Önce iki resmimizi de photoshopda açıyoruz (cs2 kullanarak yapılmıştır ancak eski sürümlerde de yapılabilir)

bdtmvd - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

a4k5x - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Bu resimleri kullanmanız şart değil, yeterince net iki benzer resim de işinizi görür.

20ge5xy - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Gözü "Rectangular Marquee Tool" kullanarak seçiyoruz ve üzerine sağ tıklayıp "Layer via Copy" diyoruz. Yeni layera attığımız gözü sürükleyerek bulut resminin üzerine bırakıyoruz.

2jb6x4l - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Artık göz resmiyle işimiz bittiğinden bulut resmini tam ekran yapıp daha rahat çalışabiliriz. "Eraser Tool" ile yumuşak kenarlı ve büyükçe bir fırça seçip (kafamıza göre) göz dışındaki yerleri siliyoruz. Burada büyük ve yumuşak fırça seçmemiz bir "gereklilik". Silme işlemi bittiğinde gözden geriye kalan yerlerin kenarları hafif transparan olmalı.

dw7w2r - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Resimdeki gibi gözün kenarlarını sildikten sonra sıra bulutta uygun bir yere yerleştirmekte. Dikkat etmemiz gereken nokta gözün bulutun kıvrılmış ve öbek halindeki kısımlarını kapatmaması. Bulut resminin ortasında tam ona uygun bir boşluk var, koyu ve solgun mavi kısma gözü biraz da küçülterek yerleştiriyoruz (Ctrl + T)

dxkcpu - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Gözü arka plandaki bulutların rengine en yakın tona getirmemiz gerek. Layer modlarından "Luminosity" bunu en iyi yapan moddur. Luminosity, seçili olduğu layerın arka planındaki renklerin canlı ve sönük tonlarını en iyi şekilde dışa yansıtır. "Add a layer style" butonuna tıklayıp "Blending Options" diyoruz ve "Blend Mode: Luminosity" yapıyoruz.

2pqqsfm - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Bulutların şekli yoktur, sadece sınırları vardır. O yüzden bu resimde işimiz kolay. Yapmamız gereken şekilsiz bulutların şekilli kenarlarını gözümüzün kıvrımlarına en iyi şekilde monte etmek. Bunun en iyi yolu da gözün kıvrımlarına en çok benzeyen bulut kenarlarını bulup "Clone Tool" ile göz kenarlarını doldurmak. Yukarıdaki resimde bahsettiğim benzer noktaları aynı renklerle işaretledim, ama onlara bağlı kalmak zorunda da değilsiniz, kafamıza göre..

2j0fhmr - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

En iyi sonuç için clone fırça boyutunu 60 ile 120px arası bir değere getiriyoruz. Kopyaladığımız bazı bölgeler gözün üzerinde çok parlak durabilir, bunu dert etmiyoruz çünkü sonra burn ile dengeleyeceğiz. Bir bölgedeki bulut kenarını istediğimiz bölgeye bir kez kopyalamamız da elbette yetmeyecek. Aynı küçük bölgeyi yan yana birkaç kez, farklı bölgelerden bulut parçaları karıştırarak veya üzerine kopyalayarak farklı kombinasyonlar uygulayacağız.

20hwln8 - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Soldaki bölge kıvrım açısından çok fakir. Gözümüz şekillendikçe orası çok yavan görünebilir. Bu durumda oraya da takviye yapmamız gerekebilir. (Kırmızı halka içindeki bölge)

30mn5f6 - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Gözün etrafını tamamen kapattıktan sonra ışık dengesini ayarlamak için yukarda gösterdiğim bölge ağırlıkta olmak üzere aşırı parlak yüzeyleri ve gözün iç kenarlarını "Burn Tool" ile karartıyoruz. Exposure değeri 20 - 30 arası olursa iyi olur. Range ise Highlights olmalı, highlights parlak yüzeyleri soluklaştırır, zaten soluk yüzeyleri dikkate almaz. Böylece ekleme yaptığımız bulutların aşırı parlak kısımlarını diğer kısımlarla eşit seviyeye getirmiş oluruz. Gözün sol kısmındaki kirpiği de "Smudge Tool" ile veya yine Clone Tool ile yok edebiliriz.

2dj2jh1 - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Aşağı yukarı tamamladık. Parlak ışığı eklemek için Filter -> Render -> Lens Flare seçiyoruz ve 4 Lens türünden kafamıza yatanı uygun parlaklık değeriyle gözün tam ortasına ekliyoruz. Ben 50-300 mm Zoom kullandım ve parlaklığı 75% ayarladım. Daha fazlası arka planı öldürür.

33dgtb6 - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

İsteğe bağlı olarak biraz karartabiliriz. Curves (Ctrl+M) ile resimdeki gibi hafif karartıyoruz.

34ql6xe - Manipülasyon: Buluta Göz Yerleştirme

Ve tamamladık. Her yaptığımızda öncekinden biraz daha farklı bir resim elde etme ihtimalimiz yüksek, biraz daha vakit ayırıp daha detaylı bir çalışma yaparsak ortaya mutlaka daha iyi bir sonuç çıkacaktır. Kolay gelsin.

alıntı