Forumda bazı arkadaşların güç kaynağı hakkında fazla bir şey bilmediklerini gördüm (ısınma sorunu kasma sorunu ....) onun için bu bilgi size yarayacaktır başını okusanız yinde küçük bir bilgiye sahip olacaksınız


Güç kaynakları aslına bakarsanız sistemlerimizin en önemli parçası. Donanımların çalışması için gerekli olan güç, güç kaynağı üzerinden sağlanıyor ve donanımlarınızın stabilitesi, ömrü ve performansı güç kaynağı ile doğrudan ilgili. Forumlarda gündeme getirilen sistem donmaları, reset sorunları, sistem kilitlenmeleri ve durduk yere bozulan donanım parçalarının sebebi genelde güç kaynağı oluyor. THG Türkiye'nin 2 yıl önce yayınladığı video'lar ve 1-2 firma başta olmak üzere donanım siteleri ve forumlarının bilinçli hakeret etmesiyle birlikte kalitesiz güç kaynağı kullanım oranı git gide düşmeye başladı. Ancak pazarda satılan "toplama PC" diye tabir ettiğimiz bilgisayar sistemlerinde hala büyük oranda kalitesiz güç kaynakları kullanılıyor. Sadece bununla da sınırlı değil. Tasarım açısından göz boyayan bir kasa alan kullanıcılar, kaliteli güç kaynağı aldığını sanıyor. Hatta ve hatta, bazı firmalar kaliteli kasaların içerisine kalitesiz güç kaynağı koyarak satabiliyor ve aynı ürünü kaliteli güç kaynağı ile satan firmayla haksız rekabet içerisine girmiş oluyor. Kullanıcı da ucuz olan kasayı tercih ediyor doğal olarak, kasanın içerisinde ne olduğunu bilmeden. Bizi ve forumlarımızı takip eden kullanıcılar tabii ki bu konuda bilinçleniyor ve yanlış seçim yapmıyor.

Bunların yanında, donanımlarımızın geçmiş senelere nazaran çok daha fazla güç çeker hale gelmesi nedeniyle, güç kaynaklarının önemi katlanarak artıyor. Hatta öyle ki, geçtiğimiz sene ATX güç kaynağı standardı ATX12V standardına güncellenerek, güç kaynaklarında önemli değişikler yapılması şart koşuldu. (Örneğin yeni standarda göre işlemci gerekli gücü sadece kendisine ayrılmış +12V2 kanalından çekmeli) .

103 3145 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Güç kaynaklarının artan önemine paralel olarak, PC Labs'da sürekli gördüğünüz anakart, ekran kartı ve multimedya cihaz incelemelerinin yanında, kasa güç kaynağı gibi artık sistem alırken önemle üzerinde durduğumuz parçaların incelemelerini de görmek istiyorsunuz.

Güç kaynağı, monitör gibi cihazları incelerken, ürünlerin performansından ve dayanıklılığından bahsetmemiz gerektiğinde, yazılımsal veya subjektif yollarla yapılan testler yeterli olmuyor. Bazı durumlarda, bir simülasyonla ürünlerin verdiği tepkiyi analiz etmek, üzerinde yazan değerleri gerekli test ekipmanlarıyla doğrulamak gerekiyor. Donanımsal olarak değer doğrulaması ve analiz yapılması gereken ürünlerden birisi LCD monitörler. LCD monitörlerin sunduğu parlaklık ve kontrast oranlarını, gecikme sürelerini, renklerin doğruluğunu veya paneldeki ışığın düzenli dağılıp dağılmadığını subjektif testlerle belirlemek olanaksız. Bu testler gerekli donanım techizatı kullanmadan yapıldığında aktarılan bilgiler sadece bir kullanıcı deneyimini yansıtıyor. Kullanıcı deneyimi bazen yapılan objektif testlerden daha önemli olabiliyor ancak subjektif testlerin geçerli olmasını sağlamak için farklı kesimden kullanıcılarında da ürün üzerine yorumunu almak ve benzer klasmanda bulunan ürünlerle aynı ortamda karşılaştırmak gerekir. Test ekipmanı olmadan editörün yapabileceği şey, farklı ürünleri yan yana koymak ve karşısına referans olarak bir CRT monitör koymak. Bu LCD monitörlerin görüş açılarını, film izlerken veya oyun oynarken yaşanılan deneyimi, günlük kullanımda edindiği tecrübeleri aktarması ve ürünleri karşılaştırma yaparak okuyuculara sunması iyi bir çalışma sayılabilir. Ancak böyle bir testi teknik verilerle de destekleyerek daha etkin hale de getirmek mümkün olabilir.

