Stellarium, amatör ve profesyonel gökbilimcilerin kullanabileceği üç boyutlu bir uzay simülasyonudur. Yıldızlar, galaksiler, meteorlar, gezegenler ve daha birçok gök cismini takip edebilirsiniz. Bu program sayesinde bulunduğunuz kordinatları girerek gerçek zamanlı ve üç boyutlu bir şekilde, gök cisimlerinin sizin bulunduğunuz yere göre ne zaman nerede olacağını görebilir ve bu sayede teleskopunuzla onları takip edebilirsiniz. Bu gök cisimlerini bulmanızı kolaylaştıracak olan bir diğer önemli özellik ise programda gök cisimlerinin yönlerini ve hangi kordinatlarda bulunduğu da yazıyor. Program size 120.000'den fazla gök cismini yakından görme olanağıda sunuyor.

Programın diğer önemli özellikleri ise: Saman yolunu gerçekçi bir şekilde görebilme olanağı, kuvvetli yakınlaştırma olanağı, zamanın ileri veya geri sarılarak o anki gök cisimlerinin konumlarını görebilme olanağı, yıldız kaymalarının görülebilmesi, görüntü kaydetme olanağı, bulunduğunuz yer eğer kırlık bir alansa kırlık, dağlık bir alansa dağlık bir alan seçebilirsiniz, isterseniz programınızı balık gözü veya teleskop efektine ayarlayabilir ve bu ayarlarla gök cisimlerini takip edebilirsiniz, dilediğiniz gök cismini fare ile seçtiğinizde bulunduğunuz yere olan uzaklığını, kendi ekseni etrafındaki dönüş süresini ve yerçekim kuvvetini öğrenebilirsiniz. Ayrıca program ek progr*****lara gereksinim duymadan çalışabilmektedir.

Alıntı.

Download:
http://www.stellarium.org/


Vikipedi

Genel [değiştir]

Stellarium, GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan bir astronomi simülasyonudur. Linux, Windows ve Mac OS X için uygun olan bu program, gerçek zamanda gerçekçi bir gökyüzü çizebilmek için OpenGL arabirimini kullanır. Stellarium; çıplak gözle, dürbünle veya küçük teleskopla görünemeyeni görmeyi olası kılar. Verilen koordinatlara göre gökyüzündeki yıldızları, gezegenleri ve galaksileri oluşturur. Programın amacı gökyüzünü insanlara görsellik sağlayarak tanıtmaktır. Programın en büyük özelliği Türkçe'yi desteklemesi ve kullanımının çok basit olmasıdır.
Stellarium, Fransız programcı Fabien Chéreau tarafından geliştirilmiştir. Proje gene Chéreau tarafından 2001'in yazında piyasaya sürülmüştür. Programın diğer göze çarpan geliştiricileri arasında Robert Spearman, Johannes Gajdosik, Matthew Gates ve Nigel Kerr sayılabilir. Ayrıca John Meuris de programın görsel çizimlerinden sorumlu olan kişidir.
Stellarium, SourceForge tarafından Mayıs 2006'da ayın projesi olarak gösterilmiştir.
Özellikler [değiştir]

Stellarium çok çeşitli özellikler içerir.

Gökyüzü Özellikleri [değiştir]
Hipparcos ve Tycho-2 kataloglarından 600,000'in üzerinde yıldız
Ekstra kataloglarla beraber 210 milyondan fazla yıldız
Takım yıldızlarının yıldız kümeleri ve illüstrasyonları
10 kültürden takım yıldızları
Nabula görüntüleri (Messier kataloğunun tamamı)
Gerçekçi samanyolu
Çok gerçekçi atmosfer, gün doğumu ve batımı
Güneş sistemindeki gezegenler ve başlıca uyduları
Arayüz [değiştir]
Yakınlaştırma/Uzaklaştırma
Yer değiştirme
Zaman kontrolü
Çok dil destekli arayüz
Kayıt ve geri oynatım komutları
Planetaryum (gökevi) kubbeleri için balıkgözünden yansıtma
Kişisel kubbeler için küresel yansıtma
Grafiksel arayüz ve geniş klavye kontrolü
Teleskop kontrolü
Görüntüleme [değiştir]
Ekvatoral ve azital karelere bölme sistemi
Yıldızların kırpıştırması
Kayan yıldızlar
Tutulma simülasyonları
Yüzü değiştirebilinir yeryüzü
Küresel panorama yansıtması

http://tr.wikipedia.org/wiki/Stellarium