Notebook’unuzun diski, sarsıntıdan dolayı zaman içerisinde başınıza türlü dertler açabilir.

giris resmi 2 thumb400 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın
Alalı çok uzun bir süre olmamış olmasına rağmen; notebook'um, tren ve daha pek çok hareket eden taşıtta kullanmış olmam ve diğer tüm eşyalarım gibi ona da hor davranmam nedeniyle ilk günkü sessizliğini bir kenara bıraktı. Arada sırada çıkan ince tiz sesler ve artan fan sesi yüzünden bir şeylerin ciddi manada zarar görmüş olabileceğini ve birkaç noktada önlem almam gerektiğini hissediyordum. Aldığım modelde, başka markaların anlık darbelere maruz kalınca otomatik olarak sabit disk kafasını park eden bir mekanizma yoktu.

resim 7 thumb800 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın

Bu problemleri ve diskimle ilgili bilgilere nasıl ulaşabileceğimi düşündüğüm esnada disklerle ilgili bir kaç tecrübe daha aklıma geldi. Yıllar önce kullandığımız Compaq Proliant Server'lardan biri üzerinde bir disk dizisi bulunuyordu. 7 adet diskin bulunduğu server'da DiskAlert adında bir program kullanıyorduk. Yaklaşık 2,5 yıl süren 7/24'lük bir kullanımdan sonra bir gün aniden DiskAlert dördüncü diskin artık yaşamadığını söyledi.

Oysa Windows 2000 halen disklerin iyi olduğunu gösteriyordu ve diskte işlemler devam ediyordu. Aradan iki gün geçtikten sonra bazı programların çalışmadığını ya da çalıştıktan sonra kimi hatalarla durduğunu gördük. Bu durumda disklerin tam bir yedeği alındı. Yedekteki programlar, benzer bir server'da kusursuz çalışıyordu. Derken SCSI diskten aniden bir çığlıkla elveda mesajını aldık. Bu ay okuduğum bir dergide bir yazarın benzer bir deneyimi geçirmiş olması, olaylara bir kez daha bu konuda neler yapabileceğim konusuna geri dönmemi sağladı.

resim 10 thumb800 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın

Aynı durumla tekrar karşılaşmamak üzere, kendi diskimdeki S.M.A.R.T. özelliğini kullanmaya karar verdim. S.M.A.R.T., Self Monitoring, Analysis ve Reporting Technology kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Anlamı ise Kendi Kendine Kontrol, Analiz ve Raporlama Teknolojisi olarak birebir çevrilebilir. SCSI ve IDE diskler uzun zamandan beri bu teknolojiyi taşıyorlar. S.M.A.R.T. teknolojisini kullanabilmek için, S.M.A.R.T. destekli bir BIOS'a ve S.M.A.R.T. kabiliyetine sahip bir sabit diske ihtiyacınız var.

İnternette ufak bir arama sonrasında uygun programlara ulaşma şansım oldu. Böylece diskimin durumu hakkında daha sağlıklı bilgilere ulaşabilecektim. İnternette onlarca farklı program, SMART teknolojisi ile diskinizin durumunu ve geçmişine ait bilgiler tutuyor. Bunlar arasında üreticilerin kendi programları da var. Ancak hepsinin ortak bazı terimleri ve yaklaşımları bulunuyor. Gelin bu programların çalışma mantıkları konusunda biraz daha bilgi sahibi olalım.

S.M.A.R.T. Teknolojisi
S.M.A.R.T. teknolojisi, her sabit disk üreticisinin kendi firmware ve donanımına belli parametreleri rapor etmesi için eklediği bir gözetleme teknolojisi. Uluslararası bir standart olan S.M.A.R.T., BIOS'unuz destekliyorsa ve işletim sisteminizde gerekli yazılımlar varsa, diskinizin fiziksel durumu hakkında size raporlama yapan bir teknoloji.

Disk üreticilerinin S.M.A.R.T. dışında kendi disklerini test etmek üzere geliştirdikleri bazı teknolojiler de var. Bunların başını IBM, Maxtor ve Seagate çekiyor. Seagate, kendi sabit disklerinin içine bir test programı yerleştiriyor. S.M.A.R.T. özelliğinden farklı olan bu kod, diskin firmware'inde duruyor. Seagate'den indireceğiniz SeaTools yazılımları sayesinde bu özelliği kullanmanız mümkün. SeaTools yazılımları, Seagate markalı diski tanıyor ve daha sonra Windows altından diske bir sinyal göndererek diskin test edilme işlemini başlatıyor. Ancak bu yazılımın anlayacağı şekilde bir düzenleme ile disk verileri yazılıma geri göndermekte. Test süresi ise yaklaşık 15 dakikayı geçiyor. Tabii bu tip bir testi yapmanız için Seagate'in disklerinden birine sahip olmanız ve en yeni SeaTools'u indirmiş olmanız gerekiyor.

