Windows'unuz daha hızlı açılsın, çalışsın, kapansın : CHIP'in bulup ortaya çıkardığı bu ipuçları sayesinde bilgisayarınıizdan yüzde 20 daha yüksek performans alacaksınız.


BIR TARAF HER ZAMAN BEKLEMEK zorundadır ve bu taraf genellikle kullanıcı olur. Çalışma masasının altında ister eski bir Pentium, ister yüksek performanslı yepyeni bir sistem bulunsun Windows temel olarak akıcı bir şekilde çalışmayı reddeder. Artık buna bir son verme zamanı geldi de geçiyor bile! Win-dows Me, 2000 ve XP için hazırladığımız bu en üst ipuçları ile bilgisayarınızı canlandırabilir ve makinenizden yüzde 20 daha yüksek performans elde edebilirsiniz.


Ayrıca burada şu ana kadar başka hiçbir yerde görmediginiz bazı profesyonel ipuçları da bulabileceksiniz. Bunları, üzerlerinde bulunan "Prof. Ipucu" simgesinden ayırt edebilirsiniz. Ayrıca sisteminizin performansıinı artıracak olan ipuçlarını da "Yüzde 20 Daha Hızlı" simgesi ile donattık. Buradaki ipuçlarının bazıları Kayıt Defteri ile çalışılmasını gerektiriyor. Burada yaptığınız tüm değişikliklerin sisteme doğrudan etki edeceğini göz önünde bulundurarak gerçeklestirdiğiniz işlemleri devamlı not etmeli ve her işlemden önce Kayıt Defteri'ni mutlaka yedeklemelisiniz. Hemen ilk ipucunda bulabileceginiz bir araç, ise Windows 2000 kullanıcılarının artık Msconfig'i kullanabilmelerine ve bu sayede sistem açılışında otomatik olarak çalıştırılan programları rahatlıkla temizleyebilmelerine imkan tanıyor.


Kaşla göz arasında sistem açılışından zaman kazanın ;


1) Windows 2000, XP Msconfig ile açilisin düzenlenmesi : Windows XP, programların sistem açılışında otomatik olarak yüklenebilmelerine imkan tanıyan bir Autostart, yani Otomatik Başlat işlevine sahip. Bu, bir taraftan Başlat Menüsunde ("Tüm Programlar" alt menüsunde) bulunan Baslangıç klasörü, diğer taraftan ise Kayıt Defteri üzerinden gerçekleştirilir. Bazı programlar, kendilerini bu işlevi kullanarak Başlangiç Klasörüne eklerler. Bu durum sadece açılış süresini uzatmakla kalmaz, yazılımların sistem belleğini kullanması nedeniyle Windows'un çalışma hızını da hissedilir derecede düşürür.


Windows'un sahip olduğu sistem konfigürasyon aracı"Msconfig" ile bu gibi otomatik olarak çalıştırılan programlara rahatlıkla göz atabilirsiniz. Ancak Windows 2000 kullanıcıları söz konusu araca sahip olmadıkları için bu kadar rahat hareket edemeyebilirler. Bunun için Msconfig aracını ayrıca eCHIP'ten XP Tuning bölümünden ya da www.perfectdrivers.com/local/msconfîgxp/ msconfig.exe adresinden yükleyebilirsiniz.


Tam adıyla Sistem Yapılandırma Hizmet Programı'nı çalıştırmak için Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna "msconfig" yazmanız ve daha sonra Tamam düğmesine tıklamanız yeterli. Sistem açılışında otomatik olarak yüklenen programları görmek için Başlangıç sekmesini etkinleştirin. Buradaki listeden programın ismini, yüklenme şeklini ve sabit disk üzerinde bulunduğu yeri görebilirsiniz. Real Player, Apple Quickti-me veya Nero gibi uygulamalara ait buradaki kayıtlan devre dışı bırakmalısınız. Buna karşılık Windows'a ait kayıtlara dokunmayın. Çalışmasını istemediğiniz programları devre dışı bıraktıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Sistem açılışında ekrana gelen penceredeki mesajın bir daha gösterilmemesi ve ilgili programın Windows açılışında otomatik olarak yüklenmemesi için buradaki kutucuğu işaretlemeli ve Tamam düğmesine tıklamalısınız.


