İsveç Karolinska Enstirüsü'nde yürütülen bir çalışmada, alkolün insülin üretimini artırmasının sırrı çözüldü. İnsülin salgısının artmasıyla beraber kan şekeri düşüyor ve şiddetli hipoglisemi görülebiliyor.

Endocrinology'nin son sayısında yer alan çalışmaya göre, alkol kandaki glikoz seviyesini düşürüyor ve bu durumda beyin zarar görüyor.

Özellikle diyabet hastalarında, alkol tüketiminin hipoglisemiye neden olduğu bilinen bir gerçektir. İnsülin salgısı pankreatik mikrosirkülasyondaki değişikliklere göre düzenlenir. Bu nedenle bilim adamları, alkolün pankreas adacığındaki kan dolaşımına etkilerini ve insülin salgısındaki dinamik değişimleri araştırdıklarını açıkladılar.

Yaptıkları çalışmalarda, alkolün pankreatik mikrosirkülasyonu büyük oranda etkilediğine dair güçlü veriler elde ettiklerini belirten Ake Sjöholm ekliyor: "Alkol, nitrik oksit ve vagus siniri vasıtasıyla, ekzokrinden endokrine doğru olan kan akışını, ve dolayısıyla insülin salgısını artırıyor. Sonuç olarak hipoglisemi ortaya çıkıyor."

Profesör Sjöholm, bu buluşun, diyabet hastalarında alkol tüketimiyle ortaya çıkan hipoglisemiye veya alkolik kişilerde görülen karaciğer yetmezliğine açıklık getirmesi açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.