Alternatif tıpta kullanılan bitkisel yağlardan biri de nane yağı. Özel yöntemle üretilen nane yağı başta solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Almanya’da 54 yıldır kullanılan nane yağı, yapılan laboratuvar araştırmalarında baş, diş, romatizma ağrıları, kas rahatsızlıkları, hazımsızlık ve migren gibi birçok sağlık probleminde tedavi amaçlı kullanılıyor. Mide bozukluğu, gaz ve hazım hastalıklarında ise karın yağ ile ovulduktan sonra bir iki damla yağ, bir şeker parçasına damlatılarak alınır veya bir bardak ılık suya karıştırılarak içiliyor. Avrupa’da China Oel adı verilen nane yağını aynı isimle ülkemize Pronova Gıda Şirketi getirmiş. Bir aylık, 6 aylık ve 1 yıllık şişelerde piyasaya sürülen ürün eczanelerde bulunuyor.

NOT:Aromaterapik yağlar bazı yardımcı yağlarla karıştırılarak da kullanılabiliyor. Mide bozukluğu, gaz ve hazım hastalıklarında nane yağı kullanılabiliyor. Tatlı bademyağı normal ve karma ciltler, buğday yağı olgun, şeftali özü hassas, kayısı özü kuru, jojoba yağı yağlı ve irite, ayçiçeği ve avokado yağlı ve lekeli, akşam yaban çuhaçiçeği buruşuk ciltlere iyi geliyor.

Bitkisel yağlar daha güzel görünmenin yanında sinirleri yatıştırmak için de kullanılıyor. Aromaterapik yağları masaj, buğu şeklinde veya banyoda uygulayabilirsiniz. Fazlası cilde yağlı bir görünüm vererek siyah lekeler oluşturduğu için az miktarda kullanın. Yardımcı yağlarla karıştırmayı unutmayın. Yağın masajla cilde yedirilmesi en iyi yöntemdir. Yağı aşağıdan yukarıya doğru en az üç dakika uygulayın. Masaj sayesinde ayrıca kaslarınızın gevşemesi ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaksınız. Böylece cildinizin kendini yenilemesine de yardımcı olacaksınız.alıntıdır