Test etmesi sancılı olan ürünlerden bir tanesi de kasa güç kaynakları. Güç kaynağı incelerken karşılaşılan senaryo, LCD monitör incelemesinden daha farklı. Yapılabilecek herhangi bir subjektif test yok. Tamamen deneysel testler yapılması gerekiyor ve ortaya rakamsal değerlerin çıkması gerekiyor. Yani bir sistem simülasyonu şart. Bu tür test ekipmanlarını Türkiye'de bulmak ve üretmek biraz zahmetli olduğundan, PC Labs'da daha önce güç kaynağı testi görmediniz. Daha önce Zalman ZM-400APF incelemesi yapmıştık ama incelemeyi okuyan arkadaşların farkedeceği nokta, bu yazının genelde güç kaynakları hakkında bilinmesi gerekenlerin anlatıldığı ve kaliteli bir örneğin yüzeysel incelemesinin yapıldığı bir yazı olması. O incelemede, sistemi herhangi bir yük testine tabii tutamadığımız gibi, size aktardığımız tek izlenim, güçlü bir sisteme yüklendiğimizde anakartın üzerindeki kontrol çipinden voltaj dalgalanmalarını okumaktı. Tabii ki böyle bir test, güç kaynağının sınırlarını ve özelliklerini ortaya koymak için çok yetersiz. Gerçekçi veriler ortaya koymak için mutlaka bir düzenekle test etmek ve bu sonuçları analiz ederek okuyuculara açıklamak gerekiyor.

PC Labs olarak, sitemizde ve Türkiye'de yapılmış ilk güç kaynağı testini bu yazıda göreceksiniz. Elimizdeki imkanlarla değinebileceğimiz her detaya değinmeye çalıştık ve ürünler hakkında net fikirler edinmemiz için yeterli verileri topladık. Testlerden önce güç kaynakları hakkındaki bilgilerimizi tazeleyip, yeni bilgiler edinelim.

Yeni Güç Kaynağı Standardı: ATX12V 2.2


ATX12V standartları hakkında önemli not: ATX güç kaynakları için sunulan spesifikasyonları temelde ATX12V 2.0 ve daha önceki ATX12V spesifikasyonları şeklinde ayırmak gerekiyor. Ana değişiklikler 2.0 revizyonunda yapıldı. Mart 2005 tarihi ile ulaşılan revizyon 2.2. Biz, aşağıdaki anlatacağımız değişiklikleri ATX1V 2.2 revizyonunu göz önüne alarak sizlere aktaracağız.

Hafızamıza kazınmış olan ATX12V 1.3 spesifikasyonu, güç ihtyacı artan ve değişen donanım parçalarımıza paralel olarak değişmek zorunda kaldı. Özellikle işlemcilerin artan güç ihtiyacı ile birlikte işlemcilerin ayrı bir +12V kanalından beslenmesi sağlandı. Seri ATA'nın, PCI Express'in ve DDR2 gibi donanımların artık hayatımıza girmesiyle birlikte bunlara uygun değişikliklerin de yapılması gerekiyordu. Artan güç ihtiyaçlarına paralel olarak da güç kaynaklarının verimlilikleri tekrar gözden geçirildi. Şimdi sizlere, yapılan değişikliklerin neden yapıldığı ve ne anlama geldiklerini anlatmaya çalışalım.

1. Yeni Bağlantı Konnektörleri

Göze çarpan ilk değişiklik, ATX bağlantı kablosunun daha da uzadığı. Eski 20 pin'lik bağlantı kablosu yerine, 24 pin'lik bağlantı kablosu bulunuyor.

