İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Rasim Küçükusta, 'Gelişmiş ülkelerdeki astım, saman nezlesi ve egzama gibi alerjik hastalıklardaki artışla, cep telefonlarının kullanımındaki ve yaygınlığındaki artış büyük bir paralellik göstermektedir' dedi.
Prof. Dr. A. Rasim Küçükusta ANKA'ya yaptığı açıklamada, cep telefonlarının beyin tümörlerine, hafıza kaybı ve uyku bozukluklarına, depresyona, Alzheimer'e, baş dönmesine, bulantıya, baş ağrısı ve geçici bilinç kayıplarına kadar pek çok hastalığa yol açabileceğinin ileri sürüldüğünü belirtti. Cep telefonlarının, en son astım, saman nezlesi ve egzema gibi allerjik hastalıklardan da sorumlu tutulduğunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, 'Gerçekten de, gelişmiş ülkelerde allerjik hastalıklardaki artışla, cep telefonlarının kullanımındaki ve yaygınlığındaki artış büyük bir paralellik göstermektedir' dedi. Bunların hiçbirinin kesin olarak kanıtlanmadığını da söyleyen Rasim Küçükusta, 'Kedi ve tavşanlar üzerinde yapılan araştırmalar, cep telefonlarının beynin elektrik aktivitesini değiştirebileceklerini, hücrelerin çoğalma hızını, enzim aktivitelerini ve hatta genleri etkileyebileceklerini göstermiştir' diye konuştu.
-DİŞ DOLGULARINA DAHİ ETKİ EDİYOR-
Yapılan araştırmalarda, cep telefonlarından yayılan mikrodalgaların mast hücrelerinden histamin, P maddesi, VIP ve NGF gibi kimyasal maddelerin salgılamasını iki misline kadar artırabildiklerinin saptandığını belirten Küçükusta, 'Bunlar, özellikle de histamin ve P maddesi, astım, saman nezlesi, egzema gibi hastalıkların ortaya çıkmasında çok önemli rolleri olan maddelerdir. 800-900 MHz arasındaki bu mikrodalgaların, antihistaminik ve kortizon gibi alerji tedavisinde kullanılan ilaçların etkilerini azalttıklarının da anlaşılması bu konudaki endişelerin hiç de haksız olmadığını göstermektedir' dedi. Prof. Dr. Küçükusta ayrıca, cep telefonlarının yarattığı elektriksel alanın diş dolgularındaki cıvayı gaz haline getirebileceği ve bunun da beyne ulaşarak depresyon, Alzheimer, multipl skleroz gibi hastalıklar yanında astım riskini de arttırabileceğinin ileri sürüldüğünü kaydetti.
ÇOK GEREKLİ OLMADIĞI TAKDİRDE CEP TELEFONU İLE KONUŞMAYIN-
Uzun vadede ne gibi olumsuzluklara neden olacağının henüz bilinmediğini belirten Prof. Dr. Rasim Küçükusta, özellikle çocuklar ve hamilelerin cep telefonlarını kullanmamaları gerektiğini ifade etti. Küçükusta ayrıca, çok gerekli olmadıkça cep telefonu ile konuşulmaması,telefonla konuşurken kulağa fazla yaklaştırılmaması ve cep telefonlarının, kullanılmadığı zamanlarda üstte taşınmaması yönünde uyarılarda bulundu