IBM'in ve Maxtor'un bu konudaki çözümleri biraz daha alışılagelmiş cinsten. IBM ve Maxtor, kendi disklerine S.M.A.R.T. standartlarını kullanarak test ediyor. Ancak kullanılan programlar kendi bünyelerinde geliştirilmiş yazılımlar. IBM'in sitesinde, DOS, Windows ve Linux altından çalıştırılabilen programlara sahip. Maxtor ise Windows ve Linux platformunu seçmiş. Tabii IBM'in almış olduğu Fujitsu ile ilgili ticari kararlar nedeniyle artık bu tip araçları Fujitsu sitesinden buluyorsunuz.
S.M.A.R.T., günümüzde istisnasız olarak, her modern disk tarafından desteklenen bir teknoloji. S.M.A.R.T. hem bilgisayarınızın BIOS'unda bulunan hem de diskinizin üzerinde bulunan kodların birlikte ortaya çıkarttığı bir teknolojidir.

IBM ve Apple'ın geliştirdiği bir koruma sistemi daha var. IBM ve Apple'ın çoğu modelinde notebook aniden yerinden oynamaya başlarsa (Örneğin düşürürseniz), içerideki bir sensör bu durumu tespit ediyor ve sonrasında da diskteki kafa anında park durumuna getiriliyor. Bu sayede diskin yüzeyinin çizilmesi ya da verilerin kaybı gibi olasılıklar ortadan kalkmış oluyor. Dell marka notebook'larda da notebook sabit diskini koruyan, darbe emici bir maddeden yapılmış özel bir plastik kılıf sarıyor diski. Bu sayede darbelere karşı konulmuş oluyor.

S.M.A.R.T. teknolojisine sahip bir disk, kendi ile ilgili olarak farklı fiziksel bilgileri anlık olarak takip eder. Çok istisnai modeller dışında, kontrol edilen diske ait fiziksel durum sayısı 18 ile 35 arasında gezinir. Bunlar arasında, diskin ham veri okuma konusundaki başarısı (Raw Read Error Rate), disk yüzeyinin sıcaklığı (Disk Surface Temperatures), motorun hızlanma zamanı (SpinUp Time) gibi veriler bulunur. Kontrol edilen bazı veriler tüm disklerde aynı olurken bazı veriler modele göre değişirler. Örneğin IBM disklerde, disk sıcaklığı kontrol edilirken, eski Western Digital ya da Quantum markalı sabit disklerde bu durum kontrol edilmiyor. Disk, buna benzer 18 adet veriyi her an gözetliyor ve raporluyor. Bu verilere bakarak, S.M.A.R.T. standardına destek veren üreticiler, diskin ne zaman problem çıkaracağı konusunda tahmin yürütmeye yarayan algoritmalar yapmışlar.


resim 4 thumb800 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın

Diskiniz, kendisi ile ilgili, gözlemlediği her değer için bir puan verir. Bu puanlama sisteminde 1 en kötü puan 253 ise alınabilecek en iyi rakamdır. Ancak bu puanlama üreticiden üreticiye de değişiyor. Örneğin IBM disklerin bazı modelleri için en iyi rakam 120 olarak belirlenmiş. Ya da Western Digital disklerde bu rakam bazı değerler için 150 bazıları için 180. Yani alınabilecek en iyi puan.
Alınan bu rakamsal puanlara teknik dilde Attribute Value ismi verilmekte. Her değer için disk üreticisinin belirlediği bir de eşik değer var. Bu değere kesinlikle ulaşmamak gerekiyor. Örneğin Seagate marka bir sabit diskte Read Raw Error Rate isimli veri ile ilgili puan 132'nin altına düşmemesi gerekiyor. Bu rakam IBM disklerde ise 160 olarak belirlenmiş. Kısaca her üretici kendi ürünü için belli bir rakamı, eşik değer olarak almış. Bu rakamlar uzun test süreleri sonunda belirleniyor. Örneğin DTL serileri ile DHA serileri arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Bu konudaki en doğru bilgileri üretici web sitelerinden ya da internette bu konuda çok ciddi yayın yapan depolama teknolojilerine adanmış sitelerden bulabilirsiniz. Bazı durumlarda bazı Attribute değerlerinin ne manaya geldiğini öğrenemiyorsunuz. Zira bazı değerler sadece o markanın belli modellerinde olduğu için ActiveSmart bu konuda bir fikir yürütemiyor.

