1.ilk önce efekti uygulayacağımız resmi ve çatlak resmini açıyoruz.
örnek resimler:

1ko8 - Yüz'e ölü efekti vermek
2dg0 - Yüz'e ölü efekti vermek

2.bu resme çatlak resmi ile efekt vereceğiz. bunun için uygun bir resim bulmalıyız ve ilk resmimizin boyutunu çatlak resmimize göre yeniden boyutlandırmalıyız.
3. iki resmi de açtıktan sonra yüz resmini layer bölümünden duplicate ile 1 adet çoğaltıyoruz. yeni oluşan layer'a image/adjustments/desaturate (CTRL+SHIFT+U) uyguluyoruz.
4. bu yeni layer'ın blending mod'unu Soft light yapıyoruz.
5. çatlak resmini sürükleyip bırakarak bu resmimize kopyalıyoruz. daha sonra da daha önceki iki yüz layer'ının arasına taşıyoruz.
6. çatlak resmimizi biraz genişletip yüzün tamamını kapsayacak şekilde ayarlıyoruz(döndürme vs size kalmış önemli olan uygun şekilde oturtmak). bunun için çatlak layer'ı seçili iken edit/free transform(ctrl+t) bsıp istediğimiz büyüklüğe getiriyoruz.


3bd6 - Yüz'e ölü efekti vermek

bu esnada çatlak resminin tüm resmini kaplamasını sağlamalıyız ama çatlak resmini büyüterek değilvirgul - Yüz'e ölü efekti vermekçoğaltarak. bunu yapmak için layer da çatlak resmimiz seçili iken alt+sürükleme ya da duplicate komutu ile bir kopyasını daha çıkarabiliriz . ben bu çalışmada 3 kopya daha çıkardım

4hg9 - Yüz'e ölü efekti vermek

en son olarak da yeni layer'ın blending modunu "color burn" yapıyoruz. burada "multiply�virgul - Yüz'e ölü efekti vermek "overlay� ve �soft light� da kullanabiliriz.
8.şimdi gerçekçilik katmak için biraz renk ayarı yapmamız gerekiyor. bunun için en alttaki layerı seçipvirgul - Yüz'e ölü efekti vermek image/adjustments/hue saturation dan renk ayrlarına giriyoruzvirgul - Yüz'e ölü efekti vermek sonra da ölü rengine benzetmeye çalışıyoruz.

5ez5 - Yüz'e ölü efekti vermek

sonuç:
6wo6 - Yüz'e ölü efekti vermek

kolay gelsin...
*Alıntıdır.