Mevcut bellek kapasitesi ile yetinemeyenler ve daha fazla performans arayanlar için…

windows in ram hi thumb400 - Maksimum Ram
Günümüz PC'leri genellikle 512 MB bellek ile birlikte satılıyor. Kimi konfigürasyonlarda ise bu rakam 1 GB'a çıkabiliyor. Daha fazlası ise birçoğumuz için sadece bir hayal.
Fakat ne yaparsak yapalım, her zaman bellek miktarından şikayet etmek için bir sebep bulabiliyoruz. Bazı oyunların çalışmasında, yüksek çözünürlüklü resimlerin işlenmesinde, 3D ve video uygulamalarında gerçekten de çok fazla belleğe ihtiyaç olabiliyor.
Peki ya sıradan bir bilgisayar kullanıcısı için ne kadar belleğe ihtiyaç var?
Standart bir Windows XP işletim sistemi 70-80 MB arası belleğe gereksinim duyuyor. Tamamıyla yüklü Office keza bir o kadar daha. Birkaç tane pencere açılmış bir web tarayıcısı yaklaşık 50 MB kadar bellek götürüyor. Bir resim görüntüleyici yüklü resimlerle beraber yaklaşık 50 - 100 MB arası.Tüm bunlar 300 MB gibi bir toplama ulaşıyor. Yani 512 MB belleğe sahipseniz size geriye 200 MB kadar bir yer kalıyor. Peki bu kısıtlı alanı nasıl daha efektif kullanabiliriz? Yazıya geçmeden önce belirtelim; yazının içinde geçen kayıt defteri uygulamalarında yanlış bir hareketiniz Windows'unuza zarar verebilir.

Bu yazıda sistem belleğinizi ve sanal belleğinizi doğru bir şekilde ayarlayarak daha verimli kullanabilmeniz için gerekli taktikleri anlatmaya çalışacağız. Boş yere bol keseden bellek kullanımı yerine sizi yormayacak, ama sisteminizi aşırı derecede rahatlacak basit kemer sıkma politikalarından örnekler vereceğiz. Ayrıca daha hızlı bir sistem için kullanabileceğiniz alternatif donanım uygulamalarını da yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.
Ön Bellek mi Yoksa Sanal Bellek mi?
Sabit diskteki önemli ve sık başvurulan bilgilerin daha hızlı bir biçimde çalışması için bellekten çalıştırılması daha mantıklıdır. Ancak bunun için hem sistemi, hem diğer uygulamaları hem de sabit diskin ekstra yükünü kaldırabilecek bir bellek miktarına ihtiyaç var. Bunun için sistem önbelleği, çalışma belleğinin yüzde 30 ile yüzde 50'si civarında bir alanını mümkün olduğunca kullanmaya çalışır. Bu sayede önceden ihtiyaç duyulan programların ve kullanıcı bilgilerinin kullanımı, sabit disk yerine bellekten yükleneceği için sistem hissedilir şekilde hızlanır. Belleğe ihtiyaç olduğunda sistem ön belleği bu duruma hızlıca tepki verir ve sistem belleğindeki payını kimi zaman yüzde 3'e kadar azaltır. Bu esnek mekanizmalara dahil olan becerikli algoritmalar sanal bellek tarafından altedilemez. Yani her zaman için ön bellekten gelen bilgiler kesinlikle sanal bellekten gelen bilgiler kadar hızlıdır.
Bu yüzden sanal bellek ancak sistem ön belleği için yüksek miktarda bellek açıkta kaldığında göz önünde tutulmalıdır. Windows XP'de sistem ön belleği için kendinize göre ayar yapabileceğiniz pek fazla esneklik yok. Ancak Denetim Masası'ndaki Sistem bölümünü açtığınızda Gelişmiş sekmesine geçin ve Performans bölümündeki Ayarlar butonuna tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine geçtiğinizde sanal bellek ile ilgili ayarları bulabilirsiniz. Bu ayarlar ile sistem ön belleğin performansını yükseltebilirsiniz. Şimdi biraz daha detaya inelim ve kayıt defterini kurcalayalım. Başlat menüsünden Çalıştır'a gelin ve ‘regedit' yazıp Enter'a basın.
Hkey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management altında LargeSystemCache=0 değerini 1 olarak değiştirdiğimizde ön bellek, daha önce 0 değeri yüzünden reddettiği bir eylemi yapmayı kabul eder ve nispi olarak büyük olan verileri çalışma belleğine yükler.

Genişletilmiş Ön Bellek ve Birleştirme Fonksiyonu
Windows XP'de ön bellek ek fonksiyonlar sağlamak için genişletilebilir: Windows XP, Kernel verileri, sistem sürücüleri ve sık kullanılan uygulamalar için temel bilgileri Windows'un içindeki Prefetch klasörüne kaydeder. Sıkça kullanılan programların daha hızlı yüklenmeleri için birleştirme programı sistem boşta dururken bu verileri toplu halde sabit diskin hızlı olan dış alanlarında bir yere taşır. Bu yöntemin sonucu rahatça fark edilebilir. Prefetch klasörüne taşınmış olan uygulamalar açılırken yaklaşık yüzde 30'luk bir hızlanma fark edilebiliyor. Bu hızlanmanın farkı aynı zamanda sabit diskinizle de alakalı elbette. Diskiniz ne kadar hızlıysa Prefetch fonksiyonu o kadar daha fazla ekstra hız sağlayacak demektir.
Yeniden kayıt defterine dönelim.
01  3  thumb - Maksimum Ram

Hkey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\Prefetch Parameters yolunda, yukarıda anlattığımız fonksiyon ile ilgili bazı ayarlamalar yapılabilir. Ancak bu ayarların herhangi bir ekstra getirisi olduğunu söyleyemeyiz. Buradaki "EnableSuperPrefetch" kaydı ne yazık ki olumlu bir sonuç doğurmuyor. Daha kötüsü, "EnablePrefetcher" kaydı için değeri "5" yapmanız durumunda siz performans artışı beklerken sistem bu özelliği pasifize ediyor. "EnablePrefetcher" için işe yarayan tek değer "3". Windows için Prefetch klasörü altında maksimum kayıt değerini ise 130 (varsayılan) olarak bırakmanızı tavsiye ediyoruz.
Bunların yanında Prefetch fonksiyonuna 2 müdahale daha mümkün: Prefetch klasörünün sınırlamasını değiştirerek artık daha fazla uygulama kaydetmemesini sağlayabilir ya da kullanımı ön planda olan programların sabit diskin dışındaki hızlı alanlarda tekrar birleştirebilirsiniz. Bunun için Çalıştır'dan aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
Rundll32 advapi32.dll,Process IdleTasks
Bu komutla sistem, verileri optimize etmek için boşta kalmayı beklemiyor.
Ayrıca diskinizdeki bilgilerin darmadağın olması da bildiğiniz gibi sisteminizi yavaşlatan önemli etkenlerden biri. Bunun için ayda bir kez Disk Birleştiricisini kullanarak, diskteki bilgilerin düzenlenmesini ve sıralanmasını sağlamalıyız. Eğer bu işlem çok uzun sürüyor diye üşeniyorsanız yalnızca sistem açılış verilerini birleştirmek için komut satırında "defrag c: -b" komutu da sizin için yeterli olabilir.