103 3165 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Bu ekstra pinler, eskiden hepsi için ayrı ayrı olarak kablo olan +3.3V, +5V ve +12V bağlantılarını içeriyor. Dolayısı ile eski gereksiz kablolardan kurtulmuş oluyoruz. Revizyon dosyasında, bu değişikliğin bir diğer yapılma sebebi ise PCI Express'in 75 watt gereksinimini karşılamak.

ATX12V 2.0'dan sonra güç kaynaklarında Seri ATA güç kablosu bağlantısı şart koşuluyor. Ancak kaç tane olması gerektiği hakkında herhangi bir bilgi yok. Seri ATA güç bağlantı sayısı, güç kaynakları arasında farklılık gösterecektir. Şu anki ürünlerde genellikle en az 2 adet seri ATA güç bağlantısı bulunuyor.

R0030748 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler
3.3V'luk turuncu kabloya dikkat. Bu kablo SATA güç çeviricilerde bulunmuyor.
R0030745 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler
Eski güç kaynaklarında kullandığımız SATA güç çevirici adaptörlerinde +3.3V desteği yok.

Yeni güç kaynaklarındaki seri ATA güç bağlantısına dikkat ederseniz, +3.3V turuncu kablosunu da görecekseniz. Eğer kullandığınız SATA disk +3.3V'a da ihtiyaç duyuyorsa, sadece ATX12V 2.0 standardında bir güç kaynağı kullanmak zorundasınız. Zira dönüştürüclerde +3.3V çıkışı yok. Farkı anlamak ise çok kolay: Standart 4 pinli molex bağlantıya takılan SATA güç adaptörü dönüştürücüsünde sadece sarı (+12V) ve kırmızı (+5V) kablo bulunuyor. Halbuki, +3.3V destekleyen SATA güç bağlantısında, ekstradan turuncu kablo göreceksiniz. Turuncu kablo, +3.3V'u simgeliyor.


Yeni nesil güç kaynaklarında, high-end PCI Express kartların güç ihtiyacını karşılayacak 6 pin'lik PCI Express güç adaptörü bulunuyor. Bu adaptör, spesifikasyon listesinde zorunluluk olarak gösterilmiyor.
R0030752 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler
75 watt'dan daha yüksek güç çeken PCI Express ekran kartlarının ihtiyaç duyduğu 6-pinli güç kablosu

2. Değişen Verimlilik Değerleri


ATX12V 2.0 standardında ve yeni revizyonlarda verimlilik değerlerinin sürekli yukarı doğru çekildiğini görüyoruz. Verimlilik değerlerinin yukarı doğru çekilme sebebi, donanımların artan güç ihtiyaçlarına paralel olarak yapılıyor. Bundan sonra "verimlilik" kavramından bolca bahsedeceğiz ama, nedir bu verimlilik?


Verimlilik, çok basit olarak, güç kaynağınızın ne kadar etkin çalıştığını gösteririr. Örneğin, %50 verimlilikle çalışan bir güç kaynağı, sizin ihtiyacınız olan 200W gücü sağlarken şebekeden 400W güç çeker. Sisteminiz 200W'lık güç kullanır ama sizin ödediğiniz elektrik parası 400W'lıktır. Aynı koşullarda, güç kaynağımızın verimi %80 olsaydı şebekeden çekilen güç 250W'a düşecek ve ödeyeceğiniz elektrik faturası azalacaktı. Buradaki yan etki sadece elektrik faturası değil. Kaybolan güçı sıya dönüşüyor. Yani verimliliği % 50 olan bir güç kaynağının, %80 verimliliği olan güç kaynağına kıyasla şebekeden çekeceği güç daha fazla olmakla kalmayacak; ortama vereceği ısı miktarı da benzer oranda fazla olacak. Kaybolan gücün ortama ısı olarak döneceğini hiçbir zaman unutmayın. Aşağıdaki tablo, kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir:

Verimlilik AC Güç DC Güç Güç Kaybı

%100 200W 200W 0W AC Güç: Şebekeden çekilen güç
DC Güç: Güç kaynağının kasa içerisine aktardığı güç
%80 250W 200W 50W Güç Kaybı: Isıya dönüşen enerji. Ne kadar fazla kayıp, o kadar fazla ısı!

