Sygate Personal Firewall Güvenlik Ayarları

SPF5 free - Sygate Personal Firewall Güvenlik Ayarları

Bu yazıda güvenlik duvarının mükemmel konfigürasyonu Sygate Personal Firewall programının gelişmiş ayarları, uyarılara doğru tepkiler güvenlik duvarı uyarıları ne anlama geliyor ve gerçek saldırıları zararsız uygulamalardan nasıl ayırt edebilirsiniz bunları öğreniceksiniz

TEMEL GÜVENLİK AYARLARININ YAPILMASI ;

Güvenlik duvarınız, ilk kurulduğu hali ile sadece web'den gelen saldırılara karşı koruma sağlayabilir. Güvenlik duvarınızı ilk olarak sisteminize özel yazılım ve donanımlara elle uyarlamaksınız.

Bunun için Sygate Personal Firewall ana penceresindeki Tools / Options komutunu çalıştırın. Buradan ilk olarak bilgisayarınızın bağlantı için kullandığı etkin ağ kartınızı ayarlamanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınıza yerel ağ üzerinden de ulaşılabilmesi gerekiyorsa Network Neighborhaod sekmesindeki her iki seçeneği de etkinleştirin. Aksi takdirde güvenlik duvarı; paylaşıma açılmış yazıcılar, dosyalar veya klasörler gibi yerel bağlantı trafiğini de engelleyecektir. Security altından ise temel güvenlik seçenekleri olan Enable Intrusion Prevention System ve Enable DoS detection seçeneklerini mutlaka etkinleştirmelisiniz. Bunun haricinde Enable DLL authentication ve Automatically allow known DLLs seçenekleri de ekstra koruma sağlayacaktır.

Teknik altyapı: Enable Intrusion Prevention System, dışarıdan gelen tüm verileri, bir virüs korumasına benzer şekilde şüpheli içeriklere karşı kontrol eder. Eğer yazılım bir korsan veya virüs saldırısı tespit ederse erişimi otomatik olarak engeller. Buna örnek olarak, yazılımların ağ yazıcıları gibi ağ üzerinden çalışan hizmetleri kullanmalarını sağlayan DCOM (Distributed Component Object Model) hizmetlerinin kontrolü verilebilir. DCOM servislerinden biri olan RPC hizmetindeki (Remote Procedure Cali) bir güvenlik açığı, tüm dünyada adını duyurmuş olan Sasser solucanı için bir açık kapı bırakmıştı. Eğer yukarıda anlatılan ayarları gerçekleştirdiyseniz Sasser'ın hiçbir şansı kalmayacak. Buna göre, güvenlik duvarı saldırı olduğunu tespit edecek ve saldırının kaynaklandığı sistemin İP adresini on dakikalığına engelleyecektir.

Bu süre, devamlı yeni ve kimliği tespit edilmemiş bir İP adresi aramak zorunda olan korsanı vazgeçirmek için yeterlidir. Saldırganlar, korumalı bir sisteme girmeye çalışmak yerine açık bir tane aramayı tercih ederler.

Port tarayıcı (portscan) tespit edici de ek bir koruma sağlar. Eğer bir saldırgan belirli bir zaman aralığı içerisinde birçok port sorgusu gönderirse, güvenlik duvarı, bu durumun bir sniffer saldırısı için ilk belirti olabileceğini göz önünde bulundurarak engeller. Saldırganlar bu tür saldırılarda ya sahte bir İP adresinin arkasına gizlenir ya da binlerce Ping sorgusu ile bilgisayarı çökertmeye çalışır.

DoS tespiti, Anti MAC ve IP manipülasyonu da IDS içeriğine dahildir. Bu seçeneğin işaretli olup olmadığını mutlaka kontrol edin. DLL Authentication yani DLL yetkilendirme ise hangi uygulamaların hangi DLL'leri kullandığını kontrol eder. Herhangi bir programla ilişkilendirilmemiş bağlantı kütüphanelerinde ise genellikle bir Truva atı veya casusluk aracı söz konusudur ve güvenlik duvarı bunu doğrudan engeller.

Güvenlik duvarı, ayrıca her DLL yüklenmeden önce otomatik olarak bir kontrol toplamı, yani bir nevi parmak izi çıkartır. Söz konusu DLL bir program açılışında çağrılırsa güvenlik duvarı tarafından bir kere daha kontrol edilir.

