CDRW ın üzerindeki 52x24x52 gibi şeyler görürsünüz.burada ilk sayı CD-R disk yazma hızını ikincisi CD_RW disk yazma hızını 3.sü de CD-ROM okuma hızını gösterir.

"1x" saniyede 150kb gibi bir değere denk gelmektedir yani bu ne demek oluyor,eğer 8x bi cdrw niz varsa saniyede 1200 kb ,yok 24x ise 3600kb veri yazdırabilirsiniz demek.

günümüzde cdrw lar gayet hızlı bir yazma hızına ulaştı bende 52x24x52 hızlarında bir cdrw var ve 650 mb lık standart bir cdyi 3-4 dakika içinde yazabiliyorum.

hepimizin writerımızdan beklediği yegane şey max hıza ulaşabilmektir.ama bu sadece cdrw a değil kullandığınız boş cdyede bağlıdır.52x yazabilen bi writer'ınız varsa ve siz 32x yazabilen bir disk kullanırsanız olmaz tabiki.bu yüzden aldığınız boş cdlerin piyasasını araştırıpta alın derim.kalitesi yazma hızı gibi etkenleri...

marka olarak çok büyük tartışmalar çıkar herzman,kararsız kalırsınız.Aslında bunların mekanikleri aynı.yani aynı mantıkla aynı üretim şekliyle üretiliyor çoğu.birbirlerinden elbetteki farkları var.kimi buffer-underrun destekler kimi desteklemez,kiminin tampon belleği fazladır kiminin az fakat dediğim gibi iç aksamları hemen hemen aynı.

benim bildiğim güzel markalar plextor,LG,asus,philips gibi...herzaman için tanınmış bir marka almanın daha iyi olduğunu unutmayın tabili.en azından teknik servis ve garanti güzelliği açısından.

IDE arabirimini destekleyen bir cdrw almaya dikkat edin.Aslında SCSI arabirimini destekleyenlerde var ve bazen IDE ye göre daha hızlı oluyorlar fakat;

SCSI kartınız yoksa sisteminizi buna göre konfigüre etmeye hiç gerek yok zaten yukarda saydığım markalar İDE desteklidir.sadece bilginiz olması açısından yazdım.

sisteminiz düşükse yani,işlemciniz ramınız HDD niz eski ise enyeni cd yazıcıyı almanız enayilik olur.bol bol cd yakarsınız çöpe atarsınız.

çünkü veri akışı sırasında siz birde başka şeylerle uğraşırsanız pc de,raminiz 128 mbsa,cpu 1.8 se yada benzer HDD devri düşükse---kısaca sistem kötüyse--bu makinaya gidipte son model bir yazıcı almak olmaz.neden? çünkü veri akışında aksama yaşanır ve istediğiniz hızlarda cd yazdıramazsınız.mecbur kalıp hızı düşürmek zorunda kalırsınız.e hızlı yazdıramıyorsanda hızlı cdrw almanın mantıı yok tabi.

aklıma gelmişken bu "buffer-underrun protection" dedikleri teknoloji şudur.CD yazarken HDD ile writer arasındaki veri akışı durursa aksama olursa CD çöpe giderdi yani yanardı.şimdi bu teknoloji buffer taşmalarını önlüyor ve iletimsizlik durumunda bile cd ye zarar verilmiyor.çok yararlı bi hadise tabiki.

buffer-underrun korumasının olduğundan emin olun writerınızı alırken.(çoğu markada var artık) bunu kullanmak için writerla beraber kullandığınız yazılımın desteklemesi lazım zaten nero,easy CD gibi yazılımlarda bu destek var.

birde oyun,film,mp3 gibi cdleri özelliklede bozuk cd ise (çizik) writerda okumak ömrünü kısaltır.eğer mümkünse ucuzundan bi CD-rom alıp bu tür cdleri CD-romda okutun bence.

yazılım olarakta bu işlerde en iyi yazılım olan "nero" yu öneririm.program download bölümümüzde bulabilirsiniz.
kolayca mp3,mgp,divx hazırlayabileceğiniz cd lerinizi çoğaltabileceğiniz arayüzü basit kullanışlı bir program.

bir tavsiyemde ,hızlı ve verimli bir yazma işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarınızda DMA modu açık olsun.bazı CDRW markalarında cdrw a sağ tıklarsanız burada DMA modu kutucuğu bulursunuz.olmayanlarda ise (örnek asus) BİOS tan DMA yı etkinleştirin.

CD-ROM ile CD-RW ı aynı IDE kablosuna bağlamayın.bu performansı aşırı düşürür.
yazma işlemi esnasında Pc nize fazla yüklenmeyin.photoshop gibi ram canavarı bi uygulama çalıştırıp bir yandan oyun oynarken CD yazmaya kalkmayın.ille yazacaksanız düşük hızda yazın.zaten normaldede düşük hızlar herzaman daha kalite sonuç verir.önemli verileri düşük hızda yazmırmanızı tavsiye ederim kalite için..