Antidepresan kullanımının bazı özel hasta gruplarında intihar riskini arttırdığı ile ilgili araştırmalar yayınlanmıştır. Bu durum özellikle yeni ilaç başladığımız hastalarımız için oldukça kafa karıştırıcı olmaktadır.

İntihar edecek kadar bile enerjisi olmayan veya impulsif dediğimiz ani bir içsel davranışla intihar girişiminde bulunabilecek bazı hasta gruplarında oranların yüksek olduğuyla ilgili çalışmalar vardır. Ancak bu çalışmaların güvenirliğiyle ilgili karşı görüş ileri sürenler de bulunmaktadır. Çünkü intihar riski yüksek olan bir grupta intiharın hastalığa mı yoksa ilaç kullanımına mı bağlı olduğunu bilmek zordur.

Depresyonun en dramatik komplikasyonu intihar olup; depresyon vakalarının %15 kadarı intihar nedeniyle ölmektedir. Tüm intiharların %70'i depresyon vakalarıdır. ABD'de intihar, ölüm nedenleri arasında 7. sırada yer almaktadır. Seçici serotonin gerialım inhibitörlerinin (SSRI) tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanıldığı 1990 yılından sonraki dönemde intihar oranlarının anlamlı olarak düştüğünün istatistiksel gerçek olarak karşımızda duruyor olması da, antidepresan ilaç tedavisinin önemini gösteren ve antidepresan ilaçların depresyonda etkili olduğunun gösteren diğer bir kanıttır.

Hastalarımızın bilmesi gereken ilacı içer içmez bir intihar isteğinin insanda doğmayacağıdır. Zaten hekim ciddi intihar riski varsa ilaç dışında da önlemleri mutlaka alır. Bu nedenle psikiyatri uzmanı değerlendirmeden hiçbir hasta kendi kendine antidepresan başlamamalıdır. Başka bir hekim tarafından önerilmiş ise de mutlaka psikiyatristin fikri alınmalıdır.

Dr. Ali Ayas