Eğer DLL dosyası içerisinde değişiklik yapılmış ya da başka bir tane ile değiştirilmiş olursa söz konusu kontrol toplamı tutmayacak ve bunun sonucunda bir hata mesajı ekrana gelecektir. Bu hata mesajını her zaman saldırganlara mal etmemelisiniz. Örneğin, programların internetten yükledikleri zararsız güncellemeleri veya kendi kurduğunuz bir uygulama, hiç düşünmeden göz ardı edebileceğiniz söz konusu mesajın ekrana gelmesine neden olabilir.

GÜVENLİK DUVARI KURALLARI ;

Temel güvenlik duvarı ayarlarını yaptıktan sonra kişisel uyarlamalara sıra geldi. Burada hangi uygulamaların internet bağlantısı kurmasına izin vereceğinizi ve hangilerini engelleyeceğinizi belirleyeceksiniz. Sygate Firewall, sisteminizde o anda çalışmakta olan tüm ağ bağlantılı uygulamaları Application başlığı altında listeler. Soru işareti bulunan programın üzerine sağ tuşla tıklayarak program için "Allow", "Ask", "Block" veya "Terminate" gibi temel haberleşme kurallarını belirleyebilirsiniz. Ayrıca Advanced ( Resim 4 ) düğmesine tıklayarak, gelişmiş program seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Buradan her bir uygulama için eksiksiz kurallar tanımlayabilirsiniz.

Ayarların ne kadar kolay yapılabileceğini ise Firefox tarayıcısı yardımıyla göstereceğiz. İlk olarak Application Restrktions başlığı altındaki Act as client seçeneğini işaretleyin ve Remote Server Ports listesine "80" ve "443" değerlerini girin. Hepsi bu kadar.

Teknik altyapı: Bu kurallar, istenmeyen bağlantıların kurulmasını engellemek için yüklü tüm uygulamaların erişimlerini kontrol eder. Programın ilk bağlantı kurma isteğinde, bunu bildiren bir uyarı mesajı ekrana gelir. Bunun sonucunda, güvenlik duvarının bir sonraki adımda ne yapması gerektiğine karar vermelisiniz. Eğer programı tanıyorsanız bağlantı kurmasına izin vererek, örneğin tarayıcının web sayfalan yükleyebilmek için internete çıkmasını sağlayabilirsiniz.

! DİKKAT: Güvenlik duvarı bazen her bir program için birden çok mesaj ekrana getirebilir. Bu durumda sadece Evet düğmesine tıklamayın ve tüm uyarıları gözden geçirin. Ayrıca emin olabilmek için güvenilir programları bile sınırlamanız daha iyi olacaktır.

Buna göre tarayıcılarınızın çalışmasını sadece 80 ve 443 numaralı portlar ile sınırlandırabilirsiniz. Normal web sayfası trafiği (HTTP) için 80 ve örneğin, online bankacılık hizmetleri tarafından kullanılan şifrelenmiş sayfalar (HTTPS) için de 443 numaralı portlar öngörülmüştür.

Programla bağlantı kurmasına izin verdiğiniz sistemleri, gelişmiş program konfıgürasyonu penceresindeki Trusted IPs for the application kutusuna girebilirsiniz, örneğin, Outlook'un sadece kendi e-posta sunucunuz ile bağlantı kurmasını, yani 110 numaralı port üzerinden POP3 hizmetine bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı zararlı uygulamalar özellikle güvenilir programların tanımlamalarını kullanarak gizlenir ya da tamamen bunların yerine geçer. Bu sayede, hem kullanıcıları hem de güvenlik duvarlarını kandırmaya çalışırlar, örneğin, "ie.exe" dosyasını gördüğünüzde aklınıza ilk olarak İnternet Explorer gelmemeli. Bu tür değişimlere karşı Sygate, her bir dosya için bir kontrol toplamı oluşturur. Eğer dosyalarda değişiklik yapılırsa, kontrol toplamı tutmaz ve bunun sonucunda erişime izin verilmez.

