PC’nizi Flash’tan Başlatmak

1990’ların başından beri Bill Gates’i sürekli düşündüren bir şey var: Standart PC ya da notebookların ön yüklemesi çok fazla zaman alıyor. Elbette böyle olmasının en büyük sorumlularından birisi Gates’in şirketi Microsoft: her yeni sürümü ile birlikte Windows hem büyüyor hem de kompleksleşiyor, dolayısıyla da diğer görevlere hazır olmadan önce bilgisayarların ana belleğine yüklenmesi gereken daha fazla işletim sistemi kodu oluyor.

Gates, mühendislerin daha hızlı donanım tasarlayarak bu yazılım-bağlantılı sorunu azaltmalarını istiyor. Ve bu konuda yalnız değil –bir yaşından daha büyük bilgisayarı olan herkes, güç düğmesine bir kez bastığında kartpostal yazacak, duş alacak ya da köpeğini yürüyüşe çıkaracak kadar beklemek zorunda kalabileceğinin farkında.

Bu gecikme zamanı PC kullanıcıları için ufak bir rahatsızlığın çok ötesinde. Gates ve iş arkadaşları bilgisayarları video, audio ve diğer eğlence gereçleri için hublar vasıtasıyla oturma odalarına yönlendirmek istiyor. Ancak, analizcilere göre, başlangıçtaki gecikme zamanı, şu anda daha fazla müşteri edinmeleri önünde bir engel oluşturacak. Ses sistemi ya da TV’yi açmak için kim dakikalarca beklemeye gönüllü olur ki?

Teknoloji dünyasında; “genel bir sorun” aynı zamanda “altın değerinde bir fırsat” demektir. Mühendisler yıllardır, bir PC’yi çalıştırmak için gerekli zamanı azaltmaya çalışıyorlar. En yeni gelişme, 17 Ekim’de Intel mühendislerinin, Tayvan, Tampei’deki Intel Yazılım Geliştiricileri Forumunda “Robson” kod adlı, diz üstü bilgisayarlardaki başlatım süresini “birkaç saniye”den, “nerdeyse anında”ya düşüren bir prototip teknolojisini görücüye çıkarmasıyla meydana geldi.

Robson kullanan bir notebook, aynı zamanda özgün yazılım programlarını da çok daha hızlı kurabiliyor. Örneğin, Quicken muhasebe paketi, standart notebooklarda, 8 saniye sonra çalışmaya başlarken, Robson’lu makinada 2.9 saniyede çalışmaya başlıyor. Bir Intel sözcüsü hız geliştirmesi tanımlamaları hakkında daha fazla bilgi vermedi ama bunun “kayda değer bir değişiklik” olduğunu teyit etti.

Intel Robson’ın iç çalışması hakkındaki detaylar açıklanmadı. Ancak şirketin araştırma çalışmaları çerçevesinde –ki Samsung ve MSI gibi rakiplerininkilere de göre kıyaslanırsa- anahtar nokta NAND adı verilen (Boole için “ve değil”, belirli lojik fonksiyonlar gerçekleştirmek için hafıza çipindeki transistörleri düzenlemenin bir yolu) bir Flash hafıza tipi.

Tipik bir bilgisayarda, başlatma yazılımı ve işletim sistemi hard drive üzerinde tutulur; bilgisayar açıldığında, donanım dönmeye başlar ve komutlar, merkezi işlem birimi (CPU)’nin onlara ulaşabileceği bilgisayardaki rasgele-erişimli bellek (RAM) bölümüne transfer edilir. İşte bu hard drive, mekanize, hareket eden parçaları ile birlikte, daha kısa başlatım sürelerinin önündeki en büyük engeli oluşturmaktaydı. Eğer Flash hafıza çipleri tüm bir işletim sistemini (ya da başlatım için gerekli parçalarını) depolayabilecek kapasiteye sahip olsaydı, hard drive’ın başlatım görevi için atmak zorunda olduğu turları bekleme ihtiyacı elimine edilirdi.

Flash hafıza teknolojisi yıllardan beri var; geleneksel RAM’e göre en temel avantajı uçucu olmaması, yani güç kaynağı kapatıldığında da veriyi tutmaya devam etmesi.Zaten bu nedenle USB anahtar sürücüleri ve dijital kameralar gibi cihazlarda kullanılıyor.

Ancak yakın zamana kadar yüksek kapasiteli Flash çipler, bilgisayar üreticilerinin geleneksel RAM yerine bu ürünleri kullanmasını sağlayamayacak kadar yüksek fiyatlardaydılar. Şimdiyse, üretim kapasitesi arttıkça, fiyatlar şiddetle aşağıya düşüyor. Araştırma firması Semico’ya göre, 2000 yılında bir gigabytelık NAND RAM yaklaşık 1,900 $’a mal oluyordu. Beş yıl sonra ise,çok daha az; yaklaşık 50 $. Ve firma 2009 yılında bu fiyatın 9$ civarına inmesini bekliyor.

Sonuç olarak, pek çok şirket Flash-tabanlı RAM kullanımını deniyor. Nisan ayında, Samsung, Microsoft ortaklığında, standart bir hard drive ile oldukça büyük bir Flash bileşeni kombine ederek bir “hybrit drive” prototipini tanıttı. Müşteri PC’lerinde 2006 sonlarında kendine yer bulması beklenen (ki bu tarih Microsoft’un yeni Vista işletim sisteminin planlanan piyasaya çıkış tarihi) cihaz, başlatım için ve pek çok temel PC depolama ihtiyacı için Flash bileşenini kullanıyor.

Hızlandırma işlemlerinin yanı sıra, hybrit drive, standart bir diz üstü bilgisayarın batarya kullanım süresine hard drive daha az aktifken, ek 36 dakika daha kazandırıyor. Ve Samsung’un yarı-iletkenler bölümü pazarlama müdürü Andy Yang’a göre, başlatım süresini kısaltabilir. “10 ila 20 saniyelik bir kısaltma çok fazla gözükmeyebilir, ancak veriye ulaşmaya çalıştığınızda kullanıcı deneyiminiz üzerinde çok önemli bir etkisi vardır,” diyor Yang.

Yang’a göre bazı cihazlar daha bile hızlı açılabilir, özellikle bütün bir işletim sistemi gerektirmeyenler. “PC eğlence tecrübesinde gecikme kötüleyici bir unsur….Eğer birinde, bir flash cihaz üzerinden DVD playback özelliği olsaydı, bir DVD’yi anında oynatabilirdiniz,” diyor.

Bu durumda bir yıl ya da böyle bir zaman diliminde , PC başlangıç gecikmeleri ile ilgili --Bill G. ya da John Q. dan -- duymakta olduğunuz genel şikayetler azalabilir. Ve kullanıcılar, PC’yi diğer herhangi bir cihazmış gibi kullanabilme seviyesine bir parça daha yaklaşabilirler: açma tuşuna bastığınız gibi kullanıma hazır.