Merhabalar,

Öncelikle bu makaleyi okuyan kişilerin temel HTML bilgisine sahip olduğu varsayılır. Fakat HTML'e yeni başlıyorsanız (yani daha html bilginiz yok ise) yine de bu makaleyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü XHTML'in özelliklerini, yararlarını öğrendikten sonra işler çok daha kolaylaşmakta. Çünkü inanıyorum ki xhtml'in ve html'in ana kurallarını bu makaleden öğrenmiş olacağınız için html'i öğrenirken zorluk çekmeyeceksiniz. Daha da önemlisi CSS temelli tasarım'a ve standartlara bağlı, doğrulanmış sayfaları yapmanız için XHTML ilk basamaktır.

XHTML Nedir?
XHTML kısaltmasının açılımı İngilizce'de eXtensible Hyper Text Markup Language yani dilimizde ki karşılığı ise "Geliştirilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili"dir.

XHTML'i aslında şu başlıklar altında toplamak daha doğru olur.

XHTML aslında HTML içinde kullanılabilen bir XML uygulamasıdır.
XHTML'in çıkış amacı HTML'in "kirli" yapısını yenilemektir.
XHTML 1.0 aslında HTML 4.0.1 ile hemen hemen aynıdır. (Bütün elemanları barındırır.)
XHTML'in kuralları sabittir, XHTML daha temiz ve düzenlidir.
XHTML standartlara sâdık kodlama, CSS temelli tasarım ve XML'e geçişte bir basamaktır.
XHTML'i çoğu tarayıcılar tanır.
Neden XHTML?
XHTML, çünkü kullanıcıların istekleri içerik ve görsellikten evvel hızdır ve siz "kirli" html'den uzaklaşıp xhtml'in düzenli ve temiz kodlamasını kullanırsınız, kullanmak zorundasınız.

XHTML 26 Haziran 2000'den beri bir web standartıdır ve W3C (World Wide Web Consortium - WWW Birliği) tarafından tavsiye edilmiştir.

XHTML web standartlarını kulak arkası etmeyen, css temelli tasarımla uğraşan/uğraşacak, xml'e başlayacak veya xml kullanacak herkesin öğrenmesi gereken bir standarttır.

Eğer işi biraz espirili bir dille anlatmak gerekirse kısaca biz html kodlarına "Kendine çeki düzen ver, adama benze." demişiz ve ortaya XHTML çıkmıştır.

Gel gelelim işin en can alıcı noktasına; düzen düzen diye bas-bas bağırıyoruz ama ne gereği var? Niye standartlara uyalım diye tatlı canımızı sıkalım? Günümüzde bir çok web tarayıcısı mevcuttur. Gerek bilgisayarlarda, gerek mobil cihazlarda olsun web tarayıcıların görevi kullanıcıya görsellik ve içeriği en doğru biçimde vermektir. Ve tabii ki bir çok tarayıcı ve bir çok firmanın oluşu çok büyük bir dezavantaj doğurdu. Bunlardan en önemlisi tabii ki standartlara uyulmaması ve tarayıcıların yayınlamadaki farklılıklar barındırması.

İşte bu noktada standartlara uygun, düzenli, doğru ve temiz kodlanmış sayfalar değer kazanıyor ve gerek müşteriler, gerek sektördeki firmalar "temiz kodlamaya" önem vermektedirler.

Hiçbir web tasarımcı "html işimi görüyor" diye xhtml'den uzaklaşmamalı. En azından web tasarımcı olduğunu öne süren ve bu işte ilerlemek isteyen kişiler xhtml (ve tabi devamında css) öğrenmek zorundadır. Bunun sebebi standartlardır.
Dipnot: HTML 4.0.1'in de standartları vardır ve bunlarda doğrulanabilir fakat XHTML kadar düzenli kurallar değildir. Bunlar genel olarak CSS ile ilgili kurallardır.