Kalp Krizi
kalp e52 - kalp kırizi nasıl olur
Kalp Krizi
Kalp krizi sonucu kalp kaslarının bir kısmı ölür, çünkü tıkanan kronarlar nedeniyle beslenemezler. Kalp üç kronar damarı ve bunların uzantıları olan kılcal damarlarla beslenirler ve oksijen alırlar. Bu damarlardan birinin tıkanması ile kan dolaşımı o bölgede tıkanır. Şayet kısa sürede tıkanan damar açılmazsa dokular ölmeye başlar. Almanya da ortalama yılda 500.000 kişi kalp krizi geçirmekte ve bunların yarısı ölmektedir.
Kalp krizi nasıl oluşur ?
Kalp krizinin ana sebebi damar sertliği (arteryoskleroz) sebep olur. Damar sertliği bazı kişilerde genç yaşlarda görülmeye başlar. Bu damar sertliği kronar damarları ile sınırlı olmayıp vücudun bütün damarlarında görülür ve kişi yaşlandıkça damar sertliği de artar. Damar sertliği nedeniyle damarlar daralır, kandaki pıhtılaşma (tromboz) oluşursa ve buda kronarlara gelirse, kronarlarda tıkanmaya sebep olur ve buda kalp krizine neden olur. Riziko faktörleri:
1-) Sigara
2-) Kolesterol
3-) Homocystein
14-) Şişmanlık
]5-) Diyabet
6-) Yüksek tansiyon
7-) Yetersiz hareket etme
8-) Kalp ve kan dolaşımı zafiyeti
9-) Sindirim organlarının yetersiz enzim salgılaması
10-) Pıhtılaşmanın damarları daraltması
11-) İrsi nedenler
Kalp krizi sonucu oluşabilecek komplikasyonlar:

kalp e2 - kalp kırizi nasıl olur


kalp e1 - kalp kırizi nasıl olur

2-) Kalp kası yırtılması
3-) Kardiyolojik (kalp nedeniyle) şok
4-) Kalp kapaklarında zafiyet
5-) Tromboz
6-) Emboli
[Kalp krizinin belirtileri
Genellikle tipik olarak göğsün solunda batıcı ve yanıcı ağrılar görülürse ve ağrılar genellikle sol kola kadar yayılıyorsa bu en belirgin özeliktir. Ayrıca karın üstünde sırtta ve çenede de ağrı görülebilir. Bu belirtilerin haricinde boğuluyormuş gibi bir his ve korku, nefes darlığı, aniden bayılma ve baş dönmesini sayabiliriz. Kronar damarlarına gelen ve tıkayan pıhtı hemen ölüme sebep olabilir. Bayanlarda kalp krizi rahatsızlıkları: Göğüs ağrısı, yorgunluk, uyku rahatsızlıkları, tıknefes olma, ve mide ağrısı gibi değişik şekilde kendini belli eder. Şeker hastalarında herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan hemen aniden kalp krizine neden olur.

Teşhisi
Doktor hastalığı nasıl teşhis eder?
1-) EKG ile kalbin fonksiyonel çalışması ölçülür.
2-) Kalp enzimlerini konsantresi kandan anlaşılır
3-) Kalpteki protein konsantresi tespit edilir
4-) Ultrasonla kalp fonksiyonu ölçülür
5-) Sonda ile hangi damarların tıkandığı araştırılır
Kalp krizinden korunma
1-) Damar sertliği en önemli ve tehlikeli olanıdır.
2-) Sigarayı bırakmak gerekir
3-) Sağlıklı beslenmeli, yani bol sebze ve meyve yenmeli ve az hamurlu ve de hayvansal besin tüketilmelidir
4-) Düzenli spor yapılmalı
5-) Şeker hastalığı varsa hemen tedavi edilmeli
6-) Yüksek tansiyon problemi varsa tedavi edilmeli
7-) Kolesterol, lipid ve trigliserid varsa, tedavi edilmeli
8-) Kimyasal ilaç alınıyorsa doktorun mutlaka bilmesi gerekir

Tahminler
Kalp krizini en tehlikeli hastalıklardan biri olup hastaların % 50 ‘si ilk 4 hafta içinde olmaktadır. Bununda asıl sebebi kalp ritim bozukluğudur. Kalp krizi nedeniyle kalp kaslarının bir kısmı ölür ve buda ara doku ile değiştirilebilir (transplantasyon) , fakat ara doku kalp kası gibi esnek olmadığından aynı kalp kası gibi esneklik gösteremez ve kalp atışlarında anormallikler görülür. Ara doku kalp kaslarının gördüğü görevi tam olarak göremez. Kalp krizine küçük kronarlar sebep olmuşsa vereceği zararda o oranda büyük olur.
Tıkanana damarlar ne kadar kısa sürede açılırsa, zararıda o oranda az olur.

Tedavisi:
Şayet kronarlarda tıkanma tesbitedilirse hemen amaliyat gerekebilir ve yoğun bakım nedeniyle mutlaka hastahanede bakım gerekir.
1-) Kanın pıhtılaşmasının önlenmesi gerekir, böyle bir durumda uygun ilaçlar kulanılır.
2-) Tıkanan damarlar balonla genişletilir ve açılır.
3-) Bazı hallerde bypass amaliyatı zaruri olabilir
4-) ACE-Frenleyici ilaçlar, bunlar damarları açarak genişletir.
5-) Nitro ilaçları kronarları geniştetir ve kalp krizini önler.
6-) Pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar, pıhtılaşmayı önler ve damarları açar.
7-) Kalp krizi geçiren şahsa burundan sunni nefes alması sağlanır.
Kalp krizini ilaç veya ameliyatla atlatıktan sonra hastanın tedavisine devam etmesi gerekir. Bu nedenle hafif jimnastik ve nefes alış-veriş alıştırmaları yapılır. Doğal ilaçlardan sarımsak veya alıç preparatları veya Gökçek İksiri
kısa sürede damar sertliklerini önler, kolesterolu düşürür ve kalbi güçlendirir. Kalp krizi atlatıldıktan sonrada bu ilaçlara devam edilmelidir. Bunalardan Gökçek İksiri çok çok etkilidir.

Sağlıklı kalabilmenin ve sağlıklı yaşayabilmenin en önemli faktörü kılcal kandolaşımıdır, çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim vBulletin., besleyici maddenin hücrelere ulaşması vede mikroplarla mücadele eden maktofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır. Gökçek İksiri ile tedavi olmak mümkündür, tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Gökçek İksiri vücudu curuflar'dan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiyi iyileştir.

Asla peynir yememeli, çünkü asi doza ve iltihaplanmaya sebep olur. Siyah çay, kahve ve cola içmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler. Et ve et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir, çünkü asi doza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır. Akşam yemeği yerine çok az yoğurt, meyve veya salata yenebilir veya sebze çorbası içilebilir. Hayvansal besinler, tahıl, bakliyat ve hamurlu yiyecekler akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur. Ne kadar hamurlu besin o kadar yağ oluşur, çünkü nişasta glukoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.