Anti depresan ilaçlar genellikle eskilerine oranla daha az yan etkiye sahiptirler. Ancak, yan etkiler yine de vardır. Çoğu yan etkiler kişiden kişiye göre değişir.

Anti-depresan İlaçların Yan Etkileri
İnsomnia (uyuyamama hastalığı),
Uykusuzluk,
Mide bulantısı,
Libido azalması,
Kiloda değişiklikler,
Baş ağrısı ve sersemlik gibi etkiler görülebilir.

İlaç Alırken Yediklerinize Dikkat Edin!
Kullanılan anti-depresan ilaçları bazı kişilerde yan etkileri sorun değildir ama bazıları için bu etkiler o kadar şiddetli olur ki ilacı bırakmak zorunda kalırlar. Bazı durumlarda yan etkiler sadece ilaca başlandığında görülür ve vücudunuz ilaca alıştıkça etkiler azalır. Monoamino oksidaz inhibitörleri (MAOI) gibi bazı çeşit anti depresanlar, yıllanmış peynir ve şarap gibi bazı yiyeceklerle birlikte alındığında yan etkiye neden olabilirler.

Anti-depresan İlaçlarını Doktorunuza Danışarak Kullanın
Yeni bir anti depresana başlarken doktorunuz ile yakın bir şekilde çalışmak ilacın yararları ve yan etkilerini dengelemek adına en uygun dozu belirlemeye yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Doktorunuza danışmadan asla ilacınızı kullanmayı bırakmayın. İlacı birden bire bırakmak yan etkilerin artmasına bile neden olabilir. Doktorunuz büyük olasılıkla, ilacın yavaş yavaş bırakılmasını önerecektir.