Siz geceninin sessizliğinde çalışırken, PC' nizde rahatsız edici bir fon müziği ile size refakatmı ediyor? Bu yazımızda, son teknoloji ürünü hızlı bilgisayarlar için susturucuları tanıcağız sizlere.

Eski bilgisayarlar performans yönünden bu günkülere oranla oldukça zayıf olmalarına karşın bir okadarda sessizdiler. Fakat günümüz bilgisayarları bunun tam aksine cok hızlı ancak çokta gürültülüler. Ancak tüm suçu bu yeni nesil ve cok hızlı donanımlara atmak yerine, birazda o anda çalışan
donanımların titreşimi ve hızla dönen yada ucuz fanları suçlayalım.

Eğer gürültü sorununu, hani şu çok pahalı; 'su-soğutma sistemi' sayesinde çözmekten başka bir çare yok diye düşünüyorsanız, sizi biraz rahatlatalım. Bilgisayarınızın sesini çok daha ucuza, hemde kolayca kısabilirsiniz.


Bilgisayar firmaları; kurdukları sistemlerde genellikle ucuz CPU soğutucuları kullandıkları için, PC ya en baştan çok seslidir yadases zaman içinde giderek yükselir. Ancak sizlere sunduğumuz bu üç soğutucu ile tasalanmanıza gerek yok.
Silverstone Nitrogon SST-NT01 v2.0
Tamamen bakırdan ve 572 gramlık bu ağar soğutucu, işlemci ısısını 3 boru ile alarak bakır peteklerinden dışarı soğumuş hava halinde atıyor. Çok güçlü CPU lar için 60-mm lik 612 N/2GML fanlardan iki adet takabilirsiniz.(20 €) Nitrogon; 478, 775, 754, 939 ve 940 lık socket lere uyuyor.
Fiyatı: 40 Euro civarında

Thermalright Ultra 120
Bu soğutucu; çağdaş ve sessizliği sevenlerin çok ilgisini çekecek. Ultra 120, 3 ısı borusu, bakır gövde ve üzerine; 4412 F/2GL gibi 120-mm lik(15 € civarında) mükemmel bir fan ıda bağlayabileceğiniz 52 adet aluminyum petekten oluşuyor. Sonsuz soğutma gücü ile; 775,754, 939 ve 940 yuvalara uyumlu soğutucumuz, montaj için gerekli malzemeyide paketine dahil etmiş.
Fiyatı: (fan hariç) 45 € civarında

Ichbinleise Cooler 13XX
Almanca'da 'Ben Sessizim' anlamında gelen ismindende anlayabileceğimiz üzere, bir Alman markası 13XX. MR. Computertechnik firmasının; bu ultra sessiz ürünü; isterseniz Termal Soğutucu Gövdesi, titreşime karşı SI-128 fanı ile nakledilirken, , 939,940,AM2 ve 775 socket lere uyumunun yanı sıra, tek çekirdekli işlemcilerde olduğu gibi Core2Duo ve Athlon 64 X2 gibi çift çekirdekli işlemcilerdede uyum gösteriyor.
Fiyatı: (fan hariç) 60 € civarında

Grafik kartlarını soğutmak CPU ları soğutmak kadar kolay değil.Bu yüzden biraz daha fazla ses çıkmasıda kaçınılmaz. Ancak Chip Online ın size önerisi bu 3 soğutucu, en hızlı grafik kartınıbile uslandırıyor. İşte sükunet…

Arctic Cooling Accelero X1 ve X2
Muhteşem fiyat performansı ve sıra dışı sessizliği ile listemize bir numaradan giren Accelero ürünleri; yağ depolanmış bir fan, çok sayıdaki ısı borusu ve aluminyum – bakır karışımı haşmetli gövdeleri ile karşınızda. Ancak bu şişman dizayn bir PCI Slot tan fedekarlık etmemizi gerektiriyor. Accelero X1 modeli GeForce' ta; 6800 ve 7800 modelleri, 7900 GTX /GTO serilerine uyumlu iken, Accelero X2 modelide Radeon da; X1800, 1900 ve 1950 serilerine uyumlu.
Fiyatı: 20 € civarında

Zalman VF900-Cu
185 gr. ile oldukça ağar bakır gövdesi, iyi soğutmasının asıl temeli. Oldukça sessiz bu soğutucumuzu oldukça çekici hale getiren ise, paketinde; fan düzenleyici Fan Mate 2, aluminyum bellek soğutucu ve termal macun ürünlerini içermesi. Zalman VF900-Cu; ATI ve Nvidia ürünlerinde eski yeni ayrımı yapmıyor ve hepsine uyum sağlıyor. .
Fiyatı: 30 € civarında


