WinRAR çok yetenekli bir dosya sıkıştırma yazılımı. Bu yazılımı kullanarak, isterseniz arşivlerinizi kendiliğiden açılacak şekilde, .exe uzantılı hale getirebilirsiniz.


WinRAR yazılımı en başarılı, basit ve yaygın sıkıştırma yazılımlarından birisi. Hem kullandığı RAR biçiminin gücü hem de istenmediği taktirde görüntülenmeyecek olan ayrıntılı seçenekleri sayesinde her bilgi seviyesindeki kullanıcının kullanabileceği bir yazılım. Bugün sizlere WinRAR kullanarak dosyalarınızı nasıl .exe uzantılı hale getireceğinizi anlatacağız. Bu dosyaların avantajı gittiğiniz yerde WinRAR veya RAR dosyalarını açabilecek bir başka yazılım olmadığı zaman bile, sadece çift tıklamayla dosyalarınıza ulaşabilme rahatlığı sağlaması.


Dosyayı Veya Klasörü Seçin

winrar sfx 01 - Arşivleriniz Kendiliğinden Açılsın

Üzerinde işlem yapacağınız dosyayı veya klasörü seçin.


Menüye Erişin

winrar sfx 02 - Arşivleriniz Kendiliğinden Açılsın

Dosyaya veya klasöre sağ tıklayın. Bu şekilde içerik menüsüne erişeceksiniz. Buradan Arşive Ekle (veya İngilizce'sinde olduğu üzere Add to Archive...) seçeneğini seçin.


Seçenekler

winrar sfx 03 - Arşivleriniz Kendiliğinden Açılsın

Karşınıza gelen ekranda sıkıştırma seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Kendiliğinden açılır arşiv yapmak için SFX Arşivi Oluştur seçeneğini işaretlemelisiniz. Üst taraftaki dosya isminin uzantısı .RAR'dan .EXE'ye dönecektir.

İşlem Başlıyor

winrar sfx 04 - Arşivleriniz Kendiliğinden Açılsın

Artık sıkıştırma işlemi başladı. Bu işlem, dosyaların boyutu ve sisteminizin performansına göre uzun veya kısa sürebilir.


Sonuç

winrar sfx 05 - Arşivleriniz Kendiliğinden Açılsın

Her Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarda açılabilecek arşivimiz hazır. Kendisine özel logosu sayesinde kendinden açılan arşivleri tanıyabilirsiniz.