Soğuk ısırması, uzun süre dondurucu soğukların etkisi altında kalma sonucunda, ciltte ve vücut dokusu altında donma olayının gerçekleşmesidir. Soğuk ısırmasının meydana geldiği bölge soğuk, sert, hissiz, ve solgun renkte olur. Eğer hemen tedavi edilirse, uzun dönemde soğuk ısırmasının etkisi görülmez. Ancak, hemen tedavi edilmediği takdirde, ameliyatla müdahaleyi gerektirecek düzeyde dokularda ciddi sorunlar oluşturabilir.

Soğuk ısırması, bir kaç saat boyunca aşırı dondurucu soğuklara maruz kalma sonucunda meydana gelebilir. Eğer hava rüzgarlıysa, soğuk ısırma riski artar. Beta-bloker ilaçlar ve ateroskleroz gibi dokulardaki kan akışını yavaşlatan etkenlerin tesiri altındaki insanlarda soğuk ısırması görülme riski daha yüksektir. Çok sıkı çizme ve eldiven de ayaklardaki ve ellerdeki kan akışını yavaşlatacağı için, soğuk ısırması riskini artırır.

Soğuk ısırması genellikle parmaklar, eller, ayaklar, burun ve kulaklar gibi bedenin uç noktalarında görülür, ancak bedenin her hangi bir bölgesinde de oluşabilir. Soğuk ısırması bir anda olabileceği gibi yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Eğer bedeninizde bir bölgede soğuktan dolayı karıncalanma, acı, ve morarma oluşmuşsa, yapmakta olduğunuz işi bırakmalı ve soğuktan etkilenen bölgeyi ısıtmalısınız. Mümkün mertebe soğukta kalmamalısınız.

Soğuk ısırmasından korunmanın en makul yolu, uygun bir şekilde giyinmektir, ve soğuk ısırması belirtilerine karşı duyarlı olmaktır. Eğer dondurucu soğukların olduğu bir ortamda bulunuyorsanız, soğuk ısırmasına karşı alabileceğiniz tedbirleri Soğuk Isırmasının Önlenmesi bölümünde bulabilirsiniz.