2 ) Windows 9x, 2000, XP Farklı donanım profillerinin kurulumu : Sistem açılışında çeşitli donanım sürücülerinin yüklenmesi gereksiz zaman kaybına neden olur. Örneğin, bir video düzenleme kartına sahipseniz ve bunu sadece zaman zaman kullanıyorsanız ilgili sürücüyü sadece istediğiniz zaman yüklemeniz daha mantıklı olacaktır. Donanım profilleri bunun için etkili bir çözüm teşkil ediyorlar. İlk olarak sahip olduğunuz profilin özelliklerini yeni bir tanesine kopyalamaksınız. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın, kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın, Donanım sekmesini etkinleştirin ve buradaki Donanim Profilleri dügmesine tıklayın. Burada normalde sadece Profile 1 isimli bir kayıt bulunur. Şimdi Kopyala düğmesine tıklayın ve yeni profile "Video Yok" gibi açıklayıcı bir isim girin. Ardından Tamam düğmesine tıklayın ve Windows'u yeniden başlatın. Artık sistem açılışında ekrana gelen pencereden istediginiz profili seçebilirsiniz. Şimdi Video Yok kaydını seçin ve Sistem Özellikleri penceresindeki Donanım sekmesini etkinleştirdikten sonra buradaki Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın. Ekrana gelen listeden açılışta yüklenmesini istemediğiniz cihazı seçin (örneğin Video Kartı) ve kısayol menüsündeki Devre Dışı Bırak komutunu çalıştırın. Ardından Windows'u kapatıp yeniden başlatın ve açılışta tekrar Video Yok donanım profilini seçin. Bunun sonucunda video kartının sürücüsü sistem açılışı sırasında otomatik olarak yüklenmeyecektir. Bu ipucunu Windows 2000 ve 9x altında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Windows 9x altında donanım profillerine Bilgisayarım özellikleri penceresindeki Donanım Profilleri sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


3 ) WindowsXP Açılış optimizasyonunun ayarlanması : Microsoft, Windows XP'ye sistemin açılış sürecini huzlandurmak için işletim sisteminin başlatulmasunu ve programlarun yüklenmesini otomatik olarak optimize eden bir araç eklemiş. Bunun için Windows, kendi açılışı ve uygulamaların yüklenmesi sırasında gerçekleşen işlemleri kaydediyor ve yüklenen dosyalan, sahip olduğu birleştirme aracını kullanarak, bir sonraki açılışta okuma kafaları mümkün olan en kısa yolu kullanacak şekilde sabit disk üzerinde yeniden yerleştiriyor. Windows, açılış optimizasyonu için belirlediği ayarları"C:\Windows\Prefetch" klasöründeki LAYOUT.INI dosyası içerisinde saklıyor. Ayrıca burada her bir program için HIZLI İPUÇLARI :

» Birkaç tıklamayla daha güçlü bilgisayar :


Tüm Windows bilgisayarları için geçerli olan bazı ipuçları vardır. Burada topladığımız bu klasik ipuçlarını sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz.


» Hazırda beklet : Bu özelliği bilgisayarı kapatırken kullanabilirsiniz. Bu sayede o anki tüm hafiza içeriği sabit diske kaydedilir ve bir sonraki açılışta geri yüklenir. Hazırda Beklet işlevini DenetimMasasındaki / GüçSeçenekleri öğesini kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Başlat / Bilgisayarı Kapat komutunu çalıştırdıktan sonra sol taraftaki [Shift] tuşunu basılı tuttugunuz zaman Beklet düğmesinin ismi Hazırda Beklet olarak değişecek.

» Yazıtipi klasörü : Kullanmadığınız yazı tiplerini Denetim /Masasındaki Yazı Tipleri klasöründen düzenli olarak silin. Bu, bilgisayarın açılmasını ve çalışmasını bir hayli hızlandırır.


» Takas dosyası : Şayet birden çok sabit disk içeren bir sisteme sahipseniz takas dosyalarını mutlaka diğer disklere dağıtın. Bu, dosyaya erişim sırasında zamandan tasarruf sağlar.