%50 400W 200W 200W

%25 800W 200W 600W


Bu tablo bize neyi anlatıyor? Verimlilik arttıkça, ortama verilen ısı miktarı ve buna ek olarak şebekeden çektiğimiz güç azalıyor. Verimlilik hiç bir zaman %100 olamaz; dolayısı ile %100'e ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi. Şebekeden çekilen güç ve ısıya dönüşen güç kaybı, donanımların çektiği gücün artmasıyla daha fazla önem kazandı. Örneğin 2,5-3 sene evvel, ortalama bir PC'nin ihtiyaç duyduğu güç 60-70W seviyesindeydi. Şu anda, sistemlerini sürekli açık bırakan ve genelde yük altında olan yüksek özellikli sistemler 200W'a varan güç gereksinimi duyuyor. %60 verimlilikle çalışan bir güç kaynağının kullanıcının sistemine aktaracağı ısı miktarı ve ekstra elektrik faturası hafif donanımlı bir sistemde önemsenmeyebilir ama uzun süre çalışan ve güç ihtiyacı fazla olan sistemlerde kesinlikle göz ardı edilemez.


Aktarmamız gereken bir diğer önemli nokta da verimliliğin sabit olmadığı. Yani, güç kaynağına bindirdiğiniz yüke göre güç kaynağının verimliliği değişecektir. Tabii, değişimler çok fazla değil.


İşte bu gelişmelere paralel olarak, ATX12V Rev. 2.0'dan itibaren verimlilik değerleri tekrar gözden geçirildi. Aşağıda vereceğimiz verimlilik değerleri, bu standarda uyan bir güç kaynağının sağlaması gereken ve sistem üreticileri tarafından tavsiye edilen verimlilik değerleri. Bu değerler, güç kaynağına bindirilen yüke göre kategorize edilmiş. Önce tabloyu görelim:

Tam Yük Tipik Yük Hafif Yük
Gerekli minimum verimlilik %70 %72 %65
Önerilen minimum verimlilik %77 %80 %75

Tabloya göre alacağınız güç kaynağı tam yükte %70 oranında verimlilik sunabilmeli. Sistem üreticileri tarafından tavsiye edilen minimum değer ise %77. Yani, %65 verimle çalışan bir güç kaynağı ATX12V 2.0 spesifkasyonlarına uymuyor; ancak üretici isterse %85 verimle çalışan bir güç kaynağı üretebilir. Üreticiler, minimal değerlere uymak zorunda (Uymamak da serbest smiley - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler). Tabii ki, verim ne kadar fazla olursa, bizim için o kadar iyi. Tipik yük değeri %50 yük; hafif yük değer ise %20 yük anlamına geliyor. Aşağıdaki tabloda 300W, 400W ve 450W güç kaynakları için tam, tipik ve hafif yükte her kanala ne kadar yük bindirilmesi gerektiği belirtiliyor:

0228553269 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

3- Artırılmış Toplam +12V çıkış gücü ve +12V1 ve +12V2 Kanalları


+12V kanalını kullanan sistem bileşenlerin güç ihtiyaçları sürekli artıyor. Bunların başında işlemciler ve ekran kartları geliyor. ATX12V Rev.2.2'de, "Bazı durumlarda +12V kanalında 18A akıma gerek duyulabiliyor; bu kanalda 18A'den daha fazla akımı kaldırabilecek ürünlerin yapılması gerekiyor" diye bir uyarı yapmış. Bir gereklilik değil ancak bir hatırlatma.


Yapılan bir diğer değişiklik, ATX12V 2.0 uyumlu güç kaynaklarında iki adet +12V kanal olması. Bu kanalların ayrı ayrı aşırı akım koruma devresinin olması şart koşuluyor. İşlemci, gerekli gücü artık sadece kendisinie tahsis edilen +12V2 kanalından alıyor. +12V kanalından beslenen diğer donanımlar da +12V1 kanalından gerekli gücü elde edecek.

