Dosyalarınızın daha az yer kaplaması için pek çok yazılım var, ancak Winrar onlardan bir adım önde.


Dosya sıkıştırma... Bilgisayarlarımızda sıkça başvurduğumuz bir çözümdür aslında. Dosyaları sıkıştırmak için pek çok neden var. Bunun en önemli sebebi şüphesiz dosyaların daha az yer kaplamasını istememizdir.

İnternette pek çok sıkıştırma programı var. Ancak alanında çok önemli bir yeri olan Winrar, bizim bu makalemize eşlik edecek.


Winrar
Winrar, bir Rus yazılım uzmanı olan Eugene Roshal tarafından geliştirildi ve kısa zamanda Winzip'in en büyük rakibi oluverdi. Winrar, bugün 3.71'nci sürüme ulaşmış durumda ve sıklıkla güncel hali yayınlanıyor. Winrar, 48 kadar dili destekliyor ve dünya genelinde kullanımı bu noktadan da anlaşılacağı üzere oldukça yaygın.


Winrar'la Dosya Sıkıştırma
Winrar'ı kurduysanız, artık sıkıştırma işlemine başlayabiliriz. Dosya sıkıştırmak için istediğiniz herhangi bir dosyaya veya klasöre sağ tıklamanız yeterli. Sağ tıkladığımızda gelen seçeneklerden 'Arşive ekle...' seçeneğine tıklıyoruz.


Zip mi Rar mı?

20080324171019 - Dosya Sıkıştırma


Açılan yeni pencerede Genel, Gelişmiş, Dosyalar, Yedekleme, Zaman ve Açıklama'yla beraber 5 adet sekme göreceksiniz. Biz önce Genel kısmıyla ilgilenelim. Dosyayı zip ya da rar formatında sıkıştırıp sıkıştırmayacağımızı Arşiv Biçimi bölümünden seçiyoruz. Böylelikle dilerseniz zip formatında sıkıştırabilir, ya da rar formatını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında dosyanızın ismini de Arşiv adı kısmına girmelisiniz.

Nereye kaydedilecek?

20080324171119 - Dosya SıkıştırmaWinrar'la dosyanızı sıkıştırdıktan sonra sıkıştırılmış dosyanızı nerede bulmak istersiniz? Arşiv adı kısmında Gözat'a tıklarsanız istediğiniz herhangi bir klasöre rar çıktısı alabilirsiniz. Böylelikle sıkıştırdığınız dosyaları istediğiniz yere yükleyebilirsiniz.</B></I></U> </STRONG>

Sıkıştırma yöntemi

20080324171205 - Dosya Sıkıştırma


Winrar'la sıkıştırma yöntemi de belirlenebiliyor. Eğer sıkıştırma yöntemi 'en hızlı'ya ayarlıysa, dosyalarınız en hızlı şekilde arşivlenecektir, ancak dosyalarınızın boyutu pek değişmeyecektir. Eğer sıkıştırma yoğunluğunun daha fazla olmasını istiyorsanız 'en iyi'yi seçmeniz gerekiyor. Bu işlem biraz daha fazla zaman alsa da dosyalarınız en iyi şekilde arşivlenmiş oluyor.
</B>
</I></U></STRONG>

Winrar'da Parola

20080324171249 - Dosya Sıkıştırma


Şimdi de Gelişmiş sekmesine gelelim. Bu kısımda sıkıştırdığımız dosyayı şifreleyebiliyoruz. Bunun için yapmanız gereken tek şey 'Parolayı ayarla...' seçeneğine tıklamak. Ardından gelen ekranda belirlediğiniz parolayı girin. Doğrulama için parolayı ikinci kez girmeniz istenecek, aynı şifreyi tekrar girin.
</B>
</I></U></STRONG>
Dosya İsimlerini Şifreleme

20080324171339 - Dosya Sıkıştırma


Bu yöntemin diğer şifreleme seçeneklerinden önemli bir farkı var. 'Dosya isimlerini şifrele'yi seçerseniz, belirlediğiniz parolayla arşivlediğiniz dosyaların isimleri de artık görünmeyecektir. Bir diğer deyişle, sıkıştırma işlemi tamamlandığında, normal şifreleme yöntemini kullandığınızda arşivdeki dosyada hangi dosyaların olduğunu görebilirsiniz. Ancak isimleri şifrelediğinizde artık arşiv dosyanızı açtığınız anda sizden parola istenecektir, aksi takdirde dosyaların isimlerini dahi öğrenmeniz mümkün değil.


Winrar ve Açıklama

20080324171420 - Dosya Sıkıştırma


Rar dosyanıza açıklama eklemeniz de mümkün. Bunun için 'Açıklama' sekmesine gelin. 'Açıklamayı elle gir' kısmına ise arşivinize özel bir not düşebilirsiniz. Böylelikle arşivinizi her açtığınızda bu notunuzu da beraberinde görüntüleyebilirsiniz.

Sıkıştırma işleminin ardından

20080324171511 - Dosya Sıkıştırma


Sıkıştırma işlemi bittiğinde dosyalarınız tek bir dosyanın içinde olacak. Şayet en iyi sıkıştırma yöntemini seçtiyseniz sıkıştırdığınız dosyanın boyutu inanılmaz derecede düşebilir, Winrar bu anlamda alanının en iyilerinden.

Not: Ancak belirtmek gerekir ki dosyaların ne tür olduğunun sıkıştırma işleminde önemli bir etkisi vardır. Örneğin bir jpg dosyası zaten sıkıştırılmış bir format olduğundan arşivlediğinizde boyutu çok değişmeyecektir. Burada arşivlemek istediğiniz dosyanın yapısı kilit rol oynar.
</B>
</I></U></B></STRONG></I></U>
</STRONG>
</B></STRONG></I></U>