iTunes ne demek bilmiyenler için küçük bir açıklama. Sanırım yardımcı olur:

Apple'ın uzun bir bekleyişin ardından Avrupa'da geçen hafta hizmete soktuğu iTunes online müzik arşivi hizmete girdiği andan itibaren 800 bin şarkı sattı. Avrupa'da şimdilik sadece Fransa, Almanya ve İngiltere'de 'şube açan' Apple'ın arşivindeki 700 bin'den fazla şarkının her biri 0.99 euro'dan satılıyor.


ABD'de hizmete girdiği Nisan 2003 tarihinden itibaren 85 milyonun üzerinde şarkı satarak online müzik pazarının lideri haline gelen iTunes, aynı başarıyı Avrupa'da da tekrarlayacağa benziyor. Apple CEO'su Steve Jobs, şimdiden Avrupa'nın en büyük online müzik sitesi haline gelen iTunes'un geçen hafta en büyük rakipleri OD2'den 16 kat daha fazla sattığını söyledi.

iTunes, hızla yaygınlaşan ve dev bir pazar halini alan yasal dijital müzik sektörünün öncüleri ve en başarılı örnekleri arasında yer alıyor. iTunes aboneleri internetten indirdikleri şarkıları bilgisayarlarında dinleyebildiği gibi Apple'ın iPod taşınabilir müzik çalarına aktararak mobil müziğin keyfini çıkarıyor. iTunes kullanıcıları şarkıları CD'ye de yazabiliyor.Apple'ın en büyük rakipleri dosya paylaşım efsanesi Napster ve Avrupalı OD2.

MÜZİK ENDÜSTRİSİNDEN DAVA ÜSTÜNE DAVA

Apple'ın Avrupa'da yakaladığı başarı kullanıcıların yasal dijital müziğe iyice alışmaya başladığını gösterirken, hala korsan müziği tercih edenler müzik endüstrisinin huhuk kıskacına takılıyor. Amerikan Müzik Endüstrisi Birliği (RIAA) son olarak ABD'de 482 kişi hakkında daha telifli eserleri yasadışı yollardan paylaştığı için dava açtı.

Son davalarla birlikte RIAA'nın hukuk savaşına başladığı Eylül 2003'ten bu yana mahkemeye verilenlerin sayısı bin 429'u buldu. Bu kişilerden yaklaşık 600 kadarı kişi başına 3 bin dolara anlaşma yolunu seçti. Sanıklardan hiçbiri henüz mahkemeye çıkmadı.

iTunes'un AAC dosyalarını işlemedeki bir hatası uzaktaki kullanıcıların istedikleri kodu çalıştırabilmesine izin veriyor.
Açık 6.0.5 öncesi sürümleri etkiliyor.

Çözüm: Açığın giderildiği 6.0.5 sürümü aşağıdaki adresten indirilebilir:
[HIDE-REPLY]http://www.apple.com/itunes/download/[/HIDE-REPLY]