anlatıyor.


BİLGİ OTOYOLU: WEB SİTELERİ:

İnternet'te ürünlerini tanıtmak ve satmak isteyen firmalar (WEB SİTESİ) dediğimiz özel sahifeler ve yazılımlar hazırlayıp, bütün dünyadaki İnternet gezginlerinin istifadesine sunuyorlar. Bunlara BİLGİ OTOYOLU da deniyor. ABD de şirketlerin %60 şının WEB SİTELERİ var. Amerikalılar bu çalışmayı o hale getirdiler ki, alıcının İnternet’te ki satın alma sürecine (Audio telephone support) denilen sistemle firmaların satış personeli de anında katılabiliyor, gerekli tavsiye ve izahları veriyor.
Bugün dünyada 30 milyon WEB SİTESİ var olduğu söyleniyor. Her gün 20 bin yeni sitenin yapıldığı göz önünde tutulursa, gelecek yıllarda bu sayının inanılmaz boyutlara ulaşacağı anlaşılır.

İNTERNET'in ŞİRKETLERE FAYDASI:

Yenisi çıkınca eskisi atılan, büyük yerler kaplayan ve belli kişilere verilebilen katalogların yerini artık Web Siteleri alıyor. Göze ve kulağa hitap eden, sabit veya hareketli resimlerle tanıtım yapabilen, animasyonlarla dikkatleri çekebilen, görmediğiniz ve yanına gidemediğiniz binlerce kişiye 24 saat hitap edebilen WEB SAYFALARI ’nın ŞİRKETLER için ilginçliği ortada. Bu sebeple şirketler yanında kamu hizmeti yapan kurum ve kuruluşlar da tanıtım yapabilmek ve hizmetlerini duyurabilmek için İNTERNET'i tercih ediyorlar.

"Ürünlerini satmak isteyen herkes er ya da geç İnternet'te yer almalı" diyen Amerikalı Mağaza yetkilisi, İNTERNET’İN gelecekte satış cenneti olacağını hatırlatıyor. Alman Karstadt A.G. firması, 2 yıl içinde İNTERNET için 65 milyon DM harcama yapıyor. Bu firmalar İNTERNET içinde e-Pazar denilen kendilerine ait sanal alış-veriş yerleri oluşturuyorlar. Bu sanal alış-veriş saraylarına bilgisayarlarını kullanarak, oturdukları yerden günde 10.000 den fazla ziyaretçi geldiği oluyor. Bu kadar ilginin sebebi, alıcı İNTERNET'te alacağı malın kalite ve fiyatını karşılaştırabiliyor, kısa zamanda binlerce malı görebiliyor, başka satıcıları bulabiliyor ve bilgisayarından siparişini verip, ödemesini yapabiliyor. İnternet'te günün 24 saati alış-veriş yapma keyfi var. Bu da yeni bir rekabet olgusunu geliştiriyor.


TÜRKİYE’DE DURUM:

Türkiye'de şimdilik 10 bine yakın WEB SİTESİ var. Bu da Türk insanının 21. asra girerken İNTERNET'in sınır tanımayan atmosferinden tam faydalanamadığını gösteriyor. Ancak, birkaç yıl önce Bolu'da İNTERNET CAFE'lerde gördüğüm gençler, biz yaşlılardan önce bu konuya nasıl sahip çıktıklarını bana hayretle öğrettiler. Anadolu'daki şehirlerimizde süratle çoğalan İnternet evleri ve İnternet cafe'ler gençlerimizin bu işi de layığı ile başaracağını gösteriyor.HÜRRİYET VE DEMOKRASİ YOLU:

Sınırsız ve hür bilgiye erişmenin en kısa yolu haline gelen İNTERNET, milyonlarca insan için hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. İNTERNET'e "dünyanın en demokratik platformu" diyebiliriz. Kimse sizin fikirlerinize ve düşüncelerinize karışamıyor, onu yargılayamıyor ve yasak edemiyor. İstediğiniz yerlere bunu ulaştırabiliyorsunuz. Başkalarınınkini de siz inceleyebiliyorsunuz. Ama aranızda kavga çıkmıyor. Beğenmiyorsanız o bölümden hemen ayrılabilirsiniz ama, o fikirleri asla yok edemezsiniz veya engel olamazsınız.. İsterseniz karşı fikrinizi istediğiniz şekil ve miktarda beyan edebilirsiniz. Kimse size karışmaz veya sizi suçlamaz.İşte size en kamil manada bir hürriyet ..

Ve Demokratlığa giden yolun açılması ..

Ve .. Türkiye'nin en muhtaç olduğu şey ..Ancak Sayın Taha Kıvanç, Zaman’daki bir yazısında Türk Devleti'nin bu konuda da yanlışlar içinde olduğunu gösteriyor: " İnternet'e destursuz girişi önlemeye yönelik çocukça bir çaba " olarak tanımladığı ULUSAL ENFORMASYON SİSTEMİ'ni "bilgiye daha kolay ulaştırma vaadiyle, zaten ulaşabildiğimiz bilgilerden bizleri mahrum etmesinler, başka bir şey istemeyiz" sözleriyle eleştiriyor ve "Devlet bu alanda gerçekten yardımcı olmak istiyorsa, Türkiye'nin İnternet'e ulaşım hat hızı ve kapasitesini artırsın, kullanıcıya telefonu ucuz sağlasın yeter” diyerek bir hakikati ortaya koyuyor ..