4- Tipik Güç Dağılım Tabloları


Güç kaynakları üzerinde yazan etiketlerde, +3.3V, +5V, +12V kanallarından geçebilecek akım miktarını görürüz. Ancak bu kanalların hepsine aynı anda tabloda verilen değerler kadar yüklenmek mümkün değil. ATX12V 2.2 spesifikasyon dosyasında farklı kapasitedeki güç kaynakları için her kanaldan ne kadar güç çekilebileceği ile ilgili bilgiler var ancak bu verilerin hiç bir bağlayıcılığı yok; firmalar daha farklı değerlerde ürünler sunabilir. Tabii ki gereksinimleri sağlamak şartıyla. Bu ATX12V sepesifikasyon dosyasından 450W için sunulmuş tablo ve grafiğe bir göz atalım:

d3504dfb9c - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Birincisi, her bir kanaldan geçebilen maksimum akım değerleri verilmiştir ancak her kanala aynı anda yüklenmek mümkün değil. "Peak" olarak ifade edilen tepe değerleri ise, ani zıplamalarda tolerans sınırını veriyor. ATX12V 2.2 spesifikasyon notlarına göre, 450W'lık bir güç kaynağı işlemcinin beslendiği +12V2 kanalında 19A tepe değerini 10 ms boyunca sağlayabilmeli. Tabii bunu bir sonraki bölümde sizlere anlatacağımız DC voltaj tolerans sınırları içerisinde kalarak. Tepe değerlerine, dakikada bir defadan fazla olmamak üzere 17 saniye boyunca çıkabileceği de not olarak düşülmüş.


Güç hesaplaması yaparken kullanılan formül şu: Güç = Akım * Voltaj. Yukarıdaki tabloda, her kanaldan geçmesine izin verilen maksimum akım değerleri ile voltaj değerlerini çarparsak, elde edeceğimiz toplam güç 523.7W olacak. Halbuki, güç kaynağımız 450W. Peki, bunun sebebi nedir?


Biraz önce bahsettiğimiz gibi, güç kaynaklarında aynı anda her kanala yüklenemezsiniz. Toplam güç, +5V ve +3.3V kanalı ile +12V arasında dağıtılarak belirli kombinasyonlar halinde kullanılıyor. Aşağıda çapraz güç dağılım grafiğini göreceksiniz:

e80ba1724d - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Bu grafiğin anlamı şu: +12V kanalından çektiğiniz güç 300W iken, +5V ve 3.3V kanalndan çekebileceğiniz toplam güç maks. 98W civarında. +12V kanalında çektiğiniz gücü artırıp 400W çekmeye başlarsanız, +5V ve 3.3V kanallarından çekebileceğiniz güç ise sadece 25W civarı. Bir örnek daha verelim: +5V kanalından 120W güç çekerken, +12V kanalında toplamda 140W ile 220W arasında güç çekebiliriz. +5V kanalından 120W güç çekerken +12V kanalından sınırları zorlayıp daha fazla güç çekmeye başlarsak, muhtemelen güç kaynağı kendini koruma moduna alacaktır veya saturasyon meydana gelecektir. Farklı güç kaynaklarının göstereceği tepkiler farklı olabilir. İşin özeti; böyle bir güç kaynağından çekeceğiniz güç, çizgilerin arasında kalan sarı alan dahilinde kalmalı. (İpucu: Sarı alanda bir nokta seçin ve bu noktanın x ve y eksenine düşen değerlerini bulun ve toplayın. İşte size 450W'lık tipik bir güç kaynağından elde edeceğiniz güç.)


250W, 300W, 350W ve 400W'lık güç kaynakları için ATX12V 2.2 güç kanağı dizayn rehberinde belirtilen çapraz güç dağıtımlarını da aşağıda veriyoruz. Ancak bu değerlerin firmalar için herhangi bir bağlayacılığı olmadığını belirtmemiz lazım. Fikir vermesi açısından faydalı olacaktır:

9c830c5908 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler
dacce03b5e - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

5- DC Voltaj Toleransları????:

smiley - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenlerGüç kaynağı AC voltajı DC voltaja çevirirken, çıkış değerlerini mutlaka tolerans aralıklarında tutabilmeli. Gerilimler oldukça hassas ve ufak gözüken dalgalanmalarla donanımlara zarar verebilir. Dolayısı ile bu değerlerin kabul edilebilir bir aralıkta olması gerekiyor. ATX12V 2.2 standardında bahsi geçen aralıklar şöyle:

e0271b9884 - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Bu voltaj değerlerini okumak için okuyucularımız için tavsiye edebileceğimiz en güvenli yol aslında voltmetre kullanmak. Yazılım yoluyla yapılan ölçümler doğru olmayabiliyor. Örneğin kullandığımız klasik bir multimetre ile +12V1 kanalındaki voltaj 12.08V gözükürken, Speed Fan yazılımının anakart üzerinden okuduğu değer 12.87V idi.


