Tokat’ın Turhal ilçesinde faaliyet gösteren Özel Yıldırım Koleji, veliler için ‘Ergenlik Çağındaki Çocuklarımıza Yapmamız/ Yapmamamız Gerekenler' konulu seminer verdi.
Kolejin konferans salonunda düzenlenen seminere çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Ailelerin ergenlik çağındaki çocuklarıyla yeterli ve sağlıklı bir iletişim kuramadığından yakınan Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmeni Kubilay Türker, bu dönemin rahat ve arızasız atlatılabilmesi için çocukların dinlenilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Bu dönemde çocuklarda fiziksel ve psikolojik değişimler olduğunu ifade eden Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmeni Türker, "Ergenlik çağındaki çocuklarınızı dinleyin. Onlarla konuşurken hemen nasihat formatına geçmeyin. Eğer siz onları dinlemezseniz onlar kendilerini dinleyecek başka arkadaşlar bulur." dedi.

Velilerin Ergenlik dönemindeki çocuklarını anlamaları için öncelikle dinlenmesi gerektiğine değinen Türker, çocuğun ebeveynden yeterli sıcaklığı almadığı taktirde başka kişilere yönelebileceği üzerinde durdu. Türker, "Biz çocuğumuzu dinlemesek o kendini dinleyen birilerini bulur. Arkadaşları olumlu ve olumsuz her şeylerini dinledikleri için çocuklarımız bizim yerine arkadaşlarını tercih ediyor. Çocuğumuzu teşhis ve tedavi etmek istiyorsak ilk önce onu dinlemeli ona değer verdiğimizi göstermeliyiz. Bir sorun varsa uygun zaman kollanmalı ve uygun bir dille çocuk rencide edilmeden onuru kırılmadan anlatılmalıdır. Bu dönem çok önemli. Özellikle bu çağlarda çocuklarımızı başka çocuklarla veya kardeşi ile karşılaştırmayalım.

Karşılaştırdığımız kişiye karşı soğuyacak ve düşmanlık besleyecektir. Çocuğumuzu öğretmeni veya arkadaşları yanında küçük düşürmeyelim. Mesala, 'hocam hiç ders çalışmıyor. Sende arkadaşın gibi çalışkan olsan..vBulletin.' Çocuğumuz bize yaklaşabilmeli ve açılabilmelidir. Onların yerine biz karar vermeyelim. Bırakalım onlar karar versinler, biz kararlarında yanlarında destekçi ve yardımcı olalım." diye konuştu.CİHAN