İNTERNET ANARŞİSTLERİ:

Bu arada, İNTERNET’in menfi tarafından da bahsetmemiz gerekir. Mesela, İnternet’te de anarşistler var. İnternet anarşistlerine (HACKER) deniyor. Bu canavarlar, İnternet sisteminin açıklarını kullanarak ya “zevk, tatmin ve güç gösterisi” için, ya da “hırsızlık yapabilmek, zarar verebilmek” için sistemlere girerek virüsler göndererek plarının ve kredi kartlarının şifrelerini

çözerek istediklerini yapabiliyorlar. net dergisi’nin 3. sayısında böyle bir (HACKER)’in Türkiye Cumhurbaşkanlığının, zamanın Başbakanı Tansu Çiller’in, yine zamanın İçişleri Bakanı Meral Akşener ile Cefi Jozef Kamhi’nin bilgilerine nasıl ulaştığının hikayesini Murat Deligöz anlatılıyor. (PC net sayı 3)

İSTANBUL da var ?

Salsa sosundan kurabiye tariflerine, müzelerden Titanik faciasına kadar akla gelmedik WEB SİTELERİ'nin bulunduğu İnternet Dünyası'nda İstanbul Şehrinin tanıtımı da var. San Francisco, Rio de Janeiro, Las-vegas, Hong-Kong şehirlerinin yanında dünyanın incisi İstanbul'umuzun da tanıtılması gurur veriyor.. Bu konuda İstanbul Büyük Şehir Belediyesini tebrik ediyoruz.FİRMALAR VE e-iş

Yatırımların durduğu bir dönemde ekonominin önünü açacak bir yol olan e-ticaret konusundaki yatırım ve faaliyetlerin durumunu incelediğimizde şunları görüyoruz.

Çeşitli sektörlerde e-iş için organize olma çabaları, yeni e-pazarların açılışını, tekstil-turizm-petro kimya sektörlerinde ciddi B2B portal girişimleri gözleniyor.

e-ticaret ile 2000 yılı içinde yapılan 30 milyon $ bir cironun 2001 yılında ikiye katladığını görüyoruz. Bu da e-ticarette krizin öldürücü bir etki meydana getirmediğini gösteriyor.

Turizm, önemine rağmen İnternet’te gerekli yerini alamıyor. Ama, bu konuların önemini bilen Koç grubu ve guidetoturkey.com tur satış portallarını yatırım için hazırladılar.

Toptancılarda ise, Anadolu Endüstri Holding ve Eczacıbaşı Holdingin bulunduğu turke.com ambalajlı tüketim mallarının tedariki ve dağıtımı için güçlü çalışmalar yapıyor. Bilgisayarda Arena, binlerce bayisini ArenaOpen.com da bir araya getiriyor.

Türkiye’nin İhracat potansiyelini, dünyadaki 100 bin alıcı ve 250 bin satıcı ile bir araya getirmeye çalışan GlobaSources ‘in ciddi çalışmaları oldu.

130 ülkede çalışan Alcatel, e-ticarette güçlü bir organizasyon kurdu. Türkticaret.net binlerce Kobi’ye hizmet sunarak ulaşmaya çalışıyor. Mynet.com un da bu konuda a dı anılmaya değer. Koç grubu, kobiline yi kurdu. Büyük ilgi gördü. Microsoft Başkanı Türkiye’ye gelerek işin önemini gösterdi. Bütün bunların dışında birçok teşebbüs ve yatırım faaliyetinin var olduğunu görüyoruz.

Son olarak birkaç söz:
Son olarak İnternetin iş hayatına getirmekte olduğu değişiklikleri anlatan Jack Nasser ile Microsoft Türkiye eski Genel Müdürü Haluk Maga’nın sözlerini okuyalım:

“ Mükemmel bir model doğuyor. Ekonomiyi eski-yeni diye ikiye ayıranlar yanılıyorlar. Sadece tek bir ekonomi var. İnternet ise gelişmeden üretime, lojistikten dağıtıma, perakende satıştan hizmetlere kadar uzanan her türlü sürece entegre olabilen inanılmaz bir teknoloji. Onun sayesinde daha hızlı hareket edebiliyor, daha iyi kararlar alabiliyor, müşterilerimizle daha etkin iletişim kurabiliyor ve bunları düşük bir maliyetle gerçekleştiriyoruz.. İnternet, müşterilerimize kendi istedikleri aracı alabilme imkanı veriyor, bizim onlara satmak istediğimizi değil.. İnternet bir şirketin insan ve beyin sermayesini artırıyor.” ( Jack Nasser)