Arkadaşlar bu yazımda sizlere sorunsuz bir şekilde nasıl ADSL kullanacağınızı anlatacağım..

Şimdi,

ADSL başvurumuzu yaptık. Açılmasını bekliyoruz. Bu süre zarfında ne yapılacak?
İlk önce bir hatırlatma ile başlayayım. ADSL hizmetini alabilmeniz için evinizdeki/işyerinizdeki hattın iyi durumda olması gerekiyor. Ayrıca ana santralinizin de dijital olması gerekiyor. Türkiye genelinde ADSL hizmeti verilen yerlerde genellikle santraller dijital olduğundan pek sorun çıkartmayacaktır. Ama eğer ADSL niz hep kopuyorsa, sebebi hanenizdeki hattın kötülüğündendir.

Hattın Döşenmesi :

Telekomdan hanelere gelen hatlar genellikle tek damar yani yuvarlak şekilde olan kablolardır. Bu kabloların uçlarına giriş ekleyemezsiniz doğal olarak. Bu yüzden çift damar yani yassı kablolara ihtiyaç duyacaksınız. Bazı splitter lar direkt haneye gelen hatta takılmak isterler. Kibrit kutusu kadar 3 tane telefon girişi olan bir kutudur. Bu splitterlar bahsettiğim gibi haneye gelen hatta ilk takılması gereken parçadır. Bunu montajlayabilmek için ilk önce eve gelen tek damar kablonun uçlarını ve bir ucunda giriş bulunan yassı kablonun diğer ucunu bir keski ile açıp ikisinin kablo renkleri birbirine gelmek sureti ile bağlamak gerekir. Bunun sonucunda eve gelen tek damar kablomuza bir telefon girişi eklemiş olduk ve ikinci bir dönüştürücü kutudan kurtulmuş olduk.
Şimdi gelelim modeme ve telefona gidecek hatları kurmaya..
Bunu yapmak çok kolay. Telefon ve modem in demin çalıştığımız yere uzaklığı kadar ayrı ayrı 2 tane yassı kablo yaptıracaksınız. İki tarafında da giriş bulunacak bu kablonun. Kablonun birini modeme, diğerini telefona bağlayacaksınız. Bağladığınız kabloları eve gelen hatta doğru döşeyeceksiniz.
En önemli noktaya geldik. Artık Splitter ımızı bağlayacağız.
Splitter montajını şu şekilde yapacaksınız :

Modem > Modeme giden kablonun takılacağı yer.
Line > Eve gelen hattın takılacağı yer.
Telephone > Evdeki telefona giden kablonun takılacağı yer.

İkinci bir splitter çeşitide direkt modeme takılanlardır. Genellikle Zoom modemlerde kullanılır. Bunun montajı tamamen farklıdır. Bu splitterlarda eve gelen hat modemde bulunan iki girişten birine girer, diğer girişe splitter bağlanıp splitter ın ucundan telefona kablo çekilir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonumuzu kaldırıp çevir sesinin olup olmadığını kontrol edeceğiz. Çevir sesi varsa telefon hattımız sorunsuz çalışıyor olacaktır.

Modem Kurulumu :
Modem kurulumunu, satın aldığınız modemin içinden çıkan kitapçığa göre yapınız.

ADSL Hattının açıldığını anlamak :
ADSL hattının açıldığını herkesin de tahmin ettiği gibi Modemin Line yada ADSL ışığından anlayacağız. Ama bazı modemlerde (genellikle USB modemlerde) bilgisayar açık olmadan ve modem bilgisayara kurulmadan bu ışık hat olsa bile yanmamaktadır.
ADSL hattı genellikle 1 hafta içinde açılır. Başvuruda 48 saat içinde açılacak derler ve genellikle sorun olmazsa 48 saat içinde açılıyor. Ama bazen port sıkıntısından kaynaklanan sorunlar yüzünden, hattınızın açılması uzun süreler alabiliyor ki bu büyükşehirlerde nadir görülen bir durumdur.

ADSL Açıldıktan Sonra Yapılacak İşlemler :
İnternetiniz açıldığında, kesinlikle güncel bir Antivirüs yazılımı bilgisayarınızda kurulu olmadan internete erişim yapmayın.
Modeme gelen telefon kablosunu, elektrik kabloları ile iç içe muhafaza etmeyin.
Modeme gelen telefon kablolsunda herhangi bir ek bulundurmayın. (Paralel telefon, paralel modem).
Modeme gelen telefon kablosu ezilmemeli, darbe görmemeli. Kabloyu duvar kenarlarından kroşe yordamı ile modeme getirin.
Splitter cihazını darbe almayacak, zarar görmeyecek biryerde muhafaza edin.


Yukarıdaki işlemleri yaparsanız, ADSL hizmetini maksimum hızda(*) ve sorunsuz kullanabilirsiniz.


Not(*) : Yukarıdaki işlemler haricinde olacak olumsuzluklar (bilgisayara giren virüs, trojan v.b zararlı programlar) internet hızınızı düşürebilir.


Teşekkürler Zenex;


Kolay Gelsin Arkadaşlar..