6- Güç Kaynağı Hangi Korumalara Sahip Olmalı?


Kalitesiz güç kaynaklarında herhangi bir sorun oluştuğunda, örneğin aşırı yüklenildiğinde, güç kayağından duman ve alev çıktığı, PCB'lerin yandığını ve kondüktürlerin eridiği görülebiliyor veya garip sesler işitebiliyorsunuz.


ATX12V standartlarına göre herhangi bir sorun olduğu zaman, aşağıdakilerden hiçbirisi meydana gelmemeli:


Alev
Aşırı duman
Kömürleşmiş PCB
Erimiş PCB elemanları
Rahatsız edici garip sesler

Bunlara ek olarak güç kaynaklarında yüksek voltaj koruması, kısa devre koruması, yüksek akım koruması bulunmak zorunda. Ayrıca güç kaynağı üreticilerinin termal yönetim özelliğini güç kaynağına entegre etmesi ve sıcaklık koruma devresinin yerleştirilmesi öneriliyor.

Aşırı Voltaj Koruması

Güç kaynaklarında her kanal için ayrı bir voltaj koruması olması gerekiyor. Bu, kaliteli güç kaynaklarında aradığımız bir özellik olmalı. Aşırı voltaj koruması, belirli kanaldaki sınırı aştığı anda gücü kesebilmeli. ATX12V 2.2 spesifikasyonlarına göre, aşırı voltaj koruması, aşağıdaki voltaj değerlerinde devreye girmeli:

b847e1556e - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler

Bu tablodaki değerlerin anlamı şu: Örneğin +12V1 kanalındaki aşırı voltaj korumasının devreye girmesi için potansiyel farkın minimum 13.4V olması gerekiyor. 15V'da da devreye girebilir. Ama mutlak ve mutlak suretle maksimum 16.6V olduğunda devre girmeli. Güç kaynağı üreticileri, aşırı voltaj korumasını 13.4V ile 16.6V arasındaki herhangi bir değerde devreye sokabilir.

Kısa Devre Koruması

Herhangi bir sebeple herhangi bir güç kanalında kısa devre olursa, güç kaynağı kendisini kapatmalı. +12V1 ve +12V2 kanalları ayrı ayrı kısa devre ve aşırı yük korumasına sahip olmalı. Buna ek olarak, +5VSB ile diğer çıkış kanalları arasındaki kısa devre de güç kaynağına herhangi bir zarar vermemeli. ????:

smiley - Güç kaynakalrı hakkında bilinmeyenler


Yüksüz Çalışma Durumu

Güç kaynağı, çıkışları herhangi bir donanıma takılı değilken tehlikeli bir durum oluşturmamalı.

Aşırı Akım Koruması

Her bir kanala uygulanan aşırı akım, 240VA'ya yaklaşırken sorunlar yaşatabilir. Dolayısı ile bu ani yüklenmeler güç kaynağı tarafından izlenebilmeli. Her kanalın ayrı aşırı akım koruması olmalı.

Aşırı Sıcaklık Koruması

Aşırı sıcaklık koruması her güç kaynağında olması gereken bir koruma sistemi değil. Fakat olursa bizden artı puan alacak. Aşırı sıcaklığın sebebi, soğutma görevi gören fandaki arıza veya aşırı yük olabilir. Aşırı sıcaklıktan bahsetmişken, güç kaynaklarının anakart veya yazılım tarafından yönetilebilir bir termal yönetim sisteminin olması önemli bir artı. Bu tür güç kaynaklarında genelde 3 pinli bir fan bağlantı kablosu çıkıyor ve bu 3pinli kabloyu anakart üzerindeki 3 pinli herhangi bir fan güç bağlantısına takıyorsunuz.