Thermalright HR-03
Bakır-Aluminyum karışımı koca gövdesi (350 gr) fan olmadan bile grafik kartınızın tüm ısısını emmeye yetiyor. Sessiz bir 92 mm lik fan ile (örneğin; 3412NGL'10 € civarında') en hızlı kartların bile hakkından geliyor. Hatta isterseniz bu soğutucumuzu; düz yada ters biçimde petekleri kartınızın üstüne gelecek şekilde bile monte edebilirsiniz.
HR-03; Radeon'un X1K serisi ve GeForce un 6 ve 7 serileri ile uyumlu.
Fiyatı: 45 € civarında

Chip Set soğutucuları; bilgisayarımızdaki gürültünün en rahatsız edicisini çıkarırlar. Küçücük fanları öyle hızlı dönerki yonga seti arızalarında en büyük sebeplerin başında gelirler. Size sunduğumuz bu 3 alternatifle bilgisayarınız hem çok daha farklı hemde daha sessiz olacak.

Zalman ZM-NBF47
Tamamen sessiz PC istiyorum diyenler için çok çekici bir alternatif. Aluminyum soğutucumuz, küçük bir oda üzerine oturmuş yelpaze biçimindeki petekleri sayesinde hem daha az yer kaplıyor hemde ısıyı daha iyi bir şekilde, ana kartımızın beynini oluşturan; yonga setinden uzaklaştırıyor.
Fiyatı: 10 € civarında

Thermaltake Extreme Spirit II
Heybetli görünümüne yakışır, yüksek soğutma performans, ve sükunet. İşte huzurlarınızda: Extreme Spirit II. Aktüel chip set leri hemen hiç ara vermeden soğutan bu iri bakır soğutucu; "ısı borusu", "çok sayıdaki peteği" ve "mavi LED ışıklı sessiz 40-mm lik fanı" yardımıyla gerekli ısıyı sürekli koruyor. Thermaltake, dünya çapında tüm anakartlara uyumlu.

Thermalright HR-05-SLI
Oldukça gürültülü SLI ve CrossFire sistemli bilgisayar kullanıcıları için ideal olan Thermalright; HR-05-SLI serisi ile soğutma ve sessizlik konusunda Chip Set ler için kesin çözüm. Aluminyum soğutucumuz, son model yonga setlerinizin ısısını, iki borusu ile hızlı ve etkin bir biçimde petek düzenine yönlendirerek grafik kartlarını rahatlatıyor.
İsterseniz 70 veya 80 mm lik bir fan bağlayabilirsiniz. Gereken montaj malzemeleri, gönderi paketinde yer almakta.
Fiyatı: 20 € civarında

Sabit Diskiniz yada Optik Okuyucunuz olsun tüm sürücüler titreşim dolayısıyla gürültüye neden olurlar. Artık bunlarada bir akord çekmenin zamanı gelmedimi? Buyrun..

Silentmaxx-HD-Seti Rev. 2.0
5,25 inç sabit diskinizi tamamen kaplayan aluminyum kutusu sesi tamamen izole ediyor. Aynı zamanda sabit diskinizin ısısını alarak dışarı atması ise ayrı bir özelliği. Silentmaxx 10.000 H/Min. a kadar HDD leri destekliyor.
Fiyatı: 10 € civarında

Cooltek Disk Silencer
7200 H/Min hızından itibaren sabit diskler için tasarlanmış plastik tamponlarını HDD nizin alt bölümünede monte edebilrsiniz. 3,5 yada 5,25 inçlik HDD lere uyumlular. Ancak başka sorunlarınız için Cooltek; Sadece 5,25 inçlik sürücüleriniz için tavsiyemizdir.
Fiyatı: (4 adet) 10 € civarında

Plastik Pullar
Tamamen sade ve hesaplı, ama çok etkili bir çözüm; 1,5 – 2 mm kalınlığındaki bu plastik pulları sabit diskiniz yada CD-DVD sürücünüz ile yuva arasına sıkıştırmanız yeterli. Fanlarin titreşimlerini önlemek için bile kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki tüm titreşim kaynaklı sesleri bu pullar sayesinde susturacaksınız.
Fiyatı: (20 adet) 5 € civarında

Çok ucuz ancak bir o kadarda gürültülü bir güç kaynağı için yapılacak pek fazla bir şey yoktur. 'Bu rahatsız edici yaygarayı dinlemektense bir kaç kuruş fazla ödemek daha iyidir' diyorsanız, işte size hem en hesaplı hemde en sessiz güç kaynakları...

be quiet! Straight Power BQT E5-400W
Oldukça sessiz, çok ucuz ve 400 Watt gücündeki Straight Power; genel bilgisayarlar için yeterli bir performansa sahip. 120 mm fanının çalışmasını en yüksek tempodayken bile hissetmiyorsunuz hatta 3 tane daha pervane bile takabilirsiniz.
Fiyatı: 55 € civarında

Silverstone SST-ST50EF Plus
En hızlı bilgisayarlar için sessiz güç sağlayan SST-ST50EF; 500 Watt. Güç kaynağımızın fanı öyle sessiz dönüyorki, varlığının bile farkına varmıyorsunuz. Aynı anda 2 adet PCI-Express Grafik kartına gereken gücü sağlayabilen Silverstone; 2 adet S-ATA, 4 adet IDE ve 2 tane Floppy bağlantısı içinde yeterli.
Fiyatı: 90 € civarında

Silentmaxx FANLESS 400W
Buluttan bile nem kapıyor, en küçük fısıltılardan rahatsız oluyorsanız çözümünüz; Silentmaxx Güç Kaynağı. Soğutma görevini gözenekli şasisi ile büyük soğutma gövdesi üstlenmiş. Maksimum 400 Watt akım sağlayabilen Silentmaxx, IDE , S-ATA ve PCI-Express bağlantıları gibi günümüz modern bilgisayarları için yeterli. Ancak biz Silentmaxx' ı; asgari enerji ihtiyacı duyan donanımlarla kurulmuş sistemler için öneriyoruz.
Fiyatı: 140 € civarında

Bilgisayarınız hala yeteri kadar sessiz değilmi? Yoksa elinizi grafik kartına yada işlemcinize sürmek istemiyormusunuz? Öyleyse size yardımcı olabilecek bu 3 alternatif ile tornavida ihtiyacı bile duymadan PC' nizin şamatasına son verin.

Silentmaxx Silence Kit - Midi
Bilgisayarımızı izole ederek sesi emmesini sağlayabileceğimiz, 6 farklı boyutta plastik plakadan oluşan bir set sunuyor Silentmaxx bize. Bu set adındanda anlayabileceğimiz üzere orta boy kasalar (midi-tower) için tasarlanmış. Büyük boy kasalar için sunulan set 5 euro kadar daha pahalı.
Fiyatı: 35 € civarında

mCubed Attenuator
Bilgisayarımızdan yükselen aralıksız şamata sinirlerimizi tamamen yıpratmadan mCubed in Attenuator unu fanımıza bağlayalım. Devir sayısını %50 kadar azaltarak fandaki şamatayada son veren mCubed, aynı anda iki fana bağlanabiyor.
Fiyatı: 6 € civarında

Zalman ZM-MFC1
Zalman ın bu ürünü, 4 adet fanın devir sayısını aynı anda düzenleyebiliyor. 6 girişe sahip ZM-MFC1 de, kalan 2 tane fanı; ya 5 Volt ta veya yüksek performans altında 12 Volt ta tutmak yada tamamen kapatmak gerekiyor.
6 LED ışığı ile çok değerli bir işleyiş sunan ZM-MFC1, 5,25 inçlik tüm yuvalara uyarken, paketinde 4 adet 3-Pin Molex kablosuda içeriyor.
Fiyatı: 25 € civarında

İster çok pahalı ve yeni bir bilgisayar istersesde çok hızlı bir PC olsun;hiçbiri çok sessli olmamalı. Hepsi ya çok az ses çıkaran yada tamamen sessiz olmalı. Bu yazımızda size anlattığımız yollarla hızlı ve ucuz bir şekilde, sizinde bilgisayarınızda sükunet başlamalı.

Eğer hala biri ''benim bilgisayarım çok gürültülü'' diyorsa; yazdıklarımızı uygulamaya vakit bulamamış demektir. Gördüğünüz gibi 'su-soğutma sistemi' olmadanda bilgisayarınız tüm şamatasına son vermek mümkün.

Öncelikler listesi: İlk hangisinden başlamalı?
Öncelikle 3D oyunu gibi bilgisayarınıza gerçekten yük bindiren bir uygulama başlatın ve en gürültülü hedefleri belirleyin. Bu esnada, kısa bir süre tek tek her bir fanınızı durdurun. Artık bütçenize göre, büyükten küçüğe doğru sizi en rahatsız edenleri sırayla susturabilirsiniz.

Genellikle en gürültülü olanları CPU ve Grafik Kartı soğutucularıdır. Sessiz alternatiflerimiz tabiiki biraz paraya mal oluyor ancak yanında getirdiklerinide göz ardı etmemek gerekiyor. Chip Set soğutucusunun küçük fanınıda göz ardı etmeyin. Sonuç olarak o da diğer seslere karışınca ortaya hiç çekilmez bir şarkı çıkıyor. Çok sesli koromuza eşlik eden gürültücü bir Güç Kaynağı için ise yapılabilecek tek şey; sessiz bir Güç Kaynağı ile değiştirmektir. Bilgisayarınızdan hala sesler geliyorsa sıra sabit disklerinize gelmiş demektir. Şamata avcılarımız en yakın yardımcınız olacaklardır.