ÖZEL KURALLARIN OLUŞTURULMASI ;

Temel ayarlar yapıldı, uygulamalar belirlendi ve şimdi sıra güvenlik duvarının optimizasyon ayarlarına geldi. Buradan port ve ağ ayarlarını daha ayrıntılı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bunun için Tools altındaki Advanced Rules komutunu çalıştırın ve yeni bir kural eklemek için Add düğmesine tıklayın. Takip eden penceredeki General sekmesinden kuralınız için ilerideki çalışmalarınızı kolaylaştıracak açıklayıcı bir isim girin. Şimdi Action kutusundaki Block this traffic seçeneğini işaretleyin ve ardından ağ kartını seçin. Burada örnek olarak ağ trafiğinin gerçekleştiği kartı seçeceğiz.

Güvenlik konusunda her zaman aynı kural geçerlidir. İlk olarak her şeyi engelleyin ve ardından erişim isteklerini değerlendirerek tek tek açın. Bunun için Hosts sekmesindeki Ali adresses seçeneğini işaretlemeli ve Ports and Protocols sekmesindeki Protocol açılır listesinden Ali kaydını seçmelisiniz.

Ağınızda paylaşıma açılmış olan kaynaklara erişebilmek için ilgili portları şimdi serbest bırakmalısınız. Bunun için Sygate Firewall altından 135, 137, 138 ve 139 numaralı portları haberleşmeye açabilirsiniz.

! DİKKAT: Başarılı bir saldırı karşısında söz konusu paylaşımlar tamamen korumasız olacaktır. Bu, yerel ağ içerisindeki herkesin bağlandığı açık bir Hotspot kullananlar için özellikle tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle, zarar

görmemek için güvenilir sistemlerin İP adreslerini Hoşt sekmesindeki listeye mutlaka eklemelisiniz. örneğin, bu sayede internette sörf yapmak için kullandığınız PC'nizi ağdaki diğer bilgisayarlardan tamamen ayırabilirsiniz. Bunun için de tüm portları kapattıktan sonra sadece 80 ve 443 numaralı portları serbest bırakabilirsiniz.

Teknik altyapı: Eğer bir casusluk yazılımı farklı isimler kullanarak devamlı belirli bir port üzerinden bağlanıyorsa, ilk olarak bunu kapatmalı ve daha sonra sakin bir şekilde kaldırmalısınız. Ancak tam tersi de gerekli olabilir, örneğin, dosya paylaşım araçları kullanıyor veya online oyun oynuyorsanız, paylaşıma veya oynamaya devam edebilmek için farklı portları serbest bırakmanız gerekecektir.

UYARI MESAJLARINA NASIL TEPKİ VERECEKSİNİZ ;

Güvenlik duvarınızın verdiği uyarı mesajları bir saldırının ilk belirtileri olabilir. Ancak bu uyarı mesajları çoğunlukla bilgisayar terimleri ve karmaşık formülasyonlar içerdikleri için her zaman çok kolay anlaşılamaz. Bu yüzden doğru tepki vermek de kolay olmaz.

Bu bölümde, en sık karşılaşılan mesajlara ve bunların anlamlarına değineceğiz. Ancak internete bağlanmaya çalışan uygulamayı tanımıyorsanız, kesinlikle izin vermemelisiniz.

Hata Mesajı : Generic Host Process
Generic Host Process for Win32 Services ( svchost.exe ) 123.456.78.91 adresine ver aktarımına çalışıyor..


Anlaşılmayan mesajlardan biri "svchost. exe" Service Hoşt işlemi hakkındadır. Farklı DLL dosyalarının yardımıyla çalışan birçok Windows hizmeti bu uyarı mesajının kapsamına girebilir. Bunlar, genellikle otomatik güncelleme, USB cihazlarının tanınması ve hatta yazdırma işlevi için gerekli olan hizmetlerdir. Windows, sistem bu hizmetlerden birine ihtiyaç duyduğunda bir Svchost oturumu başlatır. Bu nedenle, söz konusu işlemden birden fazla sayıda başlatılabilir. Bunun sonucunda güvenlik duvarı bu işlemle ilgili birden fazla mesaj ekrana getirirse şaşırmanıza hiç gerek yok.

Ne yapmalı: tik olarak dosyanın konumunu, kullanılan bağlantı protokolünü ve mesajda görüntülenen uzak adresi kontrol etmelisiniz. Bunun için mesaj penceresindeki Details düğmesine tıklayın. Söz konusu "svchost.exe" dosyası normalde "C:WindowsSystem32" klasöründe bulunmalıdır.

Bu sırada dosya adının nasıl yazıldığını da kontrol etmelisiniz. Nitekim "svhost.exe", "svchosts. exe" veya "syshost.exe" gibi benzer isimler arkalarında genellikle virüs veya Truva atı gizler. Eğer hangi alt işlemlerin ve bunlarla hangi Windows hizmetlerinin ilişkilendirilmiş olduğunu öğrenmek istiyorsanız bulabileceğiniz ücretsiz yazılım Process Explorer'ı kullanabilirsiniz. Program, çalışan tüm işlemleri açıklamaları ile pencerenin üst tarafında görüntülüyor. İstediğiniz bir kayıt hakkındaki tüm ayrıntıları görebilmek için söz konusu Svchost kaydına tıklayın.

Bunun sonucunda ilgili tüm dosyalar, klasörler ve Kayıt Defteri öğeleri alt taraftaki pencerede listelenir. İşlemin önceliği ve haberleşmede kullandığı port ve İP adreslerini ise Properties düğmesine tıkladığınızda ekrana gelen pencereden öğrenebilirsiniz. Eğer her bir işlem için ekrana getirilen ayrıntılı bilgilere rağmen emin olamıyor ya da bağlantı isteğinin gerçekten mantıklı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, kısayol menüsündeki Google komutunu çalıştırarak web'de arama yapabilirsiniz.

Bunun sonucunda istenen Svchost ile ilgili internet aramasının sonuçlarının listelendiği bir arama penceresi ekrana gelir. Örneğin, "svchost2.exe" için kesinlikle doğru bir sistem uygulaması olmadığına dair sonuçlar ekrana gelecektir. Bu durumda söz konusu işlemin LAN ve internet erişimini engellemelisiniz. Ayrıca bu tür dosyaları kesinlikle güncel bir virüs tarayıcısı ile kontrol etmeli ve gerekirse silmelisiniz.

Hata Mesajı : NDIS Network device interface specification
NDIS User model I/O Driver ( ndisuio.sys ) uzak bilgisayardan ( 123.456.78.91 ) birbroadcast paketi aldı.:


NDIS, "Network Device interface Specification" ifadesinin kısaltmasıdır ve ağ kartlarının ağ protokolleri ile ilişkilendirilmelerinde kullanılan bir standarttır. Eğer güvenlik duvarı uyarı mesajında "ndisuio.sys" dosyasından bahsediyorsa NDIS hizmeti söz konusudur. Eğer bilgisayarınız bir ağa bağlı ise buradaki diğer PC'ler, hangi bilgisayarların o anda ağda çalıştıklarından veya çalışmadıklarından emin olmak için Broadcast tipinde paketler gönderir. Buradaki örnekte 123.456. 78.91 adresine sahip başka bir PC, bilgisayarımıza söz konusu tipte bir sorgu gönderiyor.

Ne yapmalı: Eğer gönderenin IP adresini tanımıyorsanız, potansiyel bir saldırı ihtimali söz konusu olduğu için, paketi kesinlikle reddetmelisiniz. Aslında ilk olarak ağdaki tüm yetkili bilgisayarların IP adreslerinin nasıl olduğunu öğrenmelisiniz. Bunun için her bir bilgisayarda Başlat / Çalıştır komutunu çalıştırın, ekrana gelen Aç kutusuna "cmd" yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın ve takip eden DOS penceresinde "ipconfig /ali" komutunu çalıştırın.

Hata Mesajı : NT çekirdek erişimi "ntoskrnl.exe"
NT çekirdeği ve sistemi (ntoskrnl.exe), (123.456.78.91) adresine ICMP tipinde 8 (Echo Request) paketi gönderemeye çalışıyor.


NT çekirdek hizmeti, açılış sırasında Kayıt Defteri'nin okunması gibi birçok işlem gerçekleştirir. Ağ söz konusu olduğunda ise NT çekirdeği Netbios trafiği, yani dosya ve yazıcı paylaşımından sorumludur. Ancak bu hizmeti kendi istediği gibi değiştirebilen virüsler bulunduğu için NT çekirdek hizmetine körü körüne güvenmemelisiniz. Ayrıca Truva atları da Windows sistem dosyalarının isimlerini kullanmayı çok sever.

Ne yapmalı: tik olarak "ntoskrnl.exe" dosyasının nerede bulunduğunu ve tarihini kontrol etmelisiniz. Eğer "C:WindowSystem32" adresinde bulunuyorsa ve "ServicePackFilesi386" konumundaki ile aynı tarihi taşıyorsa, her şey yolunda demektir. Bu durumda bağlantı isteğini onaylayabilirsiniz. Aksi takdirde "ntoskrnl.exe" dosyasında muhtemelen bir virüs, Truva atı, solucan veya casusluk aracı söz konusudur, örneğin, W32.Funlove.4099 virüsü "ntoskrnl.exe" dosyasını değiştirir. Şayet anti virüs programınız şu ana kadar herhangi bir uyarıda bulunmadıysa dosyayı, bir virüs tarayıcısı kullanarak manuel olarak kontrol etmelisiniz. Ayrıca bu işlemin her türlü haberleşme isteğini de engellemelisiniz.


Hata Mesajı : Kontrol Toplamları Tutmuyor
Windows Media Player yeni bir DLL dosyası yükledi. Bu DLL dosyası, çok kısa bir süre önce güncellenmiş olabilir.


Sygate Firewall, bu uyarı mesajı ile bir program rutininin, burada örnek olarak Media Player programının bir DLL dosyasının değiştirilmiş olduğunu bildiriyor. Koruma duvarı, yeni bileşenlerin eklenip eklenmediğini veya bir rutinin daha önceden var olan verilerinin değiştirilip değiştirilmediğini devamlı kontrol eder.

Ne yapmalı: Paniğe mahal yok! Burada genellikle Windows veya örneğimizde olduğu gibi Media Player gibi başka bir uygulamaya ait DLL'lerin bir güncelleme sırasında değiştirilmesi söz konusudur. Ancak Optix ve Sub7 gibi truva atlarının kendi DLL'lerini sistemin içerisine eklediklerini ve daha sonra bunları yükleyerek internetten gelecek bağlantı isteklerini beklediklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer ne olduğunu tam olarak anlayamadığınız bir uyarı mesajı alıyorsanız ilgili DLL'i kesinlikle engellemeli ve ardından bu dosyayı güncel bir anti virüs programı ile kontrol etmelisiniz. Eğer tarayıcı olumsuz bir mesaj vermiyorsa dosyanın her türlü erişimine izin verebilirsiniz.


Hata Mesajı : Standart uygulamaların bağlantı istefci
Windows Media Player (mplayer.exe) bir bağlantı kurmaya çalışıyor. windowsmedia.com (123.456.78.91) 80 numaralı uzak portunu (HTTP-World Wide Web) kullanıyor.


Word veya Media Player gibi standart uygulamalar da herhangi mantıklı bir açıklaması olmadan ara sıra internet bağlantısı kurmaya çalışır. Birçok kullanıcı bu bağlantılar sırasında genellikle kişisel bilgilerinin üreticiye gönderiliyor olmasından şüpheleniyor. Ancak bu tür işlemlerin arkasında genellikle tamamen zararsız bağlantılar mevcut.

Örneğin, Word, bir internet sayfasından gerçekleştirdiğiniz kopyala yapıştır işlemi sonrasında kaynağın metin biçimlendirme özelliklerini almak için bağlantı kurmaya çalışır. Benzer şekilde, Media Player da albüm kapakları, MP3 etiketleri veya benzer bilgileri yükleyebilmek için internete bağlanmaya çalışır.

Ne yapmalı: İlk olarak mesajda belirtilen EXE dosyasının çalıştırılan uygulama ile ilişkili ve ayrıca uygulamanın disk üzerinde konumunun da doğru olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Örneğin, "winword.exe" dosyası normalde

"C:Program FilesMicrosoft Office" klasöründe bulunur. Uygulamaya ve bağlantıların sıklığına bağlı olarak uygun bir kural oluşturabilir ve bu sayede can sıkıcı uyarı mesajlarından kurtulabilirsiniz. Genel güvenlik kuralı burada da geçerli. Bunun için şüpheci davranmalı, tüm ayrıntıları en küçük noktasına kadar incelemeli ve ancak bundan sonra internet bağlantısına izin vermelisiniz