Disk içindeki sıcaklık durumundan, aktarılan veri miktarına ya da disk kafasının ne kadar doğru çalıştığına kadar (kalibrasyon) pek çok veri toplanmakta. Bu veriler çeşitli matematik fonksiyonlarından geçirilerek diskinizin durumu hakkında bir rapor sağlanabilir. Bu iş için internette yer alan programlardan yararlanmanız gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olacak pek çok program var. Bu programlar aynı zamanda diskinizin her an gözlemlediği bu tür bilgileri de size aktarabiliyor. Ancak gene de hoşunuza gitmeyebilecek bir durum var. Diskinize bir saniye içinde giden milyarlarca bitten sadece birkaçı SMART teknolojisi için ayrılıyor. Bu kullanıcının hissetmeyeceği kadar da olsa bir performans düşüşü anlamına geliyor. Bazı performans bağımlıları bu durumdan hoşlanmayacaktır. Anlık olarak alınıp verilen onlarca megabyte'lık veriden sadece birkaç byte'ı ayrılıyor olsa bile bu bazı kullanıcıları rahatsız edebilir. Her nedense? Tabi halen performans testleri yapılırken bu sebeple BIOS'daki SMART özelliğinin kapatıldığını da unutmamak gerek. Eğer siz de bu grupta yani performans bağımlısı bir grupta yer alıyorsanız, SMART özelliğini BIOS'unuzdan kapatabilirsiniz.

S.M.A.R.T. Programlarını Kurmak
S.M.A.R.T. teknolojisinden yararlanan programları kurmak için işletim sisteminizde ve bilgisayarınızda bazı ayarlar yapmanız gerekli. Öncelikle BIOS'unuzda S.M.A.R.T. ile ilgili ayarı açmanız ya da çalışır hale getirmeniz gerekiyor. Eğer BIOS'u kullanmak konusunda deneyimli biriyseniz bu konuda zaten problem yok demektir. Ancak, deneyimsizseniz, anakartınızın kullanım kılavuzuna başvurmalısınız.

Eğer çok eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, yapmanız gereken diğer iş ise, ASPI isimli sürücüleri işletim sisteminize tanıtmak. ASPI sürücüleri, Windows'a standart olarak kullanılmak üzere bir tür SMART iletişim aracı ekliyor. Windows XP'nin içinde kendine ait bir SMART özelliği var. Ancak yazılımların çok daha sağlıklı çalışabilmesi için ASPI sürücülerinin yüklenmesi tavsiye ediliyor. Diğer taraftan Windows 98/ME gibi işletim sistemlerinde XP'de olan sistem olmadığı için ASPI sürücülerini yüklemek kesinlikle şart.

Bunun yanında bazı yazılımlar, Windows'un belirlediği şekilde S.M.A.R.T. teknolojisini kullanmıyor. Windows, diskten gelen verilerin önce kendi üzerinden geçmesini ve sonra da programa aktarılmasını sağlamakta. Oysa kimi programlar, diskten gelen verilerin öncelikle kendi üzerlerinden geçmesini istiyorlar. Bu durumda ASPI sürücülerine ihtiyaç hissediliyor.

resim 7 thumb800 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın

SCSI sürücülerle ilgili veri almak için programların Windows'tan önce diske ulaşmaları şart. Eğer sisteminizde sadece IDE tipinde sürücüler varsa ya da kullandığınız program illa bir ASPI sürücüsü istediğini söylemiyorsa bir şey yapmanıza gerek yok. Bazı programlar hem ASPI sürücüsünü kullanarak hem de Windows'un ona sağladığı verilerle çalışabiliyor.

ASPI sürücüsünü, Windows 9X ve Windows ME'de yüklemek için, orijinal işletim sistemi CD'lerine ihtiyacınız var. CD'deki SMARTVSD.VXD dosyasını, diskinizdeki Windows\System\Iosubsys klasörü altına kopyalamanız yeterli. Windows NT ve sonrası için gerekli ekstra sürücüler, Microsoft'tan ya da www.adaptec.com adresinden indirilebiliyor. ASPI sürücüsünü bulamadıklarını söyleseler de, Windows XP içindeki ASPI mekanizması kullanılmaya başlanıyor. Böylece kolayca disk verilerine ulaşmak mümkün hale geliyor.

Bizim tavsiyemiz her halükarda ASPI sürücülerini www.adaptec.com sitesinden indirmeniz ve programlara kendi istedikleri yolu seçmeleri için şans vermeniz.

