Öncelikle BSOD Nedir?
mavi ekran durma hatası genelde Windows düzeltilemeyen bir hata veya problemle karşılaştığı zaman ortaya çıkan bir sorundur.bunun sonucunda işletim sistemi durur ve hatanın açıklaması ve sebebini gösteren bir mavi ekran görürsünüz.örn:

bsod2 - Blue Screen of Death (Mavi Ekran Durma Hatası)

ve genelde bu ekranda yazanlardan hiçbir şey anlaşılmaz.eğer şanslı iseniz basit bir yeniden başlatma ile mavi ekrandan kurtulursunuz,şanslı değilseniz bilgisayar yeniden başlarken aynı mavi ekranı tekrar görürsünüz.


BSOD� u Okumak


mavi ekranın her bölümü ayrı bir bilgiyi ifade eder.karmaşık gibi görünse de size ihtiyacınız olan bilgiyi verir.

bsod3 - Blue Screen of Death (Mavi Ekran Durma Hatası)

örnek olarak aldığımız kısımdaki ilk parça.durma hatasının kodunu hexadecimal biçimde bize gösteren bölüm ayrıca hemen altında normal yazı olarak açıklamasını görüyorsunuz. örneğimizde: "DRIVER_IRQI_NOT_LESS_OR_EQUAL."

bsod4 - Blue Screen of Death (Mavi Ekran Durma Hatası)

ikinci kısım ne yapmamız gerektiğini anlatan standart sorun giderme adımlarını anlatan bölüm.hemen hemen bütün mavi ekran hatalarında bu kısım aynıdır ve ilk adım olarak genelde �bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin� tavsiyesini görürsünüz

bsod5w - Blue Screen of Death (Mavi Ekran Durma Hatası)

üçüncü kısım en önemli kısımdır.sürücü bilgisi ve ölümcül hataya neden olan bilgiyi içerir.burada gördüğünüz bilgi sorunun gerçek kaynağıdır ve sorunu çözmek içinde buradaki bilgiden faydalanmanız gerekir.

bsod6 - Blue Screen of Death (Mavi Ekran Durma Hatası)

dördüncü kısımda debug port ve durum bilgisinin yazılı olduğu bölümdür.hata mesajı otomatik olarak sisteme kaydedildiği için burada detayını görürsünüz.


BSOD Neden Olur?
Windows XP için mavi ekran durma hatasının genelde beş formu mevcuttur.
1. yazılım sorunundan meydana gelen hatalar.sisteme kurduğunuz bir yazılım yüzünden işletim sisteminin standart çalışması bozulmuştur.
2. donanım kaynaklı meydana gelen hatalar.sisteme yeni eklenen bir donanım sistemde kararsızlığa yol açmış ve işletim sisteminin çalışmasının durmasına yol açmıştır.
3. kurulum hatası.windows xp�nin kurulumu sırasında bozuk cd,donanım uyumsuzluğu gibi bir problem yüzünden mavi ekran hatası oluşabilir.
4. başlama hataları.sistem dosyalarında bozulma,donanım ya da sürücü yükleme dosyalarında bozulma sebebi ile oluşan mavi ekran hataları.
5. tekrarlayan hatalar.mavi ekranların en kötüsü olarak adlandırdığımız bu hatalar genelde çözümsüzdür.sebepleri de fonksiyonunu yitirmiş bir RAM,bozulmuş bir harddisk veya aşırı ısınmış bir CPU olabilir.


BSOD�a Karşı Ne Yapabilirsiniz?
mavi ekran hataları çok farklı olduğu için aldığınız hata türüne karşı neler yapabileceğinizle ilgili detaylı açıklama yazmak çok zor.o yüzden mavi ekran hataları ile ilgili iki web sitesi adresi veriyorum.
http://aumha.org/win5/kbestop.htm AUMHA
http://msdn.microsoft.com/library/de...kmsgs/6077.asp MSDN
temel olarak sorun giderme seçenekleri başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için sınırlıdır ama şu adımları izleyebilirsiniz:
öncelikle bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin.bilgisayar düzgün şekilde başlamazsa �güvenli mod� derdinize çare olabilir.çünkü güvenli modda bilgisayarı başlattığınızda Windows minimum sürücü yüklemesi ile başlayacaktır.hatanın sebebi yeni bir sürücüden kaynaklanıyorsa bu sayede bilgisayarda gerekli işlemi yaparak son yüklediğiniz sürücüyü kaldırıp sistemi çalışır hale getirebilirsiniz.bu sorunu çözmezse ve bilgisayara yeni eklediğiniz bir donanım varsa bunu söküp bilgisayarı çalıştırmayı deneyin.daha sonrada yeni donanımınızın Windows uyumluluk listesinde olup olmadığını denetleyin.
eğer bilgisayarınız güvenli modda başlamıyorsa sorunda çözümde daha karışık demektir.bu durumda büyük olasılık sistem dosyalarında bir bozulma ya da eksik var demektir.bu durumda Windows xp cdnizle �sistem kurtarma konsolu� ya da sistem geri yükleme aktif vaziyette ise bununla sistemi geri almayı deneyebilirsiniz.


Sonuç:
mavi ekran hatası aldığınız zaman bu bilgisayarınızda ciddi bir problem olduğuna işarettir ama aynı zamanda her şeyinde sonu demek değildir.birçok kişi mavi ekran hatası aldığı zaman bilgisayarına format atmanın soruna çare olacağını düşünür.fakat donanımsal bir hata ise bu hiçbir olumlu sonuç vermez!bu yüzden özellikle ilk mavi ekran hatası aldığınız zaman ekranda neler yazdığına iyi bakın ve not alın.özellikle yazının başında anlatılan örneklerdeki mavi ekran sayfasının 3. kısmındaki bilgilere dikkat edin.adreslerini verdiğim iki web sitesinden özellikle ilki hatanızla ve çözümü ile ilgili bir hayli faydalı kaynaktır.(İngilizce olması birçok arkadaş için dezavantaj)