Bir odaya neden girdiğimizi unuttuğumuz zamanlar olmuştur. Tüm gün aklınızdan yapacağınız bir işi geçirip yatak odasına girdiğinizde bir anda aklınızdan uçup gittiğini hissedebilirsiniz. İşte bunun sebebi olarak araştırmacılar "kapı"yı gösteriyor. Evet, yanlış duymadınız. Uzmanlara göre kapıdan geçmek kısa süreli hafızayı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Araştırmayı yürütmek için uzmanlar, hem gerçek hem de sanal dünyada bir dizi deney gerçekleştirdi. Sanal dünyada yapılan deneylerde bir grup öğrenciden kutuları paketlemesi, bu kutuları başka bir odaya götürmesi veya olduğu yerde bırakması söylendi. Ardından aynı deney gerçek dünyada da gerçekleştirildi. 3. deneyde ise paketlenmiş nesneler yeniden farklı odalara dağıtıldı. Böylece sonunda deneyin başladığı odada bulunabileceklerdi.

Deneyin sonucunda eğer katılımcı başka bir odaya gittiyse kutunun içindeki hatırlamakta güçlük çekti. 3. deney ise çevredeki değişikliklerden çok kapıdan geçip gitmenin hafızayı etkilediğini gösterdi. Çünkü 3. deneyde tüm nesneler ilk başta bulunduğu yerdeydi. Bu nesneleri başka odaya taşıyanlar oldukları yerde bırakanlara göre yerlerini daha az hatırlıyordu.

Araştırmanın başındaki isim olan Gabriel Radwanski, kapıdan girmenin veya çıkmanın düşünme sürecinin önünde bir engel teşkil ettiğini, düşünülen şeyin kapıdan geçerken "arşiv"e kaldırıldığını ve bu nedenle kişinin odaya girme nedenini hatırlayamamış olabileceğini belirtiyor.