Programlar ve Veri Güvenliği
Eğer benim gibi diski alarm vermekte olan biriyseniz, yapmanız gereken ilk şey diskinizin kesinlikle bir yedeğini almak olmalı. Daha sonra disk üreticinizin sitesine gidip, diskinizin durumunu test eden ve doğrudan diskinizi üreten firma tarafından yazılmış programların olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu tür bir program bulursanız öncelikli olarak diskinizin durumunu belirlemesi için bu tip bir programdan yardım olmakta fayda var. Bu tip programlar, üreticiler tarafından yazıldığı için, diskin kendi firmware'inde bulunan ve sadece bu tip programlar sayesinde harekete geçirilebilecek komutlar bulunuyor. Bu komutlar bir kez IDE veri yolu üzerinden diskinize ulaştığında, diskiniz kendi kendini test etmeye başlıyor. Benim yaşadığım IBM disk ile ilgili olayda, IBM'in sitesinden hem DOS altında hem de Windows altında çalışan programlar buldum. Bu programlar, diskin bizzat üreticisi tarafından yapıldığı için sonuçları güvenli olarak kabul ediyorum. Ancak IBM'den çektiğim ve DOS altında çalışan sürümün kullanımı ve kurulumu son derece zahmetli.

DOS altında çalışan programlar çok daha fazla veriyi test etmenizi sağlıyor. Windows altındaki program ise son derece basit ve yalın bir test işlemi uyguluyor. Benzer programlar Seagate için de bulunuyor.

Üreticinizin sunduğu programlar dışında internette kullanabileceğiniz programlar da mevcut. Bunlar arasında benim tercihim www.ariolic.com'dan indirebileceğiniz ActiveSMART programı. Biz yazıyı hazırladığımız sırada 2.4.2 sürümü siteden indirilebiliyordu. Bu program marka bağımsız olarak çalışıyor. Diskinizdeki tüm parametreleri sizin belirlediğiniz aralıklarla inceliyor. Bu tipteki programlar, üreticinin kendi diski üzerine yazdığı özel kodlardan yararlanmıyor. Doğrudan S.M.A.R.T. arabiriminden yararlandığı için, bu tipteki programlardan da yararlanmalısınız. Sadece diskinizin kendi üzerinde yapacağı testlerden değil, BIOS'unuza devamlı olarak gönderdiği sinyalleri de izlemek fayda sağlayabilir.


resim 8 thumb800 - Notebook'unuzun Diskine İyi Bakın

Ben diskimin her 30 dakikada bir incelenmesini istedim. Bu inceleme sırasında alınan veriler bir evvel alınan verilerle karşılaştırılmakta. Değerlerdeki herhangi bir değişiklik istediğiniz an, ayrıntılı rapor aracılığıyla gösteriliyor. Eğer diskinizde gözlemlenmekte olan herhangi bir değer, üreticinin belirlediği eşik değeri geçerse, o takdirde bir dahaki kontrol zamanı beklenmeden size sesli mesaj geliyor. Ayrıca e-mail yoluyla herhangi bir e-mail adresine bir uyarı mesajı göndermeniz de mümkün. Eğer uzakta çalıştırdığınız ve her an gözlemleyemediğiniz bir server'ınız varsa, bu tip bir servis son derece yararlı. Böylece riskli durumlardan anında haberdar olma şansınız var.

ActiveSMART hem ASPI sürücüsü hem de ASPI sürücüsü olmadan çalışabiliyor. WinXP altında çalıştırdığınızda ASPI sürücünüzün olmadığını söyleyen bir hata mesajından sonra çalışmaya devam ediyor. Bazı durumlarda, ASPI sürücüsü olmadan bu tip programlar ancak siz onları elle çalıştırdığınızda diski kontrol edebiliyorlar. ASPI sürücüsü, bilgisayarınızda yüklü ise, program anlık olarak tüm bilgileri topluyor. Bu durum diskten diske değişiyor. ActiveSMART, Eski Windows ME altında ise ASPI sürücüsü yüklendiği andan itibaren, problemsiz.
Sonuç olarak S.M.A.R.T. teknolojisini kullanarak diskinizdeki tüm değişimleri kolayca gözlemlemek mümkün. Değerleri devamlı olarak kontrol eden bir yazılımla ya da kullandığınız ürünün kendi üreticisi tarafından size verilen yazılımlarla, verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Web Adresleri
www.hgst.com/hdd/support/download.htm#smart
Adresinden Hitachi ve IBM sürücüleri için gerekli araçlara ulaşabilirsiniz. Diğer taraftan aynı link'de Adaptec sayfasındaki ASPI sürücülerine ulaşan bir link de yer alıyor.

www.seagate.com/support/seatools
Adresinde Seagate diskleri için üretilmiş SeaTools yazılımlarına ulaşabilirsiniz.

http://support.wdc.com/download/index.asp?swid=1
Adresini kullanarak Western Digital sürücüler için tasarlanmış LifeGuard yazılımını indirmeniz mümkün.