Utangaçlığınız yüzünden bazı fırsatları kaçırdığınızı düşünüyorsanız, işte size davranışlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak birkaç öneri...

Yeni biriyle tanıştığınızda konuşmaya çekiniyor, toplum içinde söz almaya cesaret edemiyor musunuz? Telaş etmeyin! Utangaç olmak gayet normaldir ve üstesinden gelinebilir.

Olumsuz düşünceleri silin

Kendinizi zor durumda hissettiğiniz anda içinizi olumsuzluk kaplıyor. “Hiçbir zaman başaramayacağım”,“ Söylediklerimle ilgilenmeyecekler bile”, “Ya dalga geçerlerse?" gibi kafanızı kaplayan düşünceler, eleştirilme, dalga geçilme veya başarısızlık korkusu sizi engelliyor.
Bütün bu düşünceleri iyice inceleyin ve objektif bir şekilde gözden geçirin. Gerçekten bütün gözlerin sizin üstünüzde olduğuna ve herkesin en ufak hatanızı beklediğine mi inanıyorsunuz?
Gerçekçi olun, dünyanın merkezi değilsiniz.

Sakin olun

Terlemeler, kızarmalar, titremeler… Gözünüzü korkutan bir durumla karşı karşıya kaldığınızda duygularınız sizi ele geçiriyor ve tüm kontrolünüzü kaybediyorsunuz. Buna bir son verin! Rahatlayın, sakince nefes alın ve üzerinizdeki baskıyı uzaklaştıracak bir şeyler düşünün.

Kendinizi sevmeyi öğrenin

Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekiniyorsunuz çünkü kendinizi boş, sıkıcı, vBulletin. buluyor olabilirsiniz. Yani, bu demek oluyor ki kendinizi yeterince sevmiyorsunuz. Kendinize olan bakış açınızı değiştirirseniz, kendinize güvenmeye de başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın, ve aklınızdan hiç çıkarmayın.

Korkularınızın üzerine gidin

Unutmayın, deneye deneye üstesinden geleceksiniz. Küçük adımlarla ilerleyin. Mesela, iş yerinizde tanımadığınız birinin yanından geçerken ayaklarınıza bakmak yerine gülümsemekten başlayabilirsiniz.

Gerekiyorsa yardım alın

Eğer bu basit tavsiyeler yeterli olmuyorsa bir uzmana başvurun. Size kişisel gelişim uzmanlarını öneririz.