ABD'de yalan söyleme üzerine uzmanlaşan Psikiyatrist Profesör Janine Driver, yalan söylerken en çok kullanılan sözleri belirledi. Bu kelimelerin her zaman yalan olmadığını belirten Driver, gerçeği çarpıtmak için yalancıların bu sözlerden yardım aldığını belirtti.

ÇIKTIM: Sevgilinizin bir önceki gece eve kaçta geldiğini merak ediyorsunuz ve soruyorsunuz. O ise eve kaçta geldiğini söylemek yerine "Bardan 9"da çıktım" diye cevap veriyor. Bu yanıt dolaylı olarak "9.30 civarlarında evdeydim" manasına geliyor. Tabi ikinci bir mekana gidilmediyse!

ASLA: Bir kişinin gözünün içine baka baka 'hayır' diyerek yalan söylemek kimisine zor geliyor. O zaman 'asla' sözü yalanı hafifletiyor. Mesela, kız soruyor "Daha önce birisini hiç bu kadar sevdin mi?" diye. Erkek ise "asla" diyor. Doğrudan hayır diyemiyorsa içinize kurt düşebilir.

BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ: Birisinden izahat istiyorsunuz. O ise doğrudan cevap vermek yerine lafı uzattıkça uzatıyor. Bu sebepten ötürü, öte yandan, bundan dolayı diyerek söyleyeceği yalanın kalibresini düşürmeye çalışıyor.

İNKAR EDERLER
AMA: Aslında güzel bir cümlenin sonuna ama eklerseniz, o cümle tüm anlamını yitirir. Ama yine de yalan bir cümleden önce ama kullanıp, öncesinde ise doğru bir cümle kurarak artı puan toplamaya çalışmak oldukça yaygın bir kullanış. Mesela; "Sana yardım ederdim ama daha önce başkasına söz verdim" SORULAR: İnkar yalanın en büyük destekçisidir. Ve köşeye sıkışan, son bir güçle inkar ve soru duvarını örer. "Sen benim nasıl bir insan olduğumu düşünüyorsun?", "Bana yalancı mı diyorsun?", "Yalan söyleyerek ne elde edebilirim ki?"... Bu cümleleri duyduğunuzda işkillenebilirsiniz..