Microsoft'un Live Search arama motorunu kendi zevkinize göre düzenleyebilirsinizlive thumb400 - Kendinize Ait Arama Motoru
Live Search`ün bilindik MSN ana sayfasındaki arama motorundan en büyük farkı "özelleştirilebilir" bir yapıda olması. Yani artık anasayfanız gibi arama motorunuzu da kendi kriterlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Yalnız hemen belirtelim bu durumun size sağlayacağı birçok kolaylık olacağı gibi bazı dezavantajları da var. Bunun temelinde de Live Search'ün özelleştirilebilmesi için hazırlanmış olan çeşitli filtreler yatıyor. Örneğin aramalarınızın sadece Türkçe dilinde ve belli bir kaynaktan yapılmasını istiyorsanız o noktada aramalarınızda ulaşabileceğiniz birçok müspet sonuçtan mahrum kalabilirsiniz. Bu noktaya dikkat ederek kendinize özel arama motorları yaratmanız, internette özellikle belli kriterlere göre yaptığınız aramalarda vakitten kazanmanıza yarayacaktır. Ayrıca sizin için de oldukça zevkli bir deneyim olabilir.


Makro hazırlıyoruz
Uygulamamıza başlamadan önce web tarayıcılarınızı açın ve http://search.live.com/macros adresine girin. Ardından sizi Live Search arama motorunun makro oluşturma sayfası karşılayacak. Bu ekranı gördükten sonra sadece birkaç tıklamayla kendi motorunuzu oluştutabilirsiniz. Gelin 7 adımda nasıl makro oluşturabileceğinize bakalım.

Adım 1
Live Search makro oluşturma sayfasına girdiğinizde, Türkçe dil desteğinin eksiksiz olduğunu fark edeceksiniz. Ekranın ortasında yer alan "Başlayın" butonuna tıklayarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

Adım 2
Makro oluşturma uygulamasına başladığınızda sizi 4 aşamadan oluşan bir işlem çubuğu ve iki mod karşılayacak. Bu modlardan "Temel" başlığı ile uygulamaya devam ediyoruz.

Adım 3
Bu adımda oluşturacağımız makronun detaylarını tanımlayıp, sınayacağız. Makro tanımlarken biz alanımıza hitap eden adresler kullandık. Ancak siz dilediğiniz web sitelerini arama motorunuza kaynak olarak atayabilirsiniz. Listenizi oluşturup, sınama düğmesine tıkladığınızda, girdiğiniz anahtar sözcük hem sizin hem de Live motorunda aranarak sonuçlar listeleniyor. Bu sayede motorunuzun sizi istediğiniz sonuca götürüp götürmeyeceğini sınayabileceksiniz. Dilerseniz bu aşamada yeni kaynak ekleyebilir ya da mevcut kaynaklardan eksiltme yapabilirsiniz. "Makroyu Kaydet" düğmesini tıklayarak sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 4
Live Search, Microsoft`un live servislerinden biri olduğundan makronuzu kaydedebilmeniz için Live ID`niz ile oturum açmanız gerekiyor. Oturumunuz açıldıktan sonra kaydetme işlemine kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Adım 5
Bu aşamada makronuza bir ad vermeniz gerekiyor. Bu ad, arama motorunuzda "yazan" ibaresi için kullanılacak. Dilerseniz gireceğiniz ismin kullanılıp kullanılmadığını sınayabilirsiniz.

Adım 6
Makronuza bir nick oluşturduktan sonra sıra isim vermeye geliyor. Bu aşamadan sonra arama motorunuz bu makro ismiyle anılacak ve kullanıyorsanız, live anasayfanızda bu isimle yer alacak.

Adım 7
Ve mutlu son. İşte zevkinize özel arama motorunuz kanlı canlı huzurlarınızda.