» Hafıza ihtiyacı : Ne kadar hafizaya ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için Görev Yöneticisi'ni açın ve çalışırken kullandığınız tüm programlan başlatın. Daha sonra Performans sekmesini etkinleştirin ve buradaki Ayrılmış Bellek (K) kısmında KB cinsinden verilmiş En Yüksek değerini kontrol edin.Bu, bilgisayarınızda bulunması gereken minimum bellek miktarını gösterir.
".pf" uzantısına sahip yeni dosyalar oluşturuyor. İşletim sistemi her üç günde bir bu dosyalan kontrol ediyor ve kullanıcının çalışmaya ara verdiği bir sırada dosyaları yeniden düzenliyor.


Prefetch klasörünün içerisindeki ".pf" uzantılı dosyaların sayısı zaman içerisinde artıyor. Bunun sonucunda açılış optimizasyonu gitgide daha kötü çalışmaya başlıyor. Bu nedenle Windows'un yeniden organize olabilmesi için söz konusu "C:\Windows\Prefetch" klasörünün içeriğini en az ayda bir temizlemelisiniz.


Yaptığımız testte 2,8 GHz'lik bir Pentium 4 ve 512 MB belleğe sahip bir sistem üzerine Windows XP Professional kurduk. Prefetch klasörünün temizlenmesinden sonra BIOS ekranın görüntülenmesi ile kayit penceresinin ekrana gelmesi arasında geçen süre 46 saniyeden 36 saniyeye düştü. Üzerinde 1 GHz'lik Celeron işlemci, 256 MB RAM ve Windows XP Home bulunan ikinci bir test makinesinde ise söz konusu süre 52 saniyeden 50 saniyeye düştü.

! DİKKAT: Bu sistemin derinliklerin yapıacak bir değişikliktir ve bu nedenle her ihtimale karşı ilk olarak sabit diskinizin o anki durumunu yedeklemenizi öneririz.


4 ) Windows XP DSL ile hızlı baslangıç : Bilgisayarınızı bir ağ kartı ve RASPPPOE sürücüsü ile doğrudan DSL ağına bağladıysanız Windows'un açılışı sırasında bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz. Örneğin, tüm simgelerin eksiksiz olarak görüntülenmesine ragmen bunları çalıştırmak istediğiniz zaman başarısız olabilirsiniz. Bunun nedeni Windows XP'nin ağ kartı için bir IP adresi atamaya çalışmasıdır. Bunun için ilk olarak bir DHCP sunucusu arar ve ardından bir IP adresi atar. Ancak bu, DSL ağında önceden planlanmadığı için biraz zaman alabilir. Burada IP adresleri sunucu tarafindan atanmaktadır.


Söz konusu arama işlemini engellemek için bu bağdaştırıcının tüm istemci ve protokollere bağlanmasını engellemelisiniz. Bunun için Başlat Menüsü'ndeki Tüm Programlar / Donatılar / iletişim / Ağ Bağlantıları komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Yerel Ağ Baglantısı simgesine sağ tuşla tıkladıktan sonra açılan kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Genel sekmesinde bulunan tüm seçenekleri devre dışı bırakın.
! DİKKAT: Bu ipucu sadece, söz konusu ağ sekmesini kullanarak aynı zamanda yerel ağa veya bir yönlendiriciye bağlı değilseniz etkili olacaktır.


5 ) Windows XP Açılış menüsü konfigürasyonu : Eğer XP'yi eski bir Windows sürümüyle birlikte çalışacak şekilde veya sabit diskinizi bir DOS açılış disketi kullanarak kurduysanız, bilgisayarın açılması sırasında Bootmenu, yani açılış menüsü ekrana gelecektir. Standart ayarlara göre kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçmek için 30 saniye süreniz var. Ancak bu süreyi kısaltmak elinizde. Şayet sabit diskinizi DOS altında kurduysanız açılış menüsünde sadece Microsoft Windows XP Professional veya Home Edition kaydından ikişer tane olacaktır. Bu durumda menüyü kapatmanız size vakit kazandırır.