Sizlere bir üyemizin yeterince bilgi bulamadığı bir sıkıştırma programı olan Uharc'ı çok fazla detaya inmeden işinizi görecek kadar anlatacağım. Zaten aşağıdaki detayları gördükten sonra çok karışık olmadığını da fark edeceksiniz.

Programın detaylarına başlıyorum. Öncelikle test için kullandığım klasör'deki dosyalardan bahsedeyim. Ekran kartıma ait sürücülerin bulunduğu bir klasör ve sıkışmamış büyüklüğü 78,9 mb kadar..


Giriş penceresi, 1-arşiv oluşturma, 2-bir arşivi açma ve 3-uharc olmayan makinalar için yaratılan dosyanın açılmasını sağlayan bir self-extracting dosya tipi yaratılan kısım...
snap011dv3 - Uharc Kullanımı

1 dosya ekleme
2 klasörü komple ekleme
3 arşiv oluşturmaya başlatma
4 arşivi bilgisayarın uharc olmayanlar için self-extracting tipinde oluşturma..
5 arşivin sıkıştırma tipinin belirlenmesi...

snap012el3 - Uharc Kullanımı
Sıkıştırma kalitesinin belirlenmesi ve dictionary boyutu olarak small veya large aralığında seçim yapılması.
small olarak yapıldığında 68,2 MB olurken, large kısmında 65,7 mb oldu.
snap013hv0 - Uharc Kullanımı
Burada ise asıl can alıcı kısım var, daha önceleri dos penceresinden komut satırı içinde birçok parametre ile sıkıştıran bu programda artık bu yok ama aslında geri planda yine aynı parametreleri sizin yerinize program kendi kullanıyor. 1 numaradaki kısımda aslında programın kullanacağı parametreleri görmektesiniz. 2 numara ise oluşturulan arşivin yaratıldığı yeri göstermektedir.
snap014fl9 - Uharc Kullanımı

Sıkıştırma sonrası özeti;
1 sıkıştırma süresi, 2 sıkışma öncesi kapasite, 3 sıkışma sonrası kapasite
snap015sb0 - Uharc Kullanımı

program sıkıştırma aşamasında dos ortamına geçerek oluşan dosyaların detayını veriyor.
snap016kg5 - Uharc Kullanımı
Daha önceden oluşturulmuş bir uha uzantılı uharc dosyasının açılması ise sıkışmasından daha kolay, dosyanızı seçin ve açmadan önce içini görmek için View komutunu kullanın, eğer Exract Files'i kullanırsanız dosyanız açılmaya başlar. Bu aşamada size dosyalarınızın açılacağı klasör'ü belirtmenizi ister, sonrada dosyalar açılır.

snap018ok4 - Uharc Kullanımı
Aynı dosyaları winrar'ın en iyi sıkıştırması ile denediğimde 69.1 mb'da kaldı.

------------
Birde gelen isteklerde Rip'li dosyaların açılması bilgisi isteniyordu. Öncelikle Rip'li dosyaları kısaca anlatayım, bu dosyalar genellikle oyunlar için yaratılıyor ve oyun içerisindeki müzik,intro vs gibi oyunun oynanışı değiştirmeyecek şekilde oyunun ebadının küçültülmesi anlamına geliyor.

Bunun yaratılması biraz uğraştırıcı ama açılması makinanın performansına göre yukarıdaki anlattığım program ile çok daha kolaydır.

Ek bilgi olarak bu rip'li dosyaların yanında bir script yazılarak paylaşıma açılır, bunun içinde de dosyayı açacak komut satırı içerir. Bir anlamda size yukarıda anlattığım işlemi dos ortamında bu install.bat'ı çalıştırmak suretiyle açarsınız.

Bana ait olmayan bir rip'e ait aşağıda bir install.bat dosyası örneğini görebilirsiniz. Bunu çalıştırırsanız sıkışan dosyanız açılmaya başlar...

@echo off
cls
UHARC.exe x -o+ -vm+ -y+ files.uha --> önemli olan bu komut satırıdır.
cls
del files.